Reading view

There are new articles available, click to refresh the page.

Začnite novo šolsko leto z Arnesovimi storitvami

V novem šolskem letu izkoristite široko paleto Arnesovih storitev, ki so ustvarjene za podporo vzgojno-izobraževalnemu procesu. Na Arnesu si želimo zagotoviti najboljša orodja in aplikacije za sodobno in učinkovito izobraževanje.

AAI-račun za dostop do vseh storitev

Večina šol je s hitrim optičnim omrežjem povezana v omrežje ARNES in z AAI-računom, ki ste ga pridobili na svojem zavodu, lahko dostopate do Arnesovih spletnih storitev in varnega brezžičnega omrežja eduroam.

e-pošta in ogromne datoteke

Z AAI-računom lahko uporabljate e-poštni račun z 20 GB prostora in brez nadležnih oglasov. Z distribucijskim seznamom lahko sporočila pošiljate določenim skupinam uporabnikom, za res velike datoteke velikosti do 100 GB pa uporabite Arnes Filesender.

Interaktivno učenje in spletne vsebine

Arnes Učilnice vam omogočajo ustvarjanje in urejanje interaktivnih izobraževalnih vsebin. Na Arnes Spletu lahko brez omejitev oblikujete spletne strani za šole ali posamezne predmete in domišljiji pustite prosto pot.

Najbolj zaželene videokonference in izobraževalni portal

Hibridni pouk lahko še vedno brezplačno organizirate v Arnes Zoomu ali storitvi Arnes VID, brez kakršnih koli časovnih omejitev. Izobraževalne videoposnetke in prenose v živo pa preprosto objavite na portalu Arnes Video in jih vključite v vaše spletne strani.

Napredne spletne ankete in organizacija dogodkov

Z Arnes 1KA lahko brezplačno uporabljate vse funkcionalnosti naprednega orodja za spletne ankete. Z Arnes Planerjem pa hitro na enostaven način organizirate dogodke.

Zmogljivi strežniki in varna shramba podatkov

Za organizacije nudimo brezplačno gostovanje virtualnih strežnikov in shranjevanje do 1 TB podatkov v oblaku.

Odzivna in strokovna podpora v slovenskem jeziku

Predvsem smo ponosni na našo ekipo strokovnjakov, ki vam je med tednom na voljo za svetovanje in pomoč pri uvajanju Arnesovih storitev v vzgojno-izobraževalno okolje. Tehnično podporo poiščite na novem spletišču podpora.arnes.si, lahko pa nas kontaktirate na telefonski številki 01 479 88 77 ali na naslovu helpdesk@arnes.si.

Strokovna izobraževanja in prenos znanja

Na portalu SIO, osrednji informativni točki, povezujemo projekte, dejavnosti in storitve slovenskega izobraževalnega sistema. Pripravljamo večtedenske množične odprte spletne tečaje – MOST – namenjene strokovnim in vodstvenim delavcem v izobraževanju, ter delavnice, na katerih lahko pridobite dodatno znanje. Dodali smo nova tečaja, prvega na tematiko odprtih izobraževalnih gradiv in drugega o interaktivnih vsebinah H5P. Zanimive tematike poiščite na izobrazevanje.sio.si.

S pomočjo Arnesa bo novo šolsko leto še bolj uspešno.

Raziskava Safe.si: Vse več spletnega nasilja med osnovnošolci

Letošnja raziskava Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v sklopu Fakultete za družbene vede UL, je pokazala, da je vsaj eno obliko spletnega nasilja že doživelo kar 65 % osnovnošolk in 55 % osnovnošolcev zadnjega triletja osnovne šole.

Ko je bila nazadnje, leta 2018, na Fakulteti za družbene vede izvedena podobna raziskava Odklikni!, je o spletnem nasilju poročalo za 10 odstotnih točk manj osnovnošolskih najstnic (55 %) ter za 6 odstotnih točk manj fantov (49 %). Ti izsledki se ujemajo z ugotovitvami fokusnih skupin s starši, učitelji in drugo relevantno stroko, ki so bile izvedene leta 2022 v okviru projekta TRACeD, kjer so udeleženci poročali, da so se razmere, povezane s spletnim nasiljem med otroki in mladostniki, med in po epidemiji koronavirusa precej zaostrile in poslabšale. 

Spletno nasilje se širi med mlajše najstnike

Poleg tega se izvajanje nasilja prek spleta širi med mlajše najstnike. V raziskavi leta 2018 je bilo spletnega nasilja več med srednješolci kot osnovnošolci. Letos pa so se deleži osnovnošolcev izenačili in celo nekoliko presegli srednješolce. Delež srednješolcev, ki so doživeli spletno nasilje, ostaja na enaki ravni kot pred šestimi leti. Letošnja raziskava je tako pokazala, da je eno od oblik spletnega nasilja doživelo 63 % dijakinj (leta 2018 64 %) in 54 % dijakov (enako kot 2018).

Mladi doživljajo več različnih oblik nasilja

Med oblikami spletnega nadlegovanja, ki jih mladi doživljajo najpogosteje, so širjenje neresničnih govoric o njih (41 % v OŠ in 38 % v SŠ), prejemanje sporočil z neprimerno vsebino, na primer spolne narave (35 % v OŠ in 39 % v SŠ), prejemanje žaljivih, nesramnih komentarjev o njihovem videzu (31 % v OŠ in 25 % v SŠ), ustvarjanje in razpošiljanje njihovih posnetkov brez dovoljenja (26 % v OŠ in 24 % v SŠ) ter grožnje (25 % v OŠ in 20 % v SŠ).

Iz primerjave podatkov je razvidno, da so tisti, ki so doživeli nasilje na spletu, v raziskavi 2024 poročali, da so doživeli več oblik le-tega kot v raziskavi 2018. Deleži najstnikov, ki so doživeli posamezne oblike nasilja, so se v primerjavi z letom 2018 namreč povečali precej bolj, kot se je povečal skupen delež vseh, ki so že doživeli nasilje na spletu. Še posebej pri tem izstopajo osnovnošolske najstnice, pri katerih so se deleži pri nekaterih oblikah spletnega nasilja podvojili, potrojili ali povečali celo za petkrat.

Bistvena razlika med fanti in dekleti v doživljanju spletnega nasilja

Razen nekaj izjem vse oblike spletnega nasilja tudi v večji meri doživljajo dekleta kot fantje. Poleg tega dekleta v raziskavi poročajo, da jih nasilje bolj prizadene, medtem ko je fantom v največjih deležih ob tem vseeno ali celo smešno. Osnovnošolke, ki so bile tarče spletnega nasilja, so odgovorile, da so se ob tem počutile stresno (42 %), 37 % jih je bilo jeznih, 35 % zaskrbljenih, 28 % je bilo vseeno, okrog četrtine jih je bilo prestrašenih in prav toliko razburjenih. Vsaka peta zaradi nadlegovanja ni mogla spati, enak delež se jih je počutilo osramočenih in nemočnih. Po 14 % jih je imelo zaradi tega šolske težave: se niso mogle učiti, ali si niso upale v šolo. Skoraj vsaka deseta (8 %) pa je imela kot posledico spletnega nasilja zdravstvene in telesne težave. Med osnovnošolci pa jih je kar polovica, ki so dejali, da jim je bilo ob spletnem nasilju vseeno, 31 % je bilo smešno, 25 % je bilo jeznih, več kot polovico manj kot deklet jih je bilo pod stresom (18 %). Precej manj jih je bilo zaskrbljenih (vsak peti), prav toliko jih je bilo razburjenih. Po 10 odstotnih točk manj kot deklet jih je bilo prestrašenih ali ni moglo spati. Ugotavljamo, da predvsem fantje spletno nadlegovanje normalizirajo in ga jemljejo kot nekaj običajnega.

Vse te ugotovitve kažejo, da se je treba z otroki in mladostniki veliko pogovarjati, jih osveščati in izobraževati o temah spletnega nasilja in posledic le-tega, tako doma kot v šoli. 

Več statistik lahko najdete na tej infografiki.

Izbris neaktivnih spletišč na Arnes Spletu

Na Arnesu bomo 28. junija 2024 znova izvedli redni izbris starih in neaktivnih spletišč, ki so jih uporabniki Arnes Spleta nazadnje posodobili pred več kot tremi leti.

Izbris po treh letih neaktivnosti

Če ste tudi sami skrbnik takšnega spletišča in ste spletišče nazadnje urejali pred vsaj dvema letoma, boste na nadzorni plošči posameznega spletišča opazili večje obvestilo z datumom zadnjega urejanja.

V kolikor ste spletišče nazadnje posodobili pred več kot tremi leti, se vam bo prikazalo obvestilo, da je spletišče uvrščeno na seznam za izbris.

Posodobite ali objavite prispevek ali stran

Če želite spletišče še naprej uporabljati, lahko izbris na Arnes Spletu preprečite tako, da na spletišču spremenite ali shranite prispevek ali stran.

Dodatne informacije lahko dobite na e-poštnem naslovu helpdesk@arnes.si in na telefonski številki (01) 479 88 00.

❌