Reading view

There are new articles available, click to refresh the page.

Dan odprtih vrat slovenskih superračunalniških centrov

V oktobru bomo ponovno odprli vrata najzmogljivejših slovenskih superračunalnikov, vključno z EuroHPC Vega na Institutu informacijskih znanosti v Mariboru, ki se uvršča med najzmogljivejše superračunalnike na svetu.

Spoznajte, kako superračunalniki vplivajo na naš vsakdan

Pridružite se nam na Dnevu odprtih vrat slovenskih superračunalniških centrov oz. Dnevu “exascale” računalništva in spoznali boste, kako superračunalniki vplivajo na naš vsakdan, od napovedi vremena do novih znanstvenih odkritij, ter se podrobno seznanili z njihovim delovanjem in uporabo.

Za vas smo pripravili predstavitev tehnologije in razvoja superračunalništva v Sloveniji in vodene oglede superračunalnikih sistemov.

Oglejte si superračunalniške centre

Odprli bomo vrata superračunalniških centrov širom Slovenije:

  • EuroHPC Vega na IZUM-u v Mariboru,
  • Maister na Univerzi v Mariboru,
  • HPC Trdina na Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu,
  • Arctur-2 v podjetju Arctur v Novi Gorici,
  • Ažmanov računski center na Kemijskem inštitutu, Hajdrihova 19, 1001 Ljubljana,
  • superračunalniške gruče Akademske in raziskovalne mreže Slovenije ter Instituta Jožef Stefan na Teslovi ulici v Ljubljani.

Predstavitve bodo skupaj z ogledom potekale približno eno uro in bodo prilagojene različnim znanjem obiskovalcev. Pridružite se nam lahko tako posamezniki kot tudi organizirane skupine, kot npr. šolski razredi.

Prijave in natančen razpored bodo na voljo na voljo od ponedeljka, 26. 8. 2024, na spletni strani: https://indico.ijs.si/event/2251.

Zaradi omejenih kapacitet bomo morali število obiskovalcev omejiti, zato pohitite s prijavami!

Oglejte si kratko video-predstavitev z obiska na IZUM-u ter posnetek spletne predstavitve primerov uporabe superračunalnikov.

Dan odprtih vrat sovpada z dnevom “exascale” superračunalništva, ki je 18. oktobra – dan, ko obeležujemo prihodnost superračunalnikov, z zmogljivostjo vsaj 1 exaFLOPS (10^18 operacij na sekundo).

Razvoj metode LOCA na Arnesovi superračunalniški gruči

Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani ter podjetje MathWorks sta podpisala pogodbo o sodelovanju. Podjetje bo v distribucijo računalniškega paketa MATLAB integriralo metodo LOCA (Low-shot Object Counting network with iterative prototype Adaptation), ki so jo razvili člani Laboratorija za umetne vizualne spoznavne sisteme Nikola Đukić, doc. dr. Alan Lukežič ter Vitjan Zavrtanik pod vodstvom prof. Mateja Kristana.

LOCA je moderna metoda strojnega učenja za štetje objektov z malo ali nič učnimi primeri. Uporabnik v sliki označi le nekaj primerov izbrane kategorije objektov, na primer tri, LOCA pa se hkrati nauči detekcijskega modela ter prešteje vse ostale objekte iste kategorije v sliki. Poleg zanimivosti raziskovalnega problema, je LOCA praktično uporabna v številnih aplikacijah, kjer velike podatkovne zbirke potrebne za učenje klasičnih detekcijskih algoritmov niso na voljo, kot denimo v bioloških raziskavah. Na standardnih podatkovnih zbirkah LOCA presega sorodne metode z do 30% nižjo napako in že več kot leto dni velja za najboljšo metodo na spletni platformi Papers-With-Code.

LOCA je bila predstavljena na prestižni konferenci s področja računalniškega vida ICCV2023 in je prosto dostopna na platformi GitHub. Nadaljnji razvoj obeta še boljše rezultate, saj bo naslednja generacija metode predstavljena na konferenci CVPR2024 v Seattlu.

Uspešnost raziskav odvisna od dostopa do superračunalnikov

V izrazito konkurenčnem okolju računalniškega vida je uspešnost raziskav globokih modelov kot je LOCA močno odvisno od dostopa do specializirane računske opreme. Pri razvoju LOCA sta tako ključno vlogo igrala superračunalnik Vega in Arnesova superračunalniška gruča, ki sta raziskovalcem omogočila brezplačen dostop do opreme in pospešen razvoj.

Preberite več o metodah za štetje objektov, ki jih razvijajo v Laboratoriju za umetne vizualne spoznavne sisteme.

❌