Reading view

There are new articles available, click to refresh the page.

Raziskovalna etika in integriteta na Univerzi v Ljubljani: strateški razvoj in izzivi

By: Darko

Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani vabi raziskovalke in raziskovalce ter druge zaposlene v raziskovalnih organizacijah na predstavitev Raziskovalna etika in integriteta na Univerzi v Ljubljani: strateški razvoj in izzivi.

Univerza v Ljubljani je konec leta 2024 ustanovila novo organizacijsko enoto za raziskovalno etiko in integriteto. Gre za pomemben korak v smeri zagotavljanja odgovornega ravnanja v znanosti, spoštovanja etičnih načel ter preprečevanja neustreznih praks v raziskovalnem okolju. Enoto vodi prof. dr. Nina Peršak, ki bo 19. junija 2025 od 10:00 do 10:45 v prostorih CTK, Trg republike 3, Ljubljana, predstavila organizacijske in vsebinske vidike delovanja Univerze v Ljubljani na tem področju.

Predstavitev je brezplačna in bo potekala le v živo v prostorih CTK. Število mest je omejeno. Vabljeni!

Prijava na delavnico.

Za dodatne informacije pišite na e-naslov info@odprta-knjiznica.si.

Predstavitev poteka v okviru Odprte knjižnice in Akcijskega načrta za odprto znanost.

Delavnica Umetna inteligenca in avtorsko pravo v raziskovalni dejavnosti

By: Mitja

Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani vas vabi na delavnico Umetna inteligenca in avtorsko pravo v raziskovalni dejavnosti, ki bo potekala 27. maja 2025 od 10:00 do 13:30 v prostorih CTK, Trg republike 3, Ljubljana, in v spletnem okolju Zoom.

Namen delavnice je raziskovalke in raziskovalce ter druge zaposlene v raziskovalnih organizacijah seznaniti z aktualnimi vprašanji avtorskega prava v povezavi z razvojem in uporabo umetne inteligence (UI) ter poudariti odgovornosti raziskovalcev pri uporabi orodij UI z vidika možnih kršitev avtorskih pravic.

Delavnico bo vodil izr. prof. dr. Matija Damjan.

Po uvodni predstavitvi slovenskega in evropskega okvira avtorskega prava bo na delavnici predstavljena uporaba avtorskih del pri usposabljanju modelov UI in vprašanje kršitve avtorskih pravic. Predstavljena bodo avtorskopravna vprašanja v povezavi z izhodnimi vsebinami UI ter odgovornost in etika raziskovalcev pri uporabi orodij UI. Poseben del delavnice bo namenjen razpravi o konkretnih primerih uporabe UI v raziskovalnem procesu. Razprava bo vključevala vnaprej posredovana vprašanja in dileme udeležencev.

Delavnica je brezplačna. Število mest za udeležbo v živo je omejeno.

Prosimo, da udeleženci pošljejo vprašanja, povezana z vsebino delavnice, vnaprej na e-naslov: info@odprta-knjiznica.si.

Prijava na delavnico:

Delavnica je financirana v okviru Akcijskega načrta za odprto znanost za izvedbo Ukrepa 6.2 ReZrIS30.

KAKO UNIVERZA JAVNO ZNANJE IZKORIŠČA ZA ZASEBE DOBIČKE 

Univerza v Ljubljani spodbuja nastanek tako imenovanih odcepljenih podjetij, ki temeljijo na znanju, ustvarjenem znotraj univerze – torej z javnimi sredstvi. Ta podjetja potem to znanje uporabijo za zasebni zaslužek. Čeprav gre uradno za podporo inovacijam, gre v resnici za to, da se javno znanje prenaša v zasebne roke. Univerza tako postaja poslovni akter, znanstveniki pa podjetniki. Zakaj in kako je do tega prišlo in kaj je s tem modelom narobe, je komentirala Urška Janžič za Radio Študent.

“Ideja o odcepljenih podjetjih je v naš prostor prišla iz Združenih držav Amerike, kjer se je predvsem v 80. in 90. letih z razmahom finančnih trgov začel val ustanavljanja od večjih korporacij odcepljenih podjetij. Pri tovrstnih odcepljenih podjetjih gre najpogosteje za izogibanje delovni zakonodaji, povečanje možnosti za investicije tveganega kapitala ali pa želi podjetje zaradi svojega slabega ugleda v družbi z novim podjetjem ustvariti vtis o transparentnosti. Ideja se je prenesla tudi na univerze, kjer je cilj ustvarjati predvsem visokotehnološka podjetja, v katera se prenašajo specifična znanja. Primera uspešno odcepljenih podjetij sta denimo Google in Microsoft.”

“Čeprav podporniki komercializacije univerze pravijo, da je za odcepljena podjetja nujno odpiranje univerz kapitalu, pozabljajo, da so najpomembnejši dejavnik za uspešnost prav javne subvencije. Pomembna značilnost od univerz odcepljenih podjetij je namreč, da so deležna močne javne finančne podpore. Univerza v Ljubljani letos že petič podeljuje sredstva iz razpisa Inovacijskega sklada v skupni višini 400 tisoč evrov. Evropska unija s programom Obzorja Evrope 2021-2027 za komercializacijo znanja v državah Evropske unije skupno namenja skoraj 100 milijard evrov.”

Celotni prispevek si preberite na povezavi: https://radiostudent.si/znanost/znanstveni-komentar/javno-univerzitetno-znanje-v-zasebna-podjetja

The post KAKO UNIVERZA JAVNO ZNANJE IZKORIŠČA ZA ZASEBE DOBIČKE  first appeared on Rdeča Pesa.

Začnite novo šolsko leto z Arnesovimi storitvami

V novem šolskem letu izkoristite široko paleto Arnesovih storitev, ki so ustvarjene za podporo vzgojno-izobraževalnemu procesu. Na Arnesu si želimo zagotoviti najboljša orodja in aplikacije za sodobno in učinkovito izobraževanje.

AAI-račun za dostop do vseh storitev

Večina šol je s hitrim optičnim omrežjem povezana v omrežje ARNES in z AAI-računom, ki ste ga pridobili na svojem zavodu, lahko dostopate do Arnesovih spletnih storitev in varnega brezžičnega omrežja eduroam.

e-pošta in ogromne datoteke

Z AAI-računom lahko uporabljate e-poštni račun z 20 GB prostora in brez nadležnih oglasov. Z distribucijskim seznamom lahko sporočila pošiljate določenim skupinam uporabnikom, za res velike datoteke velikosti do 100 GB pa uporabite Arnes Filesender.

Interaktivno učenje in spletne vsebine

Arnes Učilnice vam omogočajo ustvarjanje in urejanje interaktivnih izobraževalnih vsebin. Na Arnes Spletu lahko brez omejitev oblikujete spletne strani za šole ali posamezne predmete in domišljiji pustite prosto pot.

Najbolj zaželene videokonference in izobraževalni portal

Hibridni pouk lahko še vedno brezplačno organizirate v Arnes Zoomu ali storitvi Arnes VID, brez kakršnih koli časovnih omejitev. Izobraževalne videoposnetke in prenose v živo pa preprosto objavite na portalu Arnes Video in jih vključite v vaše spletne strani.

Napredne spletne ankete in organizacija dogodkov

Z Arnes 1KA lahko brezplačno uporabljate vse funkcionalnosti naprednega orodja za spletne ankete. Z Arnes Planerjem pa hitro na enostaven način organizirate dogodke.

Zmogljivi strežniki in varna shramba podatkov

Za organizacije nudimo brezplačno gostovanje virtualnih strežnikov in shranjevanje do 1 TB podatkov v oblaku.

Odzivna in strokovna podpora v slovenskem jeziku

Predvsem smo ponosni na našo ekipo strokovnjakov, ki vam je med tednom na voljo za svetovanje in pomoč pri uvajanju Arnesovih storitev v vzgojno-izobraževalno okolje. Tehnično podporo poiščite na novem spletišču podpora.arnes.si, lahko pa nas kontaktirate na telefonski številki 01 479 88 77 ali na naslovu helpdesk@arnes.si.

Strokovna izobraževanja in prenos znanja

Na portalu SIO, osrednji informativni točki, povezujemo projekte, dejavnosti in storitve slovenskega izobraževalnega sistema. Pripravljamo večtedenske množične odprte spletne tečaje – MOST – namenjene strokovnim in vodstvenim delavcem v izobraževanju, ter delavnice, na katerih lahko pridobite dodatno znanje. Dodali smo nova tečaja, prvega na tematiko odprtih izobraževalnih gradiv in drugega o interaktivnih vsebinah H5P. Zanimive tematike poiščite na izobrazevanje.sio.si.

S pomočjo Arnesa bo novo šolsko leto še bolj uspešno.

❌