Normal view

There are new articles available, click to refresh the page.
Before yesterdayMain stream

Dan odprtih vrat slovenskih superračunalniških centrov

23 August 2024 at 10:43

V oktobru bomo ponovno odprli vrata najzmogljivejših slovenskih superračunalnikov, vključno z EuroHPC Vega na Institutu informacijskih znanosti v Mariboru, ki se uvršča med najzmogljivejše superračunalnike na svetu.

Spoznajte, kako superračunalniki vplivajo na naš vsakdan

Pridružite se nam na Dnevu odprtih vrat slovenskih superračunalniških centrov oz. Dnevu “exascale” računalništva in spoznali boste, kako superračunalniki vplivajo na naš vsakdan, od napovedi vremena do novih znanstvenih odkritij, ter se podrobno seznanili z njihovim delovanjem in uporabo.

Za vas smo pripravili predstavitev tehnologije in razvoja superračunalništva v Sloveniji in vodene oglede superračunalnikih sistemov.

Oglejte si superračunalniške centre

Odprli bomo vrata superračunalniških centrov širom Slovenije:

  • EuroHPC Vega na IZUM-u v Mariboru,
  • Maister na Univerzi v Mariboru,
  • HPC Trdina na Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu,
  • Arctur-2 v podjetju Arctur v Novi Gorici,
  • Ažmanov računski center na Kemijskem inštitutu, Hajdrihova 19, 1001 Ljubljana,
  • superračunalniške gruče Akademske in raziskovalne mreže Slovenije ter Instituta Jožef Stefan na Teslovi ulici v Ljubljani.

Predstavitve bodo skupaj z ogledom potekale približno eno uro in bodo prilagojene različnim znanjem obiskovalcev. Pridružite se nam lahko tako posamezniki kot tudi organizirane skupine, kot npr. šolski razredi.

Prijave in natančen razpored bodo na voljo na voljo od ponedeljka, 26. 8. 2024, na spletni strani: https://indico.ijs.si/event/2251.

Zaradi omejenih kapacitet bomo morali število obiskovalcev omejiti, zato pohitite s prijavami!

Oglejte si kratko video-predstavitev z obiska na IZUM-u ter posnetek spletne predstavitve primerov uporabe superračunalnikov.

Dan odprtih vrat sovpada z dnevom “exascale” superračunalništva, ki je 18. oktobra – dan, ko obeležujemo prihodnost superračunalnikov, z zmogljivostjo vsaj 1 exaFLOPS (10^18 operacij na sekundo).

Nadgradnja Arnesove superračunalniške gruče

15 May 2024 at 12:57

Na Arnesu smo nedavno posodobili svojo računsko gručo oz. superračunalnik, ki je zdaj veliko zmogljivejši.

Nadgradnja oz. pridobitev novih GPU-jev

Predvsem je k nadgradnji pripomogla pridobitev osmih novih H100 GPU računskih vozlišč. Vsako vozlišče je sestavljeno iz:

  • 2x Nvidia H100, 80GB HBM2e in
  • 2x AMD EPYC 9124 16-jedrni processor s 64 nitmi.

Trenutno smo v fazi raziskovanja, kako v našo gručo čim bolje vgraditi Multi-Instance GPU (MIG) oz. GPU z več instancami, ki omogoča razdelitev H100 GPU-ja na 7 ali manj instanc. Pri tem je vsaka instanca izolirana in ima svoja računska jedra, predpomnilnik in pomnilnik. To omogoča, da lahko ločeno poganjamo več aplikacij in se tako izognemo tekmovanju za vire GPU-ja.

Če GPU razdelimo na 7 delov MIG, lahko tako iz 16 GPU-jev dobimo 112 manjših izoliranih delov GPU-ja z 10GB spomina HBM2e. To pomeni, da lahko teoretično sočasno uporablja GPU z 10 GB HBM2e spomina kar 112 uporabnikov.

Nadgradnja Ceph storage in ERASURE

Dodali smo šest infrastrukturnih strežnikov (skupno jih je zdaj 16) za podatkovno shrambo AMD EPYC 7402P, z naslednjimi komponentami:

  • 24 jeder, 48 niti,
  • 2,8 GHz,
  • 180W,
  • 192GB RAM,
  • 28X 12TB HDD,
  • 4X 4TB SSD,
  • 2X 1TB SSD.

Pred nadgradnjo so bili podatki shranjeni tako, da je bil podatek shranjen na dveh različnih strežnikih. Po nadgradnji podatkovne shrambe smo za boljšo zagotovitev redundantnosti podatke prestavili na “Erasure code 8+3” sklad. To pomeni, da je objekt razdeljen na 8 delov in vsebuje 3 redundantne, oziroma paritetne dele, ki so uporabljeni za rekonstrukcijo objektov ob izgubi podatkov. Vsak del se nahaja na drugem podatkovnem strežniku.

Prednosti takšnega sklada so:

  • boljša odpornost z več uporabnega prostora (sedaj EC 8+3 – 72,7%, prej 2x replikacija – 50%),
  • ob izpadu treh ali manj strežnikov bomo podatek še vedno lahko rekonstruirali.

V shrambo smo sicer dodali 168 HDD in 36 SSD diskov, skupno je zdaj v shrambi 448 HDD in 96 SSD diskov, kar pomeni:

  • 3,3 PB surovega HDD prostora oz. 2,4 PB razpoložljivega prostora in
  • 250 TB SSD prostora.

Nadgradnja prijavnih vozlišč

Trenutno smo v fazi nadgradnje prijavnih vozlišč. Dvem obstoječim virtualnim prijavnim vozliščem bomo dodali dve fizični prijavni vozlišči. Za dostop do teh vozlišč bo po novem potrebna dvofaktorska avtentikacija.

Dve obstoječi virtualni prijavni vozlišči 16c z 32 GB RAM-a poganja virtualizacijska platforma Proxmox (KVM), dva nova strežnika, ki jih bomo dodali, pa bosta vsebovala AMD EPYC 9254 (24c, 4,15GHz, 200W) ter 128 GB RAM-a.

Skupna zmogljivost Arnesovega superračunalnika po nadgradnji

Po nadgradnji je pričakovana zmogljivost Arnesovega superračunalnika okoli 1 PFLOPS, od tega približno 0,8 PFLOPS GPU ter približno 0,2 PFLOPS CPU.

S 75 CPU vozlišči in 32 GPU vozlišči je na Arnes gruči na voljo približno 24,5 TB RAM-a.

Razvoj metode LOCA na Arnesovi superračunalniški gruči

29 April 2024 at 10:02

Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani ter podjetje MathWorks sta podpisala pogodbo o sodelovanju. Podjetje bo v distribucijo računalniškega paketa MATLAB integriralo metodo LOCA (Low-shot Object Counting network with iterative prototype Adaptation), ki so jo razvili člani Laboratorija za umetne vizualne spoznavne sisteme Nikola Đukić, doc. dr. Alan Lukežič ter Vitjan Zavrtanik pod vodstvom prof. Mateja Kristana.

LOCA je moderna metoda strojnega učenja za štetje objektov z malo ali nič učnimi primeri. Uporabnik v sliki označi le nekaj primerov izbrane kategorije objektov, na primer tri, LOCA pa se hkrati nauči detekcijskega modela ter prešteje vse ostale objekte iste kategorije v sliki. Poleg zanimivosti raziskovalnega problema, je LOCA praktično uporabna v številnih aplikacijah, kjer velike podatkovne zbirke potrebne za učenje klasičnih detekcijskih algoritmov niso na voljo, kot denimo v bioloških raziskavah. Na standardnih podatkovnih zbirkah LOCA presega sorodne metode z do 30% nižjo napako in že več kot leto dni velja za najboljšo metodo na spletni platformi Papers-With-Code.

LOCA je bila predstavljena na prestižni konferenci s področja računalniškega vida ICCV2023 in je prosto dostopna na platformi GitHub. Nadaljnji razvoj obeta še boljše rezultate, saj bo naslednja generacija metode predstavljena na konferenci CVPR2024 v Seattlu.

Uspešnost raziskav odvisna od dostopa do superračunalnikov

V izrazito konkurenčnem okolju računalniškega vida je uspešnost raziskav globokih modelov kot je LOCA močno odvisno od dostopa do specializirane računske opreme. Pri razvoju LOCA sta tako ključno vlogo igrala superračunalnik Vega in Arnesova superračunalniška gruča, ki sta raziskovalcem omogočila brezplačen dostop do opreme in pospešen razvoj.

Preberite več o metodah za štetje objektov, ki jih razvijajo v Laboratoriju za umetne vizualne spoznavne sisteme.

❌
❌