Normal view

There are new articles available, click to refresh the page.
Before yesterdayMain stream

Dan odprtih vrat slovenskih superračunalniških centrov

23 August 2024 at 10:43

V oktobru bomo ponovno odprli vrata najzmogljivejših slovenskih superračunalnikov, vključno z EuroHPC Vega na Institutu informacijskih znanosti v Mariboru, ki se uvršča med najzmogljivejše superračunalnike na svetu.

Spoznajte, kako superračunalniki vplivajo na naš vsakdan

Pridružite se nam na Dnevu odprtih vrat slovenskih superračunalniških centrov oz. Dnevu “exascale” računalništva in spoznali boste, kako superračunalniki vplivajo na naš vsakdan, od napovedi vremena do novih znanstvenih odkritij, ter se podrobno seznanili z njihovim delovanjem in uporabo.

Za vas smo pripravili predstavitev tehnologije in razvoja superračunalništva v Sloveniji in vodene oglede superračunalnikih sistemov.

Oglejte si superračunalniške centre

Odprli bomo vrata superračunalniških centrov širom Slovenije:

  • EuroHPC Vega na IZUM-u v Mariboru,
  • Maister na Univerzi v Mariboru,
  • HPC Trdina na Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu,
  • Arctur-2 v podjetju Arctur v Novi Gorici,
  • Ažmanov računski center na Kemijskem inštitutu, Hajdrihova 19, 1001 Ljubljana,
  • superračunalniške gruče Akademske in raziskovalne mreže Slovenije ter Instituta Jožef Stefan na Teslovi ulici v Ljubljani.

Predstavitve bodo skupaj z ogledom potekale približno eno uro in bodo prilagojene različnim znanjem obiskovalcev. Pridružite se nam lahko tako posamezniki kot tudi organizirane skupine, kot npr. šolski razredi.

Prijave in natančen razpored bodo na voljo na voljo od ponedeljka, 26. 8. 2024, na spletni strani: https://indico.ijs.si/event/2251.

Zaradi omejenih kapacitet bomo morali število obiskovalcev omejiti, zato pohitite s prijavami!

Oglejte si kratko video-predstavitev z obiska na IZUM-u ter posnetek spletne predstavitve primerov uporabe superračunalnikov.

Dan odprtih vrat sovpada z dnevom “exascale” superračunalništva, ki je 18. oktobra – dan, ko obeležujemo prihodnost superračunalnikov, z zmogljivostjo vsaj 1 exaFLOPS (10^18 operacij na sekundo).

Odvil se je prvi krog Arnesovega vseslovenskega HackathONa

8 April 2024 at 12:51

4. aprila se je odvil 1. krog prvega Arnesovega vseslovenskega HackathONa. Prvega kroga se je udeležilo 20 ekip oz. 70 študentov iz vse Slovenije.

Prvi krog je bil zastavljen z namenom spoznavanja, zato so tekmovalci le iskali ideje za svoje rešitve izziva. Njihova naloga je bila do 9. aprila oddati 1- do 2-stranski dokument z idejno zasnovo rešitve, v kateri bodo opisali tudi, s kakšno metodologijo se bodo lotili izziva.

Tekmovalci bodo pri delu uporabili superračunalnike

Nekatere ekipe bodo pri svojem delu uporabile superračunalniške oz. HPC zmogljivosti. Na voljo jim je Arnes gruča, v drugem krogu pa bodo lahko svoje izračune pridobili s pomočjo HPC Vega, najzmogljivejšega slovenskega superračunalnika.

V okviru prvega Arnesovega vseslovenskega HackathONa je NCC SLING pripravil tudi izobraževanje Osnove superračunalništva, ki se ga je udeležilo 28 študentov. Za tekmovalce, ki so se uvrstili v drugi krog, smo 18. aprila pripravili izobraževanje o vsebnikih na superračunalnikih, delavnica pa je bila odprta tudi za druge zainteresirane.

Kdo se je uvrstil v drugi krog?

V drugi krog se je uvrstilo 10 ekip z najvišjim številom točk. Zaključni dogodek bo 13. in 14. maja potekal v hotelu Bernardin v Portorožu v okviru konference Dnevi slovenske informatike.

Več o HackathONu in o ekipah, ki so se uvrstile v drugi krog, lahko preberete na spletni strani hackathon.si.

❌
❌