Normal view

There are new articles available, click to refresh the page.
Before yesterdayMain stream

KAKO UNIVERZA JAVNO ZNANJE IZKORIŠČA ZA ZASEBE DOBIČKE 

7 April 2025 at 08:18

Univerza v Ljubljani spodbuja nastanek tako imenovanih odcepljenih podjetij, ki temeljijo na znanju, ustvarjenem znotraj univerze – torej z javnimi sredstvi. Ta podjetja potem to znanje uporabijo za zasebni zaslužek. Čeprav gre uradno za podporo inovacijam, gre v resnici za to, da se javno znanje prenaša v zasebne roke. Univerza tako postaja poslovni akter, znanstveniki pa podjetniki. Zakaj in kako je do tega prišlo in kaj je s tem modelom narobe, je komentirala Urška Janžič za Radio Študent.

“Ideja o odcepljenih podjetjih je v naš prostor prišla iz Združenih držav Amerike, kjer se je predvsem v 80. in 90. letih z razmahom finančnih trgov začel val ustanavljanja od večjih korporacij odcepljenih podjetij. Pri tovrstnih odcepljenih podjetjih gre najpogosteje za izogibanje delovni zakonodaji, povečanje možnosti za investicije tveganega kapitala ali pa želi podjetje zaradi svojega slabega ugleda v družbi z novim podjetjem ustvariti vtis o transparentnosti. Ideja se je prenesla tudi na univerze, kjer je cilj ustvarjati predvsem visokotehnološka podjetja, v katera se prenašajo specifična znanja. Primera uspešno odcepljenih podjetij sta denimo Google in Microsoft.”

“Čeprav podporniki komercializacije univerze pravijo, da je za odcepljena podjetja nujno odpiranje univerz kapitalu, pozabljajo, da so najpomembnejši dejavnik za uspešnost prav javne subvencije. Pomembna značilnost od univerz odcepljenih podjetij je namreč, da so deležna močne javne finančne podpore. Univerza v Ljubljani letos že petič podeljuje sredstva iz razpisa Inovacijskega sklada v skupni višini 400 tisoč evrov. Evropska unija s programom Obzorja Evrope 2021-2027 za komercializacijo znanja v državah Evropske unije skupno namenja skoraj 100 milijard evrov.”

Celotni prispevek si preberite na povezavi: https://radiostudent.si/znanost/znanstveni-komentar/javno-univerzitetno-znanje-v-zasebna-podjetja

The post KAKO UNIVERZA JAVNO ZNANJE IZKORIŠČA ZA ZASEBE DOBIČKE  first appeared on Rdeča Pesa.

HackathON: S superračunalnikom in odprtimi podatki proti zmagi

10 May 2024 at 08:09

Arnes v sodelovanju s Slovenskim društvom Informatika, portalom Odprti podatki Slovenije, Slovensko skupnostjo odprte znanosti, Nacionalnim kompetenčnim centrom za superračunalništvo, Fakulteto za računalništvo in informatiko na Univerzi v Ljubljani ter pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO predstavlja prvi Arnesov vseslovenski HackathON.

Rdeča nit tekmovanja je uporaba načel odprte znanosti s poudarkom na odprtih podatkih in ugotavljanjem njihovega potenciala prek obdelave s pomočjo superračunalnika za reševanje izzivov, ki naslavljajo cilje trajnostnega razvoja UNESCO. V skladu s tem smo za tekmovalce pripravili predloge izzivov, lahko pa so si izmislili svojega. Vsi sodelujoči se lahko pomerijo tudi v dodatnem izzivu podjetja Sandoz – Lek.

HackathON poteka v dveh krogih. Začel se je 4. aprila s spoznavnim dogodkom na Fakulteti za računalništvo in informatiko na Univerzi v Ljubljani. Pred tem smo za udeležence organizirali tudi tri izobraževanja: Uvod v superračunalništvo, Spoznaj odprto znanost in Znanost, komunikacija in mediji.

V HackathONovi galeriji pa si oglejte še nekaj utrinkov.

10 ekip in 40 inovativnih tekmovalcev

Drugi krog, ki je bolj praktične narave, bo potekal 13. in 14. maja v Portorožu v sklopu konference »Dnevi slovenske informatike«.

Tekmovalni del bo trajal 24 ur, od 13. maja ob 12. uri do 14. maja ob 12. uri. Deset ekip oziroma skoraj 40 tekmovalcev z inovativnimi rešitvami, ki so predstavljene na spletni strani https://hackathon.si/uvrsceni, bodo imele v času tekmovanja omogočen dostop do EuroHPC Vega, najzmogljivejšega slovenskega superračunalnika. Zaključni dogodek s predstavitvijo projektov in mreženjem s študenti bo ob 14.30, zmagovalce pa bomo razglasili v večernem programu, ki se bo začel ob 19. uri.

Več informacij o drugem krogu vam je na voljo na spletni strani https://hackathon.si/2-krog.

HackatON organiziramo z namenom združevanja različnih disciplin, ne le znotraj področja STEM, temveč tudi s področji družboslovja in humanistike, ter povezovanje študentov različnih univerz. Raznolikost in sodelovanje sta ključna za inovativne rešitve, ki bodo povezale znanje.

Kmalu boste lahko odkrili inovativne rešitve mladih talentov, ki združujejo odprte podatke, superračunalništvo in multidisciplinarne pristope za reševanje izzivov, ki so usmerjeni k ciljem trajnostnega razvoja UNESCO.

Za več informacij smo vam na voljo na e-naslovu: hackathon@arnes.si.

❌
❌