Normal view

There are new articles available, click to refresh the page.
Before yesterdays5

Za boljšo kritiko umetne inteligence

9 December 2024 at 20:51

Področje umetne inteligence se je v zadnjih dveh letih zaradi prepleta ekonomskih, političnih in socioloških razlogov umetno napihnilo ter povzročilo, da smo se vsi prisiljeni pogovarjati o temu ekonomsko-tehničnemu fenomenu.

Vprašanja o prihodnosti dela, aktivnega državljanstva, človekovih pravic in drugih elementov družbe naj bi bila neločljivo povezana z vedno večjim razrastom tehnologij umetne inteligence, čeprav hkrati še vedno ne vemo, kakšen bo njihov dejanski vpliv na vse prej omenjene elemente družbe.

Hkrati se v javnosti dogaja ekstremna radikalizacija mnenj o umetni inteligenci, ki je povezana s financiranjem tega področja. Zagovorniki umetne inteligence in z njimi povezane inštitucije, ki se financirajo z razpisi projektov umetne inteligence, so seveda veliki zagovorniki, na drugi strani se družbena kritika tega fenomena vedno bolj reducira na digitalni ludizem, ki mu botrujeta neznanje in želja po javnemu ugajanju.

Polarizacija področja javne besede na področju umetne inteligence škoduje tako zagovornikom kot tudi nasprotnikom tega fenomena. Prisilno navijaštvo vodi v zabrisane meje med dejansko uporabnostjo tehnologij umetne inteligence za specifične rešitve ter smrtonosnih napak te tehnologije na drugih področjih, digitalni ludizem pa zaradi svojega inherentnega nepoznavanja podrobnosti in partikularnosti posameznega izziva hitro zapade v irelevanco.

V čem je pravzaprav problem?

Predavanje Mihe Mazzinija na konferenci Mreža znanja, ki jo vsako leto organizira Akademska in raziskovalna mreža Slovenije (ARNES), sodi med primere vrhunskega digitalnega ludizma. Avtor namreč večletne ekonomsko-sociološke procese razvijanja, sprejemanja in zavračanja tehnologij umetne inteligence splošči do nerazpoznavnosti ter jim brez utemeljene razlage dodaja negativno konotacijo.

V predavanju se avtor najprej ne more odločiti, ali bo njegova kritika umetne inteligence temeljila na njeni neučinkovitosti ali njeni šokantni zmogljivosti spreminjanja družbenih pogodb. Primeri, ki jih uporablja v svojem predavanju, namreč hkrati opozarjajo na uporabnost in neuporabnost tehnologij in rešitev umetne inteligence.

Predavatelj v uvodu predavanja pojasni, da »nihče točno ne ve«, kako umetna inteligenca v resnici deluje in za podkrepitev citira naslov članka, v katerem avtorji povzemajo nastop izvršnega direktorja podjetja Google, Sundar Pinchaija, kjer Pinchai opozori, da gre pri umetni inteligenci za razvijajoče se področje, kjer raziskovalci razrešujejo neznanke (The Standard, 2023). Mazzini ne opozori, da gre pri temu odgovoru za vprašanje generativne umetne inteligence in se hkrati očitno ne zaveda, da gre za novinarsko raco. Hkrati Mazzini ne pojasni, da problem »črne skrinjice« razrešuje cela veja znanosti umetne inteligence (New York Times, 2024).

Nato preide na fenomen »halucinacij umetne inteligence« in zaradi sploščevanja tega procesnega izziva problem poenostavi na nefunkcionalno umetno inteligenco, ki je kot »izjemno aroganten človek.« To trditev sicer podkrepi z dobrim primerom izmišljenega pisatelja Eda Kovača, ki naj bi bil rojen na Prulah, a spet ne pojasni mogočih izvorov te napake pri uporabi enega od večih klepetalnih robotov umetne inteligence. Hkrati iz tega dela predavanja ni razumljivo, v čem naj bi bil točno problem. Je problem, da se generativna umetna inteligenca moti ali v tem, da ljudje mislijo, da je nezmotljiva? Prvo je zagotovo res in nihče ne trdi drugače, zmotljivost ljudi pa ni stvar umetne inteligence, temveč… ljudi.

Nato Mazzini nadaljuje z opozarjanjem na problem halucinacij umetne inteligence in navede dva primera – eksperimentalna uporaba umetne inteligence za pisanje novinarskih člankov medija CNet iz januarja 2024, ki jo je medij nato prekinil zaradi prevelikega števila napak ter primer »halucinacije« na primeru generativne umetne inteligence fotografije natakarice z nogami na mestu rok. Tukaj trčimo ob nov problem Mazzinija – nekorektno uporabo primerov za dokazovanje trditev. Slika natakarice je namreč znana spletna šala in kritika generativne umetne inteligence, ki je imela na začetku težave pri izrisovanju določenih delov človeškega telesa (Britannica, 2024).

Generativna umetna inteligenca in ustvarjanje

Mazzini nato preide na področje generativne umetne inteligence in pisateljstva. Mazzini si spet izmisli trditev, da so »amazonovi strežniki klonili pod količino knjig, ki jih je generirala umetna inteligenca,« česar ni mogoče dokazati.

Nato pravilno uvede primer družine, ki se je zastrupila z gobami, saj je uporabljala knjigo, ki jo je »napisala« umetna inteligenca, a pozabi omeniti, da so na ta problem več let opozarjali strokovnjaki (The Guardian, 2023) in da ne gre za sistemsko relevanten problem.

Mazzini nato spet zapade v površno branje in citira članek z naslovom »Huge Proportion of Internet Is AI-Generated Slime, Researchers Find« (Futurism, 2024) s trditvijo, da je »60% interneta govno, generirano iz AI« (sic). Spet gre za napačno povzemanje, saj članek v prvem stavku pojasni, da gre za »generirane in prevedene stavke«, v študiji sami pa lahko najdemo opozorilo, da so uporabili podatke, zbrane med leti 2017 in 2020 (Arvix, 2024). Mazzinijev stavek, »Internet je neskončen in že pred enim letom je bilo 60% te neskončnosti blodnje AI (sic),« tako napačno povzema članek in raziskavo, ki jo citira kot dokaz za to trditev.

Mazzini se nato osredotoči na Amazon in izjavi, da je Amazon »v obrambi svojih strežnikov blokiral pisatelje« in omejil objavo samozaložniških knjig na tri dnevno. Sicer je res, da je Amazon omejil samozaložništvo zaradi poplave knjig, ki jih je generirala umetna inteligenca (NPR, 2024), a tega ni storil zaradi »obrambe svojih strežnikov«, temveč zaradi pritiska javnosti.

Iz knjig se nato Mazzini premakne na področje glasbe in zatrdi, da je »ameriško vrhovno sodišče originalno odstranilo, kar naredi…umetna inteligenca nima copyrighta (sic).« Za to trditev ni mogoče najdi virov, je pa res, da se trenutno na področju založniške industrije in umetne inteligence odvija več primerov tožb (TechTarget, 2024).

Kot primer problema na področju generativne umetne inteligence in glasbe Mazzini nato predstavi primer Johana Röhra, ki je na storitvi Spotify zaslovel pod večimi psevdonimi in z glasbo, ki jo je generirala umetna inteligenca (Guardian, 2024). Mazzini pojasni, da se je Spotify odzval na to temo in pojasnil, da Johanova glasba ne dosega širokega občinstva in ne predstavlja konkurence resničnim umetnikom na tej platformi, saj ima njegova glasba posebno kategorijo (MusicBusinessWorldWide, 2024).

Mazzini nato poveže Röhra in glasbeno skupino Abba ter naprej omeni, da je Röhr prehitel Abbo po številu predvajanih sklab na omrežju Spotify, nato pa doda, da je Abba v sedemdesetih letih »dobila nagrado, ker je izvozila več kot Volvo« in, »da je v državnem proračunu Abba zgenerirala več kot Volvo«. Teh trditev ni mogoče potrditi, hkrati ni jasno, kakšno povezavo ima število predvajanj na storitvi Spotify in obseg izvoza Abbe v sedemdesetih letih dvajsetega stoletja. Mazzini zaključi, da »boste na Spotify slej kot prej zapadli v AI generirano musko…zakaj? Ker Spotifyju potem ni treba nič plačat (sic),« kar spet ni res. Spotify tudi za glasbo, ki jo generira umetna inteligenca, plačuje avtorjem objav take glasbe, hkrati pa eksplicitno zanika, da bi se v prihodnosti Spotify lahko sam lotil objave glasbe, ko jo generira umetna inteligenca (MusicRadar, 2024).

Izumiranje poklicev

Nato Mazzini preide na analizo trendov, ki že obstajajo, a se sedaj soočajo z umetno inteligenco in začne: »Izumiranje poklicev je normalno.« Nato uvede primer poljske radijske postaje, »ki je nekaj tednov nazaj odpustila vse…članke jim piše AI in AI glasovi jih tud preberejo, normalno. Vmes vržejo še malo AI muske, pa smo vsi zadovoljni (sic).« Ta trditev ne drži.

Mazzini opisuje primer poljske radijske postaje Radio Kraków, ki je v manj kot enemu tednu začelo in prekinilo z eksperimentalnim kanalom, ki ga je producirala s pomočjo generativne umetne inteligence (Notes from Poland, 2024), odpuščanja pa niso bila povezana z generativno umetno inteligenco, temveč s tržno neuspešnostjo prejšnjih izvedb (Notes from Poland, 2024). Eksperiment so odgovorni na postaji prekinili zaradi hudega upora občinstva in druge javnosti.

Nato Mazzini nadaljuje s trditvijo, da »poklici izumirajo in množice tega ne opazijo.« Gre za logičen nesmisel, saj so v prvem primeru »izumiranja« novinarjev množice to definitivno opazile, hkrati pa Mazzini za podkrepitev »neopažanja« citira britanski tabloid Sun (Sun, 2024), ki navaja raziskavo, v kateri so naključno izbrani posamezniki ocenjevali kvaliteto poezije, ki so jo napisali klasiki v primerjavi z poezijo, ki jo »je napisala« generativna umetna inteligenca (Telegraph, 2024). Ni jasno, kako Mazzini povezuje novinarsko in pesniško delo, hkrati pa Mazzini spregleda kritiko citirane raziskave, kjer raziskovalci opozarjajo na pomanjkljivosti izvornega eksperimenta (Davis, 2024).

Mazzini ta primer zaključi s pojasnilom, da je »umetna inteligenca statistično predvidevanje naslednje besede, ki mora biti povedana« kar je v direktnem nasprotju z njegovimi prvimi trditvami, da »nihče točno ne ve«, kako umetna inteligenca deluje. Hkrati na primeru “popularnega okusa” ne uspe pojasniti razkoraka med komercialno in družbeno-pomembno noto kreativnega ustvarjanja.

»Izumiranje poklicev se dogaja na vseh področjih,« nadaljuje Mazzini in prikaže primer inštruktorja matematike, ki naj bi ga je nadomestila umetna inteligenca, čeprav za to ne postreže z nobeno statistično analizo in nato preide na fizične poklice, kjer citira primer, »…Kitajci, ki so 150 kilometrov avtoceste naredili z roboti in aijem (sic).« Gre za primer avtoceste na trasi Peking – Hong Kong – Macao, kjer so robotska vozila položila samo zgornjo plast asfalta in tako niso izgradila celotne ceste (Economic Times, 2024). Spet gre za primer površnega branja, kjer je to jasno napisano v samem članku z bombastičnim naslovom.

Isto, ampak drugače

Od izumiranja poklicev Mazzini nato preide k spreminjanju poklicev zaradi umetne inteligence. Na tem mestu uporabi primer dermatologije, kjer lastnik storitve Spotify, Daniel Ek, razvija dermatološko kliniko s pomočjo umetne inteligence.

Mazzini pojasni, da je glavna razlika med »originalnim« in »novodobnim« dermatološkim pregledom v tem, da pri novodobnemu pregledu pacienta pregleda AI, nato pa rezultate pregleda potrdi še človeški zdravnik. Nato kot svarilo citira članek z naslovom »ChatGPT is truly awful at diagnosing medical conditions« (LiveScience, 2024), ki opozarja na nenatančnost ChatGPT pri diagnosticiranju zdravstvenih težav.

Spet gre za dva nepovezana primera, saj dermatološka umetna inteligenca ne uporablja ChatGPT za diagnostiko kožnih obolenj, temveč se pri tem zanaša na več različnih modelov (TechCrunch, 2024), ki jih nato preveri še zdravnik.

Hkrati je potrebno opozoriti, da se ravno na področju kožnih obolenj umetna inteligenca že več let izkazuje kot izredno dobro diagnostično orodje zaradi velikega korpusa fotografij rakavih in drugih kožnih obolenj, ki obstajajo pri belih pacientih (The Wire, 2021). Problem pri diagnostiki je v rasi pacienta, saj zaradi pomanjkljivega dostopa do zdravniških storitev (Nature, 2021) umetna inteligenca slabše opravlja diagnostične naloge pri temnopoltih in azijskih pacientih, vendar Mazzini tega ne omeni.

Mazzini nato opozori, da je treba umetno inteligenco nadzirati in da to nadziranje pri ljudeh povzroča »brainrot«. Mazzini opozori, da je pojem »brainrot« beseda leta Oxfordskega slovarja in da označuje »odmiranje možganov«, ki ga Mazzini poveže z vlogo nadzornika delovnih procesov, v katere je vključena umetna inteligenca.

To ni res. Beseda »brainrot« je definirana kot »odmiranje možganov zaradi medijske potrošnje nizko-kvalitetnih medijskih vsebin (Oxford, 2024) in nima nobene veze z delom.

Drago zdravje, poceni zdravje

Nato Mazzini poveže zgornje primere in napove prihod zdravstva umetne inteligence, kjer boste lahko zdravstvene preglede poceni opravljali s pomočjo umetne inteligence, medtem ko si bodo lahko samo bogati privoščili preglede pri človeškemu zdravniku.

Ni jasno, od kje mu podlaga za take trditve, saj opisani primeri, kjer se velika informacijska podjetja relativno neuspešno spogledujejo s področjem e-zdravja, tega ne podkrepijo (Bloomberg, 2023).

Mazzini nepravilno poveže področje e-zdravja z nedavnimi nakupi glasov estradnikov, ki jih je Meta kupila za uporabo pri njenem chatbotu (CNN, 2024). Članek ne pojasnjuje povezave med nakupi in področjem e-zdravja, kjer se Meta v zadnjem času ukvarja predvsem z marketingom in ne z razvojem e-zdravstvenih rešitev.

Nato Mazzini opozori na »neuke množice«, ki jih je referenciral že pri poeziji umetne inteligence in občinstvo pozove, naj se spomnijo primera obiska igralca serije Gorski zdravnik v Sloveniji. »Nikoli ne bom pozabil, dolga vrsta starejših žensk z nekimi kartoni v roki…« opisuje Mazzini, »in si rečem, kaj pa nosijo…svoje kartoteke so prinesle.«. Ob pregledu arhivskih posnetkov obiska igralca ni videti, da bi mu oboževalci nosili svoje zdravstvene kartoteke (24ur.com), hkrati je to zanikal tudi igralec sam (Vizita, 2024).

Pravi prodajalci

Mazzini nato opozori na primer avtonomnih trgovin Amazon Fresh in tehnologije Just Walk Out, s katero je Amazon skušal navdušiti ljudi nad trgovinami brez blagajn. »Blazno so se bahali in potem so trgovine zaprli s tako majhno novičko, da sem moral jaz povečevalo tle vzet, da sem videl (sic)«, pojasni Mazzini in nadaljuje, da je Amazon odpustil na tisoče Indijcev, ki so od doma prek kamer »kontrolirali AI, da se mu ni zbledlo.«

To ni čisto res. Amazon Fresh je temeljil na delu indijskih delavcev in kombinaciji senzorjev ter nadzornih kamer, kjer so morali človeški delavci preveriti dobrih 70% vseh nakupov (The Verge, 2024). Hkrati je propad te tehnologije spodbudil več analiz, komentarjev in drugih člankov v večini svetovnih medijev, tako da se je neuspeh dalo videti tudi brez »povečevala«.

Mazzini bi lahko pri temu primeru opozoril še na dejstvo napihovanja Amazonovega nabora storitev, s katerim je skušalo podjetje izboljšati svoj borzni položaj, pri tem pa ni imelo jasne vizije, kaj naj bi na trgu prehrambenih trgovin pravzaprav počelo (The Street, 2023). S tem bi tudi lažje razložil fenomen “goljufanja” pri deklarativni uporabi umetne inteligence, ki se je v bistvu preveč zanašala na slabo plačano delo.

Mazzini nato predlaga rešitev: »Amazon bi moral uvoziti teh tisoč Indijcev, jim dati delo v trgovini in bi bili vsi zadovoljni.« Sancta simplicitas!

Meta in Facebook AI

Nato Mazzini pod drobnogled vzame AI sistem urednikovanja in odstranjevanja nezaželenih vsebin na omrežju Facebook, kjer najprej navede, kako je Facebook leta 2021 (Meta, 2021) začel uvajati umetno inteligenco za odstranjevanje spornih vsebin, nato pa so ga leta 2023 kenijski moderatorji tožili zaradi post-travmatskega sindroma, ki so ga dobili pri pregledovanju taistih spornih vsebin

Mazzini iz teh dveh člankov potegne sklep, da se tožba Kenijcev nanaša na obdobje od uvedbe AI orodij za urednikovanje vsebin in letom 2023, čeprav v članku jasno piše, da se tožba nanaša na dogodke v letu 2019 (Washington Post, 2023).

Mazzini pri temu primeru torej uporabi napačen primer za utemeljevanje svojih (načeloma pravilnih) trditev o neučinkoviti umetni inteligenci, pri tem pa izpusti pričanje Meta žvižgačke Frances Haugen, ki je leta 2021 pred ameriškim kongresom pričala o dejansko neučinkovitih orodjih umetne inteligence (Washington Post, 2021).

Hkrati Mazzini ne omeni še ene kenijske tožbe novejšega datuma, ki se nanaša na delavske razmere. Meta je namreč leta 2023 odpustila več sto kenijskih moderatorjev, ki so hoteli ustanoviti sindikat in izboljšati delavne razmere v temu podjetju (Reuters, 2023).

To je poleg izmeničnega preskakovanja med totalitaristično na eni in popolnoma benigno umetno inteligenco na drugi strani, ena od problematičnih niti celotnega predavanja – uporaba napačnih primerov za dokazovanje načeloma pravih poant.

Zadovoljstvo ob delu

Mazzini nato poveže raziskavo o nezadovoljstvu na delovnem mestu (24ur.com, 2024) in umetno inteligenco, kjer naj bi bila slednja razlog za nezadovoljstvo, zaradi katerega naj bi 53% vseh zaposlenih ljudi v Sloveniji trpelo na delovnem mestu.

Tega z omenjeno raziskavo ni mogoče dokazati, saj se odstotki iz naslova članka nanašajo na celotno raziskavo, v katero je bilo vključenih 190 držav in več kot dvesto tisoč delavcev (BGC, 2024).

Hkrati Mazzini na prezentaciji napiše, da je bilo v raziskavo vključenih več kot milijon zaposlenih v Sloveniji, kar spet ni res. V raziskavi namreč jasno piše, da je bilo iz Slovenije anketiranih od 1000 do 4999 ljudi, hkrati je potrebno poudariti, da je po podatkih Statističnega urada republike Slovenije iz novembra 2024 trenutno zaposlenih »samo« 950,000 ljudi (SURS, 2024).

Na koncu napačno citira še izvajalca raziskave, saj avtorstvo pripiše Gallupu, čeprav gre pri omenjeni raziskavi za svetovalno podjetje Boston Consulting Group.

Individualizacija narašča

Po sreči na delovnem mestu se Mazzini dotakne še fenomena individualizacije, ki je v porastu. Sicer ne referencira raziskave, ki potrjuje njegovo trditev, a lahko hitro najdemo veliko število raziskav, ki to potrjujejo. Mazzini ta fenomen pojasni z dvema slikama ljudi pri jedi – na prvi sliki prikaže »posnetek italijanskega kosila nekje iz petdesetih,«, v resnici gre za italijanske migrante v ZDA (Google, 2024). Mazzini slike ne podpiše, čeprav gre za primerek iz arhiva revije Life, ki dovoljuje samo nekomercialno rabo del. Če je torej Mazzini za svoje predavanje prejel plačilo… Pustimo.

Nato za primerjavo z današnjim časom Mazzini pokaže sliko bosanskega nogometnega kluba, kjer mladi nogometaši ob mizi s hrano gledajo na svoje mobilne telefone. Mazzini pojasni, da je naletel »na neko spletno stran bosanskega nogometnega kluba«, kjer je našel sliko, ob kateri je pisalo, da »je naš klub zmagal in slavi«. Tega ni mogoče potrditi.

Sliko mladih bosanskih nogometašev smo sicer našli na Facebook strani bosanskega športnega bloga Bosna i hercegovina, kjer je slika opremljena s podpisom »Atmosfera na zajedničkoj večeri je na nivou« (Facebook, 2024), brez jasne navedbe, da gre za slavo zmage. Mazzinija to ne zmoti, da ne bi poudaril, da je »to pomembno v temu primeru, bosanski klub slavi zmago!«

Osamljenost raste

Če smo pri nezadovoljstvu na delovnem mestu še uspeli najti povezavo s temo predavanja (umetna inteligenca), smo že pri individualizaciji pogrešali bolj jasno navezo, ki jo Mazzini v delu o osamljenosti še poveča, a nato postavi vezni člen – umetna inteligenca naj bi nadomeščala človeške odnose.

Mazzini navede primer podjetja Replika, ki je razvila klepetalne robote in jih podprla z generativno umetno inteligenco, nato pa med uporabniki povzročila paniko in žalovanje, ko so ji odpovedali strežniki. To ni res.

V članku, ki ga Mazzini kaže na svoji predstavitvi namreč piše, da je podjetje posodobilo program generativne inteligence svojih klepetalnih robotov, ki po novem niso več hoteli sekstati z uporabniki (ABC News, 2023). Ni šlo torej za popolno izginotje, temveč za prilagoditev programske opreme.

Hkrati gre za primer enega podjetja, s katerim težko dokazujemo trend na tem področju. Zaslediti je mogoče negativne napovedi psihologov, da bi lahko v prihodnosti prišlo do povečanja zanašanja na klepetalne robote umetne inteligence, a nikjer ne piše, da naj bi se to že dogajalo v statistično relevantnem obsegu.

Mazzini spet spregleda drugo plat medalje – raziskave, ki opozarjajo na pozitivno vlogo generativne umetne inteligence pri psihološki pomoči in socializaciji najstnikov (StudyFinds, 2024). Skratka – področje se razvija, več kot očitno ni enoznačno in zahteva bolj granularni pogled.

Kaj je sploh še realnost?

Na koncu predavanja Mazzini napravi kataklizmični krešendo – izgubljamo stik z realnostjo. Spet postreže z anekdoto.

»Ena prvih primerov uporabe umetne inteligence je bila tale gospa…« začne pripoved. Leta 2023 je »gospa dobila klic svoje hčere, video klic svoje hčerke, ki je jokala, obupana, da so jo ugrabil (sic)…«. V članku, ki ga Mazzini referencira na predstavitvi, jasno piše, da je šlo za glasovni klic (Guardian, 2023).

Kloniranje glasu je dejansko problem, a Mazzini pomeša kloniranje glasu in globokega potvarjanja videoposnetka (deep fake tehnologija), ki pri poslušalcu vzbuja grozo brez oprijemljive logike. Hkrati niti slučajno ne gre za »enega prvih primerov uporabe umetne inteligence«, niti ne gre za enega prvih primerov uporabe generativne umetne inteligence. Gre za primer nove vrste kibernetskega kriminala, ki izpostavlja regulatorni problem tehnologij (ABCNews, 2023).

V Mazzinijevem celotnem predavanju ta del popolnoma umanjka. Niti enkrat ne omeni vloge regulacije, niti enkrat ne pojasni vseh prizadevanj državnih regulatorjev na obeh straneh Atlantika, ki skušajo spisati varovalke na temu področju, niti enkrat ne omeni problema lobiranja velikih korporacij umetne inteligence, niti ne omeni aktualnega ohlajanja navdušenja nad generativno umetno inteligenco in njeno implementacijo v delovne procese (Slack, 2024).

Nato Mazzini preide na prakso generiranja vsebine spletnih mest za hitrejši zaslužek s kontekstualnim oglaševanjem in navede primer »makedonskega Tetova, kjer so mladi ob prvi izvolitvi Trumpa na roke pisali lažne strani, da so dobili klike od Googla,« čeprav je šlo v resnici za mesto Veles (BBC, 2016). Z umetno inteligenco se da to delati hitrejše, Mazzini pa spet pozabi na procesno naravo takega početja, kjer se Google trudi v obratni smeri – kaznuje AI generirano vsebino, ki je tam samo zato, da pridobiva klike od oglaševalskih mrež (MarketingProfs, 2024).

Izginjajoča motivacija

Mazzini izpostavi opozorilo o izginjajoči motivaciji za učenje, saj naj bi nam tehnologija preveč olajševala delo.

Navede anekdoto »skupine srednješolcev, ki so blazno razpravljali o tem, kje je sever.« Najprej naj bi se srednješolci strinjali, da je sever vedno tam, kamor se obrneš, nato pa naj bi eden od njih presekal debato in rekel: »Pa saj imamo GPS!« Mazzini iz anekdote potegne sklep: »Vsakič, ko boste hoteli nekoga nekaj naučiti, vam bo ta lahko odgovoril, da bo to namesto njega storila umetna inteligenca!«

Nato Mazzini preide na novo temo zahodnjaškega smiselnega dela kot simbola, ki naj bi ga umetna inteligenca ubijala na vsakem koraku, čeprav čez celotno predavanje ne uspe pokazati teh trendov.  Nato omeni še slovenski (!!) fenomen, da naj bi bilo smiselno delo neplačano, česar spet ne podpre s primeri ter šokira: ta slovenski (!!!) fenomen se širi po celem svetu.

Nato se naveže na indijsko podjetje Zomato in nov primer predstavi s stavkom »Smiselno delo morate torej plačati vi« (če ga hočete opravljati). Indijsko podjetje Zomato naj bi objavilo oglas, »da če hočete kot za Wolt razvažati hrano, morate plačat dvajset jurjev evrov na leto (sic),« in nadaljuje, »da se je javilo osemnajst tisoč ljudi za to smiselno delo, potem je vlada posegla vmes, bla bla, delo se more res plačat (sic)« in zaključi »za smiselno delo bomo plačevali«.

V zgoraj opisanemu primeru Mazzini pove samo dve resnični informaciji. Podjetje Zomato je res objavilo oglas, v katerem je delovno mesto pogojevalo s plačilom. A v resnici je šlo za delovno mesto šefa kabineta in v resnici je šlo za marketinški trik podjetja, ki šefa kabineta s podobnimi šokantnimi oglasi išče že več let (Hindustan Times, 2024). Ne gre torej za primer »smiselnega dela«, temveč za viralni marketing.

Razslojena družba

Mazzini nato poudari, da se družba vedno bolj razslojuje, da je umetna inteligenca draga ter da države »rapidno izgubljajo bitko s super-bogataši«. Omeni primer Elona Muska in doda, da »se je včeraj tudi Zuckerberg vrinil…da bo dobil neko pozicijo v ameriški državi«.

Elon Musk po poročanju medijev dejansko drži velik vpliv nad aktualnim predsednikom Združenih držav Amerike (CNN, 2024), Mark Zuckerberg pa naj bi po poročanju medijev skušal vplivati na Trumpovo tehnološko razvojno politiko, kjer nikjer ne piše, da naj bi iskal »pozicijo v ameriški državi« (FT, 2024). Na tem mestu bi lahko omenil še potencialni razlog za tako dobrikanje tehnološkega sektorja – gre namreč za zaostrovanje politik in regulacije na področju informacijske tehnologije, kjer Evropska unija napoveduje nove sankcije za ameriška podjetja (Bloomberg, 2024).

Mazzini zaključi, da »superbogataši prevzemajo funkcijo države,« kar je milo rečeno, pretiravanje. Prevzemanje funkcije države bi namreč pomenilo, da bi funkcije države opravljali superbogataši, kar je daleč od resnice. Bolj korektno bi bilo reči, da imamo v zahodnem svetu problem s pretiranim vplivom superbogatašev na razvoj državnih politik in hkratnim zasledovanjem egoističnih ciljev (Stone Center, 2024).

Bitka za skladnost

Mazzini v zaključku predavanja naprej nastopi s trditvijo, da »grejo te trendi kontra temu, za kar smo rojeni (sic)«.

Nato potegne primerjavo z nabiralniškimi skupnostmi, kjer je celotno pleme vzgajalo enega otroka, danes pa naj bi vlogo plemena prevzela umetna inteligenca. »Otrok bo imel virtualnega učitelja, virtualne prijatelje, vse virtualno…(sic),« komentira Mazzini in se vrne na trditev smiselnega dela in smiselnih odnosov za smiselno življenje, kjer bo sedaj glavno vlogo prevzela umetna inteligenca.

A nato s svojim zadnjim stavkom celotno predavanje obrne na glavo in pojasni, da »nisem našel trenda, ki bi ga AI štartala… ampak samo pospešuje trende, ki zadnjih par stoletij harajo okol (sic).« To je v neposrednem nasprotju z njegovo prvi izjavo zaključka, ki trdi, da so naštevani trendi »kontra temu, za kar smo rojeni (sic)«. In če gre pri umetni inteligenci za inovacijo, kateri so potem trendi prejšnjih »parih stoletij«, ki so delovala na isti način?

To nepovezanost je še toliko bolj čutiti v primerjavi s prvim delom njegovega nastopa, kjer fenomene umetne inteligence postavlja v neposredno nasprotje tega, kar trenutno (zaenkrat še) prevladuje na trgu.

Refleksija predavanja in razprava

V začetku tega komentarja sem omenil vedno večjo polarizacijo razprave o umetni inteligenci v javnem prostoru, kjer velikokrat opažam izredno polarizacijo mnenj, posploševanje in sploščevanje procesov v akutna stanja ter osredotočanje na gozd s hkratnim ignoriranjem dreves.

Mazzinijevo predavanje dejansko deluje kot napaberkovane anekdote, izredno šibko povezane z nejasno in sploščeno rdečo nitjo umetne inteligence. Identične anekdote bi lahko povezal v nit o delu, o sreči oziroma o drugem sociološkem fenomenu, pa celotna pripoved ne bi ničesar pridobila na koherenci oziroma osredotočenosti. Gre torej za lepe besede groze pred neznanim.

Avtor se v predavanju po mojem mnenju ne more odločiti, ali bo čas izkoristil za razlago obstoječega stanja, v katerem nastaja in se razvija umetna inteligenca in bo torej pojasnil, kako smo prišli do aktualne situacije, ali se bo ukvarjal z dejanskim reflektiranjem vpliva umetne inteligence, pri čemer ne bo zlorabljal in napačno predstavljal fenomenov samo zato, da bodo ti ustrezali trenutku v pripovedi.

Hkrati je pomembno preveriti tudi vse tisto, česar Mazzini v predavanju ne omeni oziroma ne uspe kontekstualizirati.

Najprej umanjka jasna definicija in razlaga delovanja umetne inteligence in nadaljevanje trenda podatkovne ekonomije ter zgodovinska refleksija razvoja umetne inteligence, ki se je začela v sedemdesetih letih dvajsetega stoletja (New Jersey Innovation Institute, 2024). Nato bi bil koristen poudarek, da polja umetne inteligence ne gre sploščevati, temveč se je potrebno osredotočiti na določena področja in določene fenomene, ki imajo različne stopnje uspešnosti in katastrofičnosti.

Ta navezava podatkovne ekonomije na umetno inteligenco, kjer so prejšni podatkovni oligarhi izkoristili začetno pozicijo podatkovnega lastništva, ki se je sedaj začela zmanjševati zaradi različnih razlogov (Technology Review, 2024). Temu bi lahko dodal pojasnilo o mehurčku umetne inteligence, ki sledi logiki preteklega podivjanega kapitalizma na področju podatkovne ekonomije – ko se en del industrije umiri, drugi poskoči (Financial Times, 2024).  Mazzini umetne inteligence ne vmesti na zgodovinsko premico razvoja, temveč predavanje začne pompozno: “Nihče ne ve, kako to deluje!”

Za poslušalce bi bilo po mojem mnenju koristna tudi preslikava polja interesov različnih skupin (države, podjetja, posamezniki) in opis procesov, ki potekajo na teh relacijah (sprejemanje zakonodaje, porast in upad industrije…). Na podlagi tega prikaza heterogenih interesov bi lahko nato pojasnil vloge različnih akterjev in dinamiko med njimi, ki tvori tok zgodovine. S tem bi poslušalec dobil boljši občutek o lastni vlogi in o vplivu, ki ga ima sam na druge akterje (odločevalci, podjetja). Pomagala bi tudi iskrenost pri navajanju in interpretiranju izbranih primerov, saj v trenutni obliki potvarjanja, izmišljevanja in prilagajanja anekdotalni primeri služijo samo za prazno dramatiziranje in šokiranje publike, v ustih pa pušča neprijeten okus.

In končno – predavanje je zamujena priložnost podčrtavanja vloge družboslovja pri razvoju tehnodeterminističnih trendov zahodne družbe, vlogo politične regulacije in pomembnosti družbene aktivacije v javnem diskurzu, pritisku na politične elite ter kolektivnega razreševanja izzivov področij umetne inteligence. V Mazzinijevi refleksiji se vse dogaja na relaciji neumnega in nemočnega potrošnika, ki ga tehnološki oligarhi brez razloga pehajo v vedno večjo kaotično stanje, pri čemer še sami ne vejo, kaj pravzaprav počnejo. Kot pravi Mazzini: “Nihče ne ve, kako umetna inteligenca dela.” Tudi on ne.

Se ti zdi to pomembno?

Projekt Eticen.it nastaja v sklopu zavoda Državljan D. Zavod se ne financira z državnim denarjem, temveč denar za delovanje pridobiva tudi z donacijami aktivne javnosti. Če ti je tematika nadzora in krčenja državljanskih pravic pomembna, razmisli o podpori.

Naše delovanje pokriva več različnih področij, od digitalnih pravic, medijske pismenosti in aktivnega državljanstva. Več o naših aktivnostih izveš na spletišču zavoda Državljan D.

The post Za boljšo kritiko umetne inteligence appeared first on Etičen.it.

[DBS seminar] Angelo Rosa, "Configurational entropy of random trees"

8 May 2025 at 12:15
In this talk, I will illustrate two recent results of our group concerning the statistical physics of branched polymers. In the first part, I will present a graph theoretical approach to the configurational statistics of random tree-like objects, which is based on Prüfer labelling. The method, in particular, provides: (i) direct access to the exact configurational entropy as a function of the tree composition, (ii) computable exact expressions for partition functions and important experimental observables for tree ensembles with controlled branching activity and (iii) an efficient sampling scheme for corresponding tree configurations and arbitrary static properties. Then, in the second part, I will introduce a field-theoretic framework for branched polymers with excluded volume interactions. By solving the corresponding partition function by mean-field methods, I will show that the theory is in semi-quantitative agreement with Monte-Carlo computer simulations.

9th Trilateral Meeting

14 May 2025 at 07:30

The trilateral meetings are a series of one day events designed to strengthen the scientific relations in particle, astroparticle physics and cosmology between Trieste, Nova Gorica and Ljubljana.

Venue

Teslova E-classroom, 1st floor (rooms 38 and 39) on Teslova 30 in Ljubljana, near the Jožef Stefan Institute


Speakers

  • Pooja Bhattacharjee
  • Francesco D'Eramo
  • Florian Kühnel
  • Pedro Schwaller

Oragnizing committee

  • Aleksandr Azatov (SISSA)
  • Patrick Bolton (IJS)
  • Takeshi Kobayashi (SISSA)
  • Nejc Košnik (IJS)
  • Jonathan Kriewald (IJS)
  • David Marzocca (INFN)
  • Miha Nemevšek (IJS)
  • Patrick Stengel (IJS)
  • Lorenzo Ubaldi (IJS)
  • Gabrijela Zaharijas (UNG)

Past meetings


Seminar: Porting existing code to the Grace Hopper superchip

20 May 2025 at 12:00

Description: In this seminar, we explore practical strategies for running legacy and modern scientific code—originally developed for the CPU—on the NVIDIA Grace Hopper superchip.

Focusing on Fortran, C, and C++ projects that compile cleanly with GCC, we will examine how to leverage NVIDIA’s HPC SDK to ensure performance portability (and gain), highlight common pitfalls, and discuss compatibility quirks between toolchains. Real-world examples will guide the discussion, making it relevant for researchers looking to transition their workloads to heterogeneous architectures.

Difficulty: Intermediate

Date & Time: 20. 5. 2025  from 14.00 to 15.00

Language: English

Prerequisite knowledge: /

Virtual location: ZOOM (only registered participants will see ZOOM link)

Organizer:

Univerza v Ljubljani v leto 2024 ...

Lecturer:

Name: Luka Leskovec
Description: Scientist and educationalist involved in theoretical physics and supercomputing
E-mail: luka.leskovec@fmf.uni-lj.si

Bootcamp: AI for Science

27 May 2025 at 07:00

Overview: Together with NVIDIA and OpenACC organization, EuroCC2 will be hosting an AI for Science Bootcamp, beginning on 27th May and concluding on 28th May. 

The End-to-End AI for Science Bootcamp provides a step-by-step overview of the fundamentals of deep neural networks, walks attendees through the hands-on experience of building and improving deep learning models using a framework that uses the fundamental laws of physics to model the behaviour of complex systems, and enables attendees to visualize the outputs of the trained model.

This online bootcamp is a hands-on learning experience where you will be guided through step-by-step instructions with teaching assistants on hand to help throughout.

Appication Deadline: April 25th, 2025

Prerequisites: Mathematical background in Differential equations, Python proficiency, and familiarity with deep learning fundamentals and frameworks are required.

Event format: The AI for Science Bootcamp will be hosted online in the time zone of the hosting organization (CEST). All communication will be done through Zoom, Slack and email. 

Date and time: 

  • 27 May 2025, 9:00 AM – 12:30 PM – Day 1
  • 28 May 2025, 9:00 AM – 12:30 PM – Day 2

 

Compute Resources: Attendees will be given access to a GPU cluster for the duration of the bootcamp. 


Workshop: CFD on HPC – OpenFOAM example

16 June 2025 at 07:00

Description: In the three-day course, the use of the OpenFOAM software package, which is currently the most developed open-source CFD system, will be demonstrated. As the name itself suggests, it is an open-source system that any user can enhance according to their needs. Initially, the use of ParaVIEW, a graphical environment for visually reviewing and processing data from OpenFOAM, will be shown. This will be followed by an explanation of how the OpenFOAM environment, with demonstrations of simple examples. Since the foundation of CFD is the mesh, the use of three open-source mesh generators will be demonstrated: GMSH, BlockMesh, and SnappyHexMesh. Subsequently, the application of various areas within the OpenFOAM environment will be explained and demonstrated, including:

  • Fluid transport
  • Transient simulations
  • Transient data processing (animation, particles in flow)
  • Multiphase flows
  • Multi-region simulation (Multi-region)
  • Running cases in an HPC system utilizing OpenFOAM's parallel capabilities

Difficulty: Advanced

Language: According to applications

Date and time:  16. 06. 2025 from: 9:00 - 13.00 
                            17. 06. 2025 from: 9:00 - 13:00
                            18. 06. 2025 from: 9:00 - 13.00

Max. number of participants: 30

Virtual location: ZOOM

Prerequisite knowledge: The basics of the Linux operating system and the basics of fluid mechanics and Python programming.

Target audience: The training is aimed at students and staff in academia and industry who want to learn more about the OpenFOAM open source CFD platform.

Workflow: The training is on-line, in the mornings. The interactive work is done via remote access to the HPC system at ULFS. 

After the workshop you wil:

  • Be able to connect to HPC@ULFS with NoMachine client and work in HPC Linux environment
  • Understand the theoretical background of the Computational Fluid Mechanics (CFD), especially of the Finite Volume Method (FVM)
  • Be able to set up CFD mesh using different open source programs for CFD mesh design (OF – Block Mesh, GMSH)
  • Be able to setup complete OF case (mesh, pysical model, inital and boundary conditions, ...)
  • Be able to setup and run various OF cases in parallel on an HPC cluster
  • Be able to preview and post-process OF results

 

 

Organiser:

Lecturers:

Ime: Dr. Aleksander Grm
Opis: Aleksander Grm graduated with a Bachelor's degree in Physics from the Faculty of Mathematics and Physics at the University of Ljubljana. He then completed a Master's degree in Applied Mathematics at ICTP/SISA in Trieste, Italy. After the MSc, he continued his studies at the University of Kaiserslautern in Germany and obtained a PhD in Industrial Mathematics. After the PhD, he worked partly in academia and fully in industry. In 2014, he moved to the University of Ljubljana to work in basic and applied research and to teach young people mechanics and mathematics at the engineering level.
E-mail: aleksander.grm@fs.uni-lj.si 
Ime: Dr. Pavel Tomšič
Opis: He is a research assistant at ULFE and is well qualified for several HPC related topics. He is actively involved in efforts to raise competencies in the field of supercomputing, such as the Partnership for Advanced Computing in Europe (PRACE). He is also coordinator of Erasmus + project SCtrain - a strategic partnership for the transfer of knowledge from supercomputing between Slovenia, Austria, the Czech Republic and Italy. As part of the EuroHPC project for the establishment of European National Competence Centers in the field of supercomputing (EuroCC), he is the champion for Training and Skills Development for NCC Slovenia.
E-naslov: pavel.tomsic@fs.uni-lj.si

Workshop: EuroCC2 Multi-GPU Programming Bootcamp

17 June 2025 at 07:00

Scaling applications to multiple GPUs across multiple nodes requires one to be adept at not just the programming models and optimization techniques, but also at performing root-cause analysis using in-depth profiling to identify and minimize bottlenecks. In this Bootcamp, participants will learn to improve the performance of an application step-by-step, taking cues from profilers along with the ways.

This bootcamp, which will be hosted virtually for one and a half days on June 17-18, is co-organized by Academic Computer Centre Cyfronet AGH (Cyfronet), High-Performance Computing Center Stuttgart (HLRS), IT4Innovations National Supercomputing Center (IT4I), HPC Vega at IZUM (IZUM), Jülich Supercomputing Centre (JSC), Linköping University (LiU), Leibniz Supercomputing Centre (LRZ), Research Institutes of Sweden (RISE), University of Donja Gorica (UDG), Vienna Scientific Cluster (VSC), OpenACC organization, and NVIDIA for EuroCC Austria, EuroCC Czechia, EuroCC@GCS, EuroCC Montenegro, EuroCC Poland, EuroCC Slovenia and EuroCC Sweden, all National Competence Centres for High-Performance Computing.

Please ensure you meet all prerequisites/eligibility before you apply.

Important dates
19 May 2025 – Application Deadline
2 June 2025 – Notification about Acceptance
16 June 2025, 14:00 – 15:00 (CEST) – Cluster Dry Run
17 June 2025, 09:00 – 15:00 (CEST) – Day 1
18 June 2025, 09:00 – 13:30 (CEST) – Day 2

Course format
This course will be delivered as a live online course on Zoom. All communication will be done through Zoom, Slack, and email.

Hands-on labs
Attendees will be given access to an A100 GPU on one of the organizers' supercomputers.

Lecturers
Event Moderators: Marta Maj & Klemens Noga (Cyfronet & EuroCC Poland)

Instructor: Paul Graham (NVIDIA)

Teaching assistants and cluster support from the participating HPC centres.

Language
English


Živela OF, živela socialistična revolucija!

26 April 2025 at 12:43

V času razkosanja Kraljevine Jugoslavije in okupacije slovenskega ozemlja s strani nacifašističnih sil se je leta 1941 porodila Osvobodilna fronta slovenskega naroda (OF). Rodila se je iz potrebe, iz volje in iz obupa, a tudi iz jasnega političnega razumevanja, da svobode ne bo brez boja. OF ni bila le obrambna reakcija proti okupatorju, temveč zavestna, politična in organizirana vstaja, ki je pod vodstvom Komunistične partije Slovenije segla po orožju in zgradila odpor, ki ga je bilo stežka najti v takšni obliki v celotni okupirani Evropi.

Partizanski boj ni bil ločen od revolucije – bil je njen konkretni izraz. Odločitev, da se ne čaka na rešitev od zunaj, temveč da si ljudstvo samo izbori svobodo, je bila hkrati odločitev za drugačno družbo. Boj proti okupatorju je bil neločljivo povezan z bojem proti kapitalizmu. Bil je boj za delavsko oblast, za družbeno lastnino in za konec izkoriščanja.

Komu služi zgodovinski revizionizem?

Zgodovinski revizionizem, ki ga v zadnjih desetletjih vsiljujejo različni politični krogi, služi tako konservatiivni desnici kot liberalni sredini. Čeprav se morda zdita ideološko nasprotna, imata skupen imenovalec: globok strah pred socialistično revolucijo. Konservativci poveličujejo kolaboracijo z okupatorjem kot “protikomunistični odpor”, liberalci pa se trudijo partizanstvo oklestiti njegovega revolucionarnega značaja in ga prikazati kot nacionalno obrambno, a ideološko prazno reakcijo. Tako eni kot drugi si prizadevajo, da bi množični boj delovnega ljudstva prikazali kot manipulacijo peščice komunistov.

Ta revizionizem ni zgolj zgodovinska napačnost, temveč aktivna politična praksa, ki poskuša izbrisati možnost radikalne družbene alternative. Ko partizanski boj ločijo od njegovega socialističnega značaja, ločujejo tudi sedanjo družbo od možnosti novega kolektivnega upora.

Ena najpogostejših liberalnih praks je torej “normalizacija” partizanskega boja – prikazovanje partizanov kot navadnih ljudi, ki so se po spletu okoliščin znašli v vojni vihri in se odločili upreti zgolj zato, ker “sovražijo naciste”. Tako poslušamo trditve, da “partizani niso bili komunisti”, da “so se borili za narod, ne za revolucijo”, in da je bila “vojaška zmaga zlorabljena za politične cilje”. A te trditve temeljijo na zavestnem ločevanju narodnoosvobodilnega boja od njegovega dejanskega vsebinskega jedra.

Čeprav desnica odkrito napada partizane, jih označuje za “zločince” in “totalitarce”, liberalna sredina uporablja mehkejše, a nič manj nevarne prijeme. Prikazujejo se kot razsodni in uravnoteženi, kot glasniki ničkolikokrat opevane sprave, a v resnici izvajajo škodljiv zgodovinski revizionizem: revolucijo reducirajo na “nujno zlo”, nekaj, kar bi naj “zasenčilo” pravi pomen upora. Za liberalce ni sporna diktatura kapitala, sporna je le diktatura proletariata.

In prav zato želijo iz zgodovine iztrgati bistvo – dejstvo, da je bil boj proti okupatorju tudi boj proti kapitalistični reprodukciji neenakosti. Desnica in liberalci sta si v tem pogledu popolnoma enotni: revolucija je bila korak predaleč.

Narodnoosvobodilni boj slovenskega naroda je bil boj za svobodo in socializem. Bil je izraz kolektivne volje tisoče kmetov, delavcev, dijakov, učiteljev, ki so v fašizmu prepoznali najskrajnejšo obliko razrednega nasilja in so mu odgovorili z organiziranim odporom. Osvobodilna fronta je bila edinstven primer povezovanja množic okoli jasnega cilja: svobodna, socialistična Slovenija.

Danes, ko se kapitalizem pogreza v vedno nove krize, ko se rojevajo nove oblike fašistoidnega nasilja in ko se socialistične ideje znova prebujajo, je še toliko bolj pomembno, da se ne odpovemo dediščini OF. Ne kot sentimentalnemu spominu, temveč kot politični izkušnji za prihodnost. 

The post Živela OF, živela socialistična revolucija! first appeared on Rdeča Pesa.

»Če na evangelij gledam samo na sociološki način, da, sem komunist in tudi Jezus je komunist«

21 April 2025 at 11:03

To so besede, ki jih v intervjuju za revijo America povedal sedaj že pokojni papež Frančišek. Odgovor je vzet iz konteksta, saj papež v odgovoru na vprašanje, ali njegova kritika tržnega kapitalizma in ZDA pomeni, da je socialist, komunist ali marksist, papež nadaljuje, da so komunisti tisti, ki so pravzaprav »ukradli« nekatere krščanske vrednote.

Uvodni odstavek dobro povzema ideologijo Jorgeja Maria Bergoglia, ki je leta 2013 postal vodja Rimokatoliške cerkve. Zaznamovanega z revščino v otroštvu in mladosti, vstopom v jezuite, funkciji nadškofa, bi papeža najbolje opisali kot veliko bolj naprednega od njegovih dveh predhodnikov, Janeza Pavla II., znanega po gonji proti komunizmu ter konservativca Benedikta XVI.  

Čeprav se je papež otepal oznak socialist in marksist, so njegova stališča bila pogosto skladna s socialističnimi vrednotami. In čeprav socialistični kritiki pogosto pravijo, da je papež kot vodja Rimokatoliške cerkve zgolj premaknil stališča iz desne na politično sredino, je bil pri vprašanjih mirovniške politike, kritike kapitalizma, reševanja revščine in neenakosti bolj napreden od večine sredinskih, včasih tudi “levih” državnih voditeljev. Zakaj lahko trdimo, da bo papež Frančišek v zgodovino zapisan kot najbolj »napredni« papež?

»Mir ni mogoče brez resnične razorožitve«

Frančišek je bil eden redkih državnih voditeljev, ki se je držal mirovniških načel. Še v svojem zadnjem govoru je poudaril, da brez razorožitve, ne bo miru. Svaril je pred strašenjem ljudi z vojno in pred vsesplošnim vojnim hujskaštvom. Bil je kritičen do zveze NATO ter ji pripisoval odgovornost za širjenju vojne po svetu in v Evropi: »Bevskanje Nata na pragu Rusije je najbrž povzročilo reakcijo Kremlja. Ne vem, ali je bila ta jeza izzvana, vendar je bila s tem verjetno olajšana,« je dejal.

Prav tako je bil eden redkih državnih voditeljev, ki je že od začetka opozarjal na genocid v Palestini. Še včeraj v velikonočnem nagovoru povedal, da misli na prebivalce Gaze, »kjer strašen konflikt še naprej povzroča smrt in uničenje ter ustvarja dramatične in obžalovanja vredne humanitarne razmere.“ Lani je dejal, da je se pri vprašanju terorizma moramo ozreti k Izraelu, ki v Palestini izvaja „terorizem“ in ne vojne. Prizadeval si je za ustavitev genocida in osvoboditev Palestink in Palestincev ter zahteval temeljito preiskavo za zločine proti človeštvu v Palestini.

»A naj je jasno: najbolj trpijo revni ljudje, čeprav k temu problemu najmanj prispevajo. Najbogatejši narodi, približno milijarda ljudi, so odgovorni za več kot polovico nevarnih izpustov.«

Papež Frančišek je v svojih govorih nemalokrat omenjal podnebni zlom in reševanje podnebne krize s »solidarnostjo in sodelovanjem«: »Uničenje okolja je žalitev Boga, je greh, ki ni samo osebni, ampak tudi strukturni.« Pri tem je izpostavljal, da so največje žrtve podnebne krize revne ženske in otroci iz držav periferije, ki nimajo enakega dostopa do virov kot moški, skrb za dom in otroke pa jim otežuje možnost migracije v primeru naravnih nesreč.

Za razliko od večine voditeljev imperialističnega centra, ki promovirajo reševanje podnebnega zloma s politikami ozelenitve kapitalizma, je papež poudarjal, da napredek pri reševanju krize ovira ravno »nenasitno prizadevanje za kratkoročne koristi onesnaževalnih industrij« ter je nemogoč brez drastičnih sistemskih sprememb. Posebno pozornost je namenil tudi podnebnim migracijam, ki jih je imenoval »prisilne migracije« ter k branjenju dostojanstva vseh migrantov in migrantk po svetu.

»Najbogatejši nasprotujejo socialni pravičnosti iz čistega pohlepa«

Papež je neprenehoma opozarjal na socialno in družbeno neenakost, ki izvira iz izkoriščanja manjšine »pohlepnih« nad večino. V ekonomskih politikah je največkrat zagovarjal obdavčitev kapitala in najbogatejših, podpiral je delavska gibanja in sindikate, pogosto je kritiziral dominanco držav imperialističnega centra preko posojil in zadolževanja: »Nikoli se ne naveličam ponavljati, da je zunanji dolg postal sredstvo nadzora, po katerem nekatere vlade in zasebne finančne ustanove najbogatejših držav brez slabe vesti nerazsodno izkoriščajo človeške in naravne vire najbolj revnih držav, da bi zadovoljile potrebe svojih tržišč. K temu moramo dodati še dejstvo, da so nekateri narodi, ki jih že bremeni mednarodni dolg, prisiljeni nositi tudi težo ekološkega dolga najbolj razvitih držav. Ekološki dolg in mednarodni dolg sta dve plati iste medalje, logike izkoriščanja, ki dosega višek v dolžniški krizi.«

Papeža Frančiška si bomo zapomnili kot najbolj naprednega papeža našega časa – kot voditelja, ki je skušal postaviti Cerkev na stran izključenih, zatiranih in revnih. Njegova kritika kapitalizma, obsodba uničevanja našega planeta ter obramba dostojanstva delavcev in pravice do dostojnega življenja je bila radikalna ne le za cerkvene razmere, temveč tudi v krogih konservativne in liberalne družbene elite, ki si bodo ob njegovi smrt prikrito oddahnile, ker se jim v prihodnosti več ne bo potrebno soočati z »neprijetnimi vprašanji« in izjavami iz strani papeža.

Medtem ko katoličani po svetu žalujejo za papežem ne pozabimo, da so njegovi največji (tihi ali odkriti) nasprotniki bili tisti, ki si želijo, da se Cerkev in družba pridružita valu vojnega hujskaštva, reakcije, militarizma, izkoriščanja okolja in ljudi ter avtoritarizma.

The post »Če na evangelij gledam samo na sociološki način, da, sem komunist in tudi Jezus je komunist« first appeared on Rdeča Pesa.

OHLAJANJE NEPREMIČNINSKEGA TRGA? OZIROMA STANOVANJA POSTAJAJO ŠE BOLJ NEDOSTOPNA

18 April 2025 at 12:26

Kako težko je priti do ugodnega in kvalitetnega stanovanja, predvsem v Ljubljani, pa tudi drugje je jasno vsem, ki smo se kdaj znašli v situaciji iskalca najemnega stanovanja. Na podlagi podatkov, ki jih je v začetku aprila objavila Geodetska uprava (Gurs) za lansko leto lahko v grobem orišemo nekaj trendov na nepremičninskem trgu. Že tretje leto zapored pada število kupoprodaj vseh vrst nepremičnin, predvsem cen zazidljivih zemljišč. Cena teh je zrasla za 17 %, medtem ko so cene stanovanj zrasle za 10 %, cene stanovanjskih hiš pa za 9 %. Vsaj delno zaradi tega trenda se manjša število prodaj stanovanj, v primerjavi z letom 2023 za 15 do 20 %, medtem ko je prodaja stanovanjskih hiš padla za 10 do 15 %. Podatki so še bolj šokantni če to primerjamo z letom 2021, padec je celo 35 do 40 %!

Ob teh podatkih je jasno da je za večino delavcev, predvsem mladih, nakup lastnega stanovanja le sanje. To ima širše družbene posledice, nenazadnje slabo vpliva na kvaliteto življenja najemojemalcev. Več raziskav iz tujine je namreč pokazalo, da najemanje stanovanj slabo vpliva tako na mentalno, kot na telesno zdravje najemojamalcev. Ti pogosto ne vedo kako bodo plačali svojo najemnino, prav tako pa so izpostavljeni samovolji najemodajalcev ali stanovanjskih agencij. Posebno so zaradi tega prizadeti že tako manj zdravi ljudje, ženske in priseljenci. Poleg tega to otežuje načrtovanje življenja, prav tako pa visoke najemnine znižujejo materialno varnost najemnikov.

Seveda pa se moremo zavedati, da velik delež kupljenih stanovanj ne gre k ljudem, ki bodo v njih dejansko živeli. Tako mnoga ostajajo prazna. To spremeni stanovanja, kot prostor vsakodnevnega počitka in varnosti, v štiri hladne stene, ki jih preračunljivi kapitalistični paraziti vidijo le kot dobro naložbo za svoj nenasitni kapital. 

To pa seveda ni neko naravno stanje, temveč posledica konkretnih privatizacijskih politik, ki so jih naši osamosvojiteljski junaki in njihovi politični podporniki izvedli v devetdesetih. Govorimo seveda o znanem Jazbinškovem zakonu, ki je bil eden prvih in najbolj temeljnih vidikov privatizacije nekdanje skupne lastnine – v tem primeru na področju stanovanj. V socialistični Jugoslaviji je pravica do stanovanja bila zajamčena v 164. členu ustave. Takrat so prepoznavali temeljno potrebo človeka po varnem in dostojnem bivališču. Ob tem so se zavedali, da je to mogoče le če so stanovanja javna last in ne tržna dobrina. Tega so se naši hrabri osamosvojitelji nedvomno tudi zavedali, le da so njihovi interesi ležali drugje – ne v zagotavljanju stanovanj vsem, ki jih potrebujejo, temveč v polnjenju lastnih žepov in žepov svojih prijateljev.

A če razumemo, da morda nismo v revolucionarno zgodovinskem trenutku, ko bi bilo to mogoče stanovanja iztrgati iz krempljev trga, pa težko razumemo, zakaj ministrstvo ne sprejme niti najosnovnejših socialdemokratskih ukrepov. Lahko bi aktivno spodbujali gradnjo stanovanjskih zadrug (finančne ugodnosti, državna posojila itd.), lahko bi regulirali najemnine, določili, kaj sodi v najemniško pogodbo in kaj ne, katero opremo mora imeti stanovanje, ki se oddaja kot opremljeno, prepovedali prazna stanovanja, uvedli nadzor nad najemnimi razmerji … vendar je »najbolj leva vlada« v zgodovini Slovenije tudi tu pogrnila na celi črti.

The post OHLAJANJE NEPREMIČNINSKEGA TRGA? OZIROMA STANOVANJA POSTAJAJO ŠE BOLJ NEDOSTOPNA first appeared on Rdeča Pesa.

KAJ SE DOGAJA V NAŠIH ŠOLAH?

16 April 2025 at 09:55

Nedavno so javnost pretresli posnetki medvrstniškega nasilja in izživljanja v katerih so imeli osrednjo vlogo učenke in učenci ene izmed ptujskih osnovnih šol. Zdaj, ko se je prah senzacionalističnega poročanja, predvsem iz strani “informativnega programa televizije POP TV”, v sklopu katerega so omenjene posnetke opremili s podnapisi in jih v celoti predvajali v udarnem televizijskem terminu, nekoliko polegel, je čas, da pogledamo, kaj se zares dogaja za zidovi naših šol. Kje so vzroki za to in kakšen vpliv ima to na vedenje otrok in mladostnikov v različnih družbenih situacijah izven šole?

Šola je institucija, v kateri mladi ljudje preživijo dobršen del svojega otroštva in mladosti. Gre za okolje, ki ga neprenehoma delijo s svojimi vrstnicami in vrstniki, kar nujno vodi tako do medsebojnega sodelovanja kot tudi do raznih nesoglasij, konfliktov in sporov. Šola je torej prostor, kjer so konflikti interesov, želja, zanimanj, mnenj in stališč stalnica. Šola brez konfliktov in tudi brez nasilja obstaja zgolj v “idealističnih” predstavah tistih, ki s šolo in šolajočo mladino nimajo nobenega stika. 

Vendar pa šola ni zgolj prostor medsebojnega vrstniškega spoznavanja, temveč predvsem ustanova, ki naj bi opravljala dve osrednji družbeni funkciji: vzgojno in izobraževalno. Uspešnost pri drugi je neposredno pogojena z uspešnostjo pri prvi. Brez ustrezne vzgoje se ne moremo nadejati dobrih izobraževalnih dosežkov. Šele ustrezna raven pridobljene izobrazbe posameznicam in posameznikom omogoča, da postanejo ustvarjalni (so)oblikovalci in transformatorji družbe v kateri živijo. 

Ravno pri vzgojni funkciji nam v (slovenskih) šolah najbolj škriplje. Vse obsežnejša individualizacija družbenega življenja, prevlada permisivnega vzgojnega stila pri starših, spodbujanje tekmovalnosti, nenehno blebetanje o doseganju kompetenc, ki bodo posameznici ali posamezniku omogočile boljši položaj na trgu delovne sile in slavljenje individualnih uspehov so ključni elementi šole v kapitalistični družbi. Ti znatno zožujejo prostor pedagoškim delavkam in delavcem, da bi uspešno izvajali svojo vzgojno vlogo. Hkrati so tudi bodoči in sedanji učitelji ter učiteljice podvrženi opisanim splošnim družbenim trendom, kar prinaša še dodatne negativne posledice, ki vodijo v pretirano avtoritarnost na eni strani, ali pa čisto permisijo in padec standardov znanja na drugi. 

Družba in šola kot ena izmed njenih osrednjih institucij sta načrtno izpraznjeni kolektivnosti, skrbi za skupno dobro, pripadnosti, odgovornosti do skupnosti, do sočloveka in tovarištva. To je vidno na vsakem koraku. Kdorkoli ima vsaj nekaj stika z dogajanjem v šoli, bo znal povedati kolikokrat se na dnevni bazi sooča z odzivi učenk in učencev, dijakov ter dijakinj, ki potrjujejo to trditev. “To ni moje”, “Nisem za to v šoli”, “Nisem bil jaz, to je naredil on”, “Ne morete me prisilit, da naredim to”, “Starši so mi rekli, da ne rabim tega delat”. To pa spremlja nemo in nonšalantno bolščanje v tla.,Takšne odzive dobi učitelj če na primer zgolj prosi učenca, da pobere papirnate brisače, ki so se znašle na tleh učilnice oziroma šolskega hodnika. Ta mikro primer razkriva mnogo širšo problematiko odsotnosti skrbi za skupnost, za družbo v celoti. 

Popolna odsotnost odgovornosti do drugih, do tistih ki so nam bolj in tistih, ki so nam manj ljubi, ponuja idealno gojišče za razrast praks zasmehovanja, nasilništva in izživljanja. Kjer ni odgovornosti, ni (medsebojnega) spoštovanja. Kjer umanjkata odgovornost in spoštovanje prevladajo privatni interesi, za dosego katerih so dovoljene vse metode. Tako v “svetu odraslih” kot v “svetu otrok”. 

Omenjene prakse dandanes zaradi škodljivega vpliva vdora modernih tehnologij (tj. uporaba mobilnih telefonov v šolah, o čemer smo že pisali) v šolsko okolje dobivajo na pospešku, predvsem pa postajajo vidne celotni javnosti – tudi s pomočjo osrednjih medijev, ki zaradi tržne usmeritve reproducirajo škodljive vsebine iz spletnih omrežji. Otroci in mladostniki, vajeni nenehne usmerjenosti vase, poskušajo s snemanjem in objavljanjem praks nasilništva in poniževanja, pritegniti pozornost nase, se uveljaviti v svoji vrstniški skupini in preko tega v celotni družbi. Pomembno je poudariti, da jim ta ista družba oziroma njeni vladajoči razredi preko nenehne promocije militarizacije in vojne dajejo zgled, ki le še krepi tovrstno reševanje konfliktov. 

Moralna panika zaradi nedavnih posnetkov iz Ptuja ne bo pripomogla k razrešitvi situacije. Pri učenkah in učencih, dijakinjah in dijakih je potrebno krepiti čut za skupnost, tako preko nagrajevanja kolektivnih praks med njimi, kot tudi z alternativnimi vzgojnimi ukrepi, ki morajo imeti dejanske posledice za otroke in mladostnike, ki so nasilni in izvajajo škodljive prakse (družbeno koristno delo v šoli in šolskem okolišu po koncu pouka; izvajanje učne pomoči za učenke in učence nižjih razredov; prepoved pristopa interesnim dejavnostim). Takšni otroci in mladostniki potrebujejo trdne meje, ki jih morajo pedagoške delavke in delavci dosledno uveljavljati. S tem se ščiti interes vseh udeleženk in udeležencev šolskega procesa ter preko tega tudi celotne družbe. 

V šoli se odslikavajo širši družbeni odnosi in silnice. Če želimo šolo znova vzpostaviti kot institucijo, ki skrbi za oblikovanje osebnosti in odnosov, ki bodo v svoji srži vsebovali sodelovanje, sožitje, odgovornost, medsebojno spoštovanje in tovarištvo bo potrebno spremeniti celotno družbeno strukturo. Od “družbe” zadovoljevanja privatnih interesov priviligirane manjšine, k skupnosti, ki zadovoljuje širše družbene interese in skrbi za vzgojo spoštljivih in odgovornih ljudi.

The post KAJ SE DOGAJA V NAŠIH ŠOLAH? first appeared on Rdeča Pesa.

MIR MED LJUDMI, VOJNA PROTI KAPITALISTOM!

14 April 2025 at 10:20

Evropa je danes na prelomnici. Namesto da bi po pandemiji in v luči podnebnih sprememb krepili javne sisteme, gradili solidarnost in vlagali v bolj pravično družbo, politične elite sprejemajo odločitve, ki vodijo v novo oboroževalno spiralo. Vse večji vojaški proračuni, novi varnostni sporazumi in tiho ukinjanje mirovne diplomacije razkrivajo resnični obraz kapitalizma – sistem, ki tudi v 21. stoletju rešuje svoje krize z vojno.

Kapitalisti, ki živijo na račun dela drugih, uporabljajo nasilje za reševanje sporov z imperialističnimi tekmeci v boju za trge, surovine in vpliv. Medtem pa delavski razred, ki s svojim trudom in delom vzdržuje družbo, nima moči odločanja in je prisiljen nositi bremena teh konfliktov – tako ekonomskih kot človeških. Vlade črpajo milijarde iz javnih sredstev za orožje, medtem ko ljudje doživljajo draginjo, stanovanjsko stisko, propadanje zdravstva, šolstva in okoljske infrastrukture.

Poleg tega so ravno delavke in delavci ter njihovi otroci tisti, ki so poslani na frontne linije ali prisiljeni bežati iz svojih domov zaradi vojn, ki jih niso povzročili in od katerih ne bodo imeli nobene koristi. Kapitalistične elite, ki propagirajo militarizacijo pod krinko “nacionalne varnosti” ali “zaščite demokracije,” v resnici le krepijo lastno moč in dobičke, medtem ko delavski razred plačuje s svojim znojem, krvjo in prihodnostjo.

Medtem pa pri ljudeh že obstajajo zametki boja proti militarizmu in kapitalističnemu izkoriščanju. Z namenom nasprotovanja oboroževalnemi tekmi, so udeleženci in udeleženke shoda Za mir in proti oboroževanju predsednici RS, predsedniku vlade in predsednici Državnega zbora poslali javno pismo, v katerem absolutno zavračajo argumentacijo, da je edina pot do miru pripravljanje na vojno. V njem pišejo, da nas Evropski in domači voditelji poskušajo prepričati v domnevno nujno potrebno vlaganje velikanskih vsot proračunskih sredstev v dodatno oboroževanje, a takšno delovanje ne vodi v varnost, temveč le poglablja krize in nasilje. Zahtevajo, da upoštevajo večinsko voljo ljudi, ki si želijo miru, sodelovanja in socialne pravičnosti – ne vojn za interese kapitalističnih elit.

Zgodovina nas uči, da militarizem nikoli ni prinesel trajnega miru – nasprotno, bil je gonilna sila imperialističnih vojn, kolonialnega zatiranja in fašističnih diktatur. Tako kot v 20. stoletju so tudi danes militaristične politike povezane z ožanjem demokracije in krepitvijo avtokratskih interesov kapitala. Ne smemo pozabiti, da so največje tragedije prejšnjega stoletja, od prve svetovne vojne do Jugoslavije v 90-ih, izbruhnile v trenutkih, ko so elite ljudi prepričevale, da je orožje rešitev.

Namesto da bi sadove človeškega dela uporabili za gradnjo, jih zapravljajo za uničenje in smrt. Združimo se v boju proti militarizmu in kapitalističnemu izkoriščanju. Zahtevajmo, da se sredstva namenijo za potrebe ljudi in planeta, ne za vojno. Le z enotnostjo in solidarnostjo lahko dosežemo pravičen in trajnosten svet.

The post MIR MED LJUDMI, VOJNA PROTI KAPITALISTOM! first appeared on Rdeča Pesa.

RDEČ KARTON ZA IZRAEL

8 April 2025 at 14:57

Nogometni navijači po vsem svetu izkazujejo solidarnost s palestinskim bojem in zahtevajo, da FIFA in UEFA ukrepata proti Izraelu – državi, ki vsakodnevno izvaja genocid nad palestinskim prebivalstvom, uničuje stadione, ubija športnike in športnice ter preprečuje Palestinkam in Palestincem osnovno pravico do športa in gibanja.

V času, ko je izraelska vojska uničila več kot 30 športnih objektov v Gazi, med njimi tudi največji stadion, in ubila več kot 700 palestinskih športnikov, vključno z otroci, si Izrael ne zasluži mesta na nobenih mednarodnih tekmovanjih.

Tako kot je bila Južna Afrika v času apartheida izključena iz FIFE, je zdaj čas, da tudi Izrael doleti enaka sankcija. Če mednarodne športne organizacije molčijo, je prav da navijači izkažejo solidarnost. Kljub kaznim mnogi navijači vztrajajo in na tribunah ob transparentih vzklikajo svobodo Palestini!  

Bojkot Izraela v športu je del širšega gibanja za solidarnost s Palestinkami in Palestinci. Apartheid in genocid nimata mesta v športu, zato je čas, da Izraelu pokažemo rdeč karton!

The post RDEČ KARTON ZA IZRAEL first appeared on Rdeča Pesa.

KAKO UNIVERZA JAVNO ZNANJE IZKORIŠČA ZA ZASEBE DOBIČKE 

7 April 2025 at 08:18

Univerza v Ljubljani spodbuja nastanek tako imenovanih odcepljenih podjetij, ki temeljijo na znanju, ustvarjenem znotraj univerze – torej z javnimi sredstvi. Ta podjetja potem to znanje uporabijo za zasebni zaslužek. Čeprav gre uradno za podporo inovacijam, gre v resnici za to, da se javno znanje prenaša v zasebne roke. Univerza tako postaja poslovni akter, znanstveniki pa podjetniki. Zakaj in kako je do tega prišlo in kaj je s tem modelom narobe, je komentirala Urška Janžič za Radio Študent.

“Ideja o odcepljenih podjetjih je v naš prostor prišla iz Združenih držav Amerike, kjer se je predvsem v 80. in 90. letih z razmahom finančnih trgov začel val ustanavljanja od večjih korporacij odcepljenih podjetij. Pri tovrstnih odcepljenih podjetjih gre najpogosteje za izogibanje delovni zakonodaji, povečanje možnosti za investicije tveganega kapitala ali pa želi podjetje zaradi svojega slabega ugleda v družbi z novim podjetjem ustvariti vtis o transparentnosti. Ideja se je prenesla tudi na univerze, kjer je cilj ustvarjati predvsem visokotehnološka podjetja, v katera se prenašajo specifična znanja. Primera uspešno odcepljenih podjetij sta denimo Google in Microsoft.”

“Čeprav podporniki komercializacije univerze pravijo, da je za odcepljena podjetja nujno odpiranje univerz kapitalu, pozabljajo, da so najpomembnejši dejavnik za uspešnost prav javne subvencije. Pomembna značilnost od univerz odcepljenih podjetij je namreč, da so deležna močne javne finančne podpore. Univerza v Ljubljani letos že petič podeljuje sredstva iz razpisa Inovacijskega sklada v skupni višini 400 tisoč evrov. Evropska unija s programom Obzorja Evrope 2021-2027 za komercializacijo znanja v državah Evropske unije skupno namenja skoraj 100 milijard evrov.”

Celotni prispevek si preberite na povezavi: https://radiostudent.si/znanost/znanstveni-komentar/javno-univerzitetno-znanje-v-zasebna-podjetja

The post KAKO UNIVERZA JAVNO ZNANJE IZKORIŠČA ZA ZASEBE DOBIČKE  first appeared on Rdeča Pesa.

Z JAVNE TRIBUNE: HOČEMO JAVNI POTNIŠKI PROMET PO MERI LJUDI

3 April 2025 at 08:13

Z namenom organiziranja in povezovanja različnih pobud, ki so nastale zaradi nezadovoljstva z mariborskim javnim prevozom, je v ponedeljek v Vetrinjskem dvoru Maribor potekala javna tribuna z naslovom Avtobusi za ljudi, ne za župana. Tribuno smo organizirali v ekosocialistični iniciativi Klas in Rdeči pesi. Gostje so bili občanka Mestne četrti Tezno Marjeta Magdič Križaj, Rene Fras (Mladi za podnebno pravičnost Maribor), Matic Primc (Iniciativa mestni zbor) in Gregor Kašman (Klas – ekosocialistična iniciativa). V razpravo so se kaj hitro vključili tudi preostali ogorčeni prebivalci mesta in okolice. 

V Sloveniji sta upadla tako dostopnost kot tudi uporaba javnega prevoza, je povedal Gregor Kašman iz ekosocialistične iniciative Klas. Leta 1980 z javnim prevozom na delo odhajalo 63 % ljudi, leta 2000 pa zgolj še pičlih 11 %. Vzroke za upad vidi v splošnem krhanju javnih storitev, ki da so bolj tržno naravnane in niso na dovolj visoki ravni, da bi jih ljudje uporabljali. Izpostavil je, kako lahko avtobusi zmanjšajo gnečo na cesti: “Če gre 60 ljudi v osebne avtomobile, to pomeni 100 metrov zasedene štiripasovnice. Če pa bi teh 60 ljudi šlo na avtobus, pa je zaseden samo deset metrov enega od pasov.”

“Ljudje ne morejo niti do bolnice”

Matic Primc iz Iniciative mestni zbor je opozoril na problematiko drobljenja javnega prometa med zasebna podjejta. “Funkcija javnega prometa ni več v tem, da je dostopen ljudem. Danes mnogi v Mariboru ne morejo niti do bolnice! Smo v času podnebne krize, ko bi morali kar se da zmanjšati uporabo avtomobilov in preiti na učinkovita prevozna sredstva.”

“V Sloveniji je zelo razvita avtomobilska kultura. Zaradi tega je pogosto težko prepričati ljudi, da bi šli na avtobus,” je povedal Primc. Največji faktor, da se ljudje odločijo za javni prevoz, je kvaliteta. “Avtobusi morajo biti hitri, v hitrem taktu, da ni potrebno pogosto prestopati. Kot vidimo, pa se uvaja ravno obratno.” Če je javni prevoz zastonj, to ne poveča uporabe, če ni funkcionalen, kažejo izkušnje iz tujine. Glede avtomatsko brezplačnega prevoza je Kašman opozoril na primer mesta Talin v Estoniji. Ni bilo namreč jasno, kdo bi naj plačeval linije, kateri del oblasti, potem pa so se naenkrat ukinjale linije. 

“Avtobusi niso konkurenčni niti pešačenju”

Rene Fras iz gibanja Mladi za podnebno pravičnost je izpostavil spremembe v medkrajevnem prometu. Problematiziral je pa tudi ukinitev linije 8, ki je prej vozila od avtobusne, železniške in do študentskega kampusa. Zgovorno se mu zdi, da občina ni ukinila povezave, ki študentski kampus povezuje z nakupovalnim središčem Europark. Linija G3 je sicer vrnila tisti standard, ki je bil prej, ampak tudi to po njegovih besedah ni zadovoljivo. “Občina govori o trajnostnem razvoju, ampak tega ne bo mogla doseči, dokler bo operirala po logiki, da je minimalno število linij.” 

Mesto potrebovalo več javnih zelenih površin, manj površin za parkirišča, kar pa bi se lahko zgodilo samo, če bi vzpostavili funkcionalni avtobusni promet, pravi Fras. Zelene površine poleti znižujejo temperaturo v mestu. “Javni servis bi moral reševati tudi prevozno revščino in zmanjševal razlike med prebivalci, da bi lahko bili mobilni tudi, če nimajo svojih avtomobilov. Povečati bi morali frekvence avtobusov. Avtobus bi moral biti tak, da prideš na avtobusno postajo, minimalno počakaš in se odpelješ. Ne pa da moraš celi dan planirati pot. Tako kot so zdaj vzpostavljene linije, javni promet ni konkurenčen avtomobilu – in ne samo to – niti pešačenju ni konkurenčen!”

“Upam, da ne bodo čakali na smrtno žrtev”

Občanka iz Mestne četrti Tezno Marjeta Magdič Križaj je povedala, da so včasih bile linije boljše in bolj učinkovite. Prepričana je, da so občinski funkcionarji pri vpeljavi sprememb ignorirali potrebe ljudi.  Kritična je do avtobusnih postajališč, ki da so v slabem stanju – nekatere so brez strehe, nekatere imajo samo klop. “V javne strukture se vedno bolj vpletajo interesi posameznikov namesto da bi gledali na dobro ljudi,” je dejala. 

Primc je kritičen do postajališč pri Europarku, ki sta popolnoma neustrezna za gibalno ovirane. Ljudje morajo zdaj prečkati več cest in vertikalnih ovir. S spremembami, ki jih uvjaja občina, bo še manj ljudi uporabljalo avtobuse. 

Magdič Križaj je spomnila, da sta ti dve postajo pri Europarku nevarni tudi z vidika nesreč. Mladi namreč pogosto nevarno prečkajo štiripasovnico. “Upam, da ne bodo čakali na smrtno žrtev in bodo ugotovili nesmiselnost tega.” Predlagala je, da bi lahko organizirali avtobusni prevoz tudi v času nogometnih tekem ali drugih večjih prireditev kot je na primer Lent. Avtobusi bi lahko ljudi peljali na prizorišče iz oddaljenih parkirišč. S tem bi se zmanjšala gneča v času večjih dogodkov. 

“Zdaj delam zastoj na cesti”

Magdič Križaj je izpostavila, da je Tezno najbolj prizadeto kar se tiče mestnega prometa. “Zbrali smo 1567 podpisov za spremembo proge G1. Težava je, ker avtobus G1 ne pelje več do UKC-ja kot je prej. Zdaj morajo izstopati pri Europarku in se peš sprehoditi do UKC-ja, kar je pa za mnoge obiskovalce bolnice lahko velika težava. Tezenčani in Tezenčanke tako nimajo več dostopa do najpomembnejše infrastrukture. Za tolažbo so vzpostavili linijo T12, ki je pa slaba alternativa, saj vozi na vsako uro. Iz centra mesta do Teznega zadnji avtobus odpelje ob 20. uri. 

O težavah hendikepiranih oseb in uporabi javnega prometa, je spregovoril tudi Franc Žiberna iz mestne četrti Tezno. “23 % populacije je starih na 65 let in prav starejši v večji meri uporabljamo javni prevoz,” je povedal. Razočaran je nad spremembami linije G1, ki ne vozi več do UKC-ja. “Občinski argument je bil, da je avtobus za Tezno delal zastoje, kar je absurdno. Kako je mogoče, da lahko ostali avtobusi in avtomobili normalno vozijo, samo Tezno je problem. Prej sem lahko šel z avtobusom, zdaj pa me mora nekdo peljati ali z osebnim avtomobilom, rešilcem, Prostoferjem ali Majstrom. Vse te možnosti si moram nekaj dni vnaprej organizirati. Pa ne samo to, zdaj dejansko delam dodatni zastoj na cesti!” Težava je tudi, da pred UKC ni ustreznega prostora, kjer bi lahko oseba na invalidskem vozičku varno izstopila.

Primc je pojasnil, da je bila sicer javna razprava glede novih linij. Občina je napovedala neke linije, potem pa jih je svojeglavo spremenila brez dodatne javne razprave. “Po javni razpravi je bila obljubljena linija Tezno po željah občanov, potem pa so jo spremenili po svoje.” Meni, da bi se dalo drugače. Občina bi morala organizirati razpravo s skupnostjo, potem pa bi se morala usklajevati s skupnostjo po vsakem predlogu.

“Javne storitve morajo biti na najvišjem nivoju” 

Kašman je izpostavil, da smo se navadili na skromne javne storitve: “Spremeniti moramo perspektivo. Javne storitve morajo biti na najvišjem nivoju, ne pa luksuzna potrošnja na zasebni ravni. Študije mobilnosti sicer kažejo, da se zviša uporaba javnega prometa, ko je frekventnost primerna.

Fras je že pošiljal predloge direktno Marpromu in Arrivi ter družbi za upravljanje javnega potniškega prometa. Dobil je generični odgovor, kako bodo probali vse upoštevat. Pritožilo pa se je tudi kar nekaj udeleženk javne tribune. Nekateri na ustrezne službe, drugi direktno šoferkam in šoferjam, ki pa so, kot pravijo, prav tako v stiski. Prav oni so namreč tisti, ki prvi poslušajo kritike ogročenih potnikov. 

Kašman je prepričan, da v pripravo novih voznih redov niso bili vključeni delavke in delavci na Marpromu. Ti imajo vsakodnevno stik z uporabniki. “To je družbeni problem, da se urejajo sektorji družbenega življenja brez tistih, ki delajo tam.” Povedal je osebno izkušnjo, ko je delal na Arrivi kot podpora potnikom: “Mi smo bili deležni vsega gneva potnic in potnikov. Upravi tega ni treba poslušati, oni samo dajejo napotke in sedijo v svojih pisarnah.”

“Javne službe ne smejo biti v rokah zasebnikov”

“Javne službe ne smejo ustvarjati profita, ampak lepše in boljše življenje za ljudi. Ne morejo biti v rokah zasebnikov,” je izpostavil eden od obiskovalcev javne tribune.  Predlagal je še, da bi lahko na lokacijah, kjer so avtobusi manj zasedeni, vozili kombiji. Avtobusi bi morali biti prilagojeni delovnikom. Želi si tudi boljšo urejenost glavnega Kolodvora. “Mlade bi bilo treba navaditi na avtobuse, ampak kako, če pa vozi vse naokrog?”

Ljudje so izpostavili probleme z linijo 3 in 12, ki da zdaj vozita samo enkrat na uro, kar je bistveno premalo. Avtobus številka 12 je prej vozil štirikrat na uro. Problem je tudi povezava z Duplekom, saj po novem vozi linija 16 na eno uro, med vikendom pa zgolj na štiri ure. 

 Linije so med seboj zelo slabo usklajene. “Zdaj imamo katastrofalni vozni red. Sprašujem se, kaj bo, ko bo prišel počitniški vozni red,” je dejala udeleženka in sprožila val pomrmravanja. 

Upokojenka iz Ruš je izpostavila, da med vikendom peljejo zgolj trije avtobusi, zato je praktično nemogoče oditi v Maribor na kakšno prireditev. Razočarana pa je tudi prebivalka Zrkovc, ki meni, da je medkrajevni promet še večja težava kot mestni.

Politika je gluha za potrebe ljudi. Javni zavodi ne bi smeli delovati profitno. Tudi če so avtobusi prazni, bi morali še vedno voziti. Šele potem jih bodo ljudje resnično začeli uporabljati, so se strinjali zbrani. 

V naslednjih tednih bodo nezadovoljne prebivalke in prebivalci strnili povedano zbrali ugotovitve v jasne zahteve, ter jih izročili občini. Kot so namreč ugotovili, kot posamezniki zelo težko kaj dosežemo. Uspe pa nam lahko skupaj, če smo vztrajni in ne obupamo. 

The post Z JAVNE TRIBUNE: HOČEMO JAVNI POTNIŠKI PROMET PO MERI LJUDI first appeared on Rdeča Pesa.

Pokojninska reforma: to ni niti kompromis

31 March 2025 at 19:57

Končana so pogajanja predstavnikov vlade, delavcev in kapitala. Na kratko lahko rečemo: Kar bo vlada (bodočim) upokojencem in upokojenkam z eno roko dala, jim bo z drugo roko vzela. Konkretno:

Povišala bo odstotek za odmero pokojnine, a hkrati bo znižala osnovo za odmero, ker bo povečala število let, ki se upoštevajo pri njenem izračunu. Poleg tega bo starostno mejo za upokojitev brez odbitkov podaljšala za 2 leti. Dve leti pomenita 24 pokojnin manj.

Uvedla bo zimski dodatek, a hkrati bo poslabšala formulo za usklajevanje pokojnin, zaradi česar se bodo pokojnine vsako leto povečale manj kot po sedanjih predpisih. Zaostajanje pokojnin za plačami bo torej še hitrejše.

Zaradi nepreglednosti sistema je težko reči, kdo bo imel po reformi nižjo ali višjo pokojnino kot po starem. Jasno je, da se bo za pokojnino delalo dlje in da bodo pokojnine za plačami zaostajale še hitreje kot do zdaj. Ker pa bodo spremembe postopne in ker seveda nihče ne bo vedel, kakšno pokojnino bi imel brez reforme, vlada računa, da večjega odpora ne bo. Saj veste: če žabo kuhaš dovolj počasi, ne bo skočila iz lonca. – Skuhala se pa vseeno bo!

Naši liberalni bralci bodo rekli, da je Golobovi vladi reformo podtaknila prejšnja vlada. Drži. Ampak ni je obvezala h kapitulaciji. V načrtu za okrevanje je namreč samo tale splošna »zaveza«: »Zagotovi(ti) dolgoročno vzdržnost in ustreznost pokojninskega sistema, vključno s prilagoditvijo zakonsko določene upokojitvene starosti in omejevanjem predčasnega upokojevanja.«

Pustimo zdaj to, da načrt za okrevanje ni božja zapoved, ki je vlada ne bi mogla v dogovoru z EU spremeniti. Ta vlada tega res ni sposobna. Nikjer v načrtu pa ne piše, da bi morali »dolgoročno vzdržnost« pokojninskega sistema plačati samo delavke in delavci, medtem ko kapital ne bo prispeval niti centa!

Ampak prav to predlaga vlada: (bodočim) upokojenkam in upokojencem bo zategnila pasove, ne da bi od kapitala iztisnila en sam evro! Prispevki »delodajalcev« bodo ostali pol nižji od prispevkov »delojemalcev«, prispevkov od dohodkov iz kapitala ne bodo uvedli.

Zato pravimo, da reforma ni niti kompromis: kompromis bi bila, če ne bi popuščala samo vlada in sindikalna vodstva (na račun delavcev in upokojencev!), ampak tudi kapital. A kapitalu očitno tudi tokrat ne bo treba popustiti niti za milimeter.

P. S. – Minister za delo je pred nekaj urami sporočil, da izjava o usklajenosti še ni bila podpisana. Razlog ni vsebina reforme, ampak vsebina izjave o usklajenosti, v kateri naj bi pisalo, da se predstavniki kapitala odpovedujejo zahtevam po znižanju/zamiku prispevka o dolgotrajni oskrbi (ta znaša skupaj 2 % plače, 1 % plača delavec, 1 % zaposlovalec). To v bistvu le dodatno potrjuje našo tezo: ne le, da kapital za »vzdržnost« pokojninskega sistema ne bo prispeval nič več, delavci/upokojenci pa vse – za kapital je preveč že simbolična odpoved zahtevam po zniževanju prispevkov, s katero si je vlada hotela umiti roke pred javnostjo.

P. P. S. – Vlada ima zdaj dve možnosti: (1) od predstavnikov kapitala lahko izprosi, da podpišejo izjavo s sporno formulacijo oziroma kapitulira in jo izbriše; (2) v parlament lahko vloži predlog, s katerim bi v zameno s poslabšanjem pogojev za upokojitev dosegla vsaj dvig prispevkov »delodajalcev«. – What’s it gonna be?

The post Pokojninska reforma: to ni niti kompromis first appeared on Rdeča Pesa.

Ekosocialistična medijska ofenziva potrebuje tvojo podporo!

30 March 2025 at 11:13

Naše vsebine niso pogojene s korporativnimi interesi ali kapitalom – ustvarjamo jih iz prepričanja, da je solidarnost močnejša od profita!

Delujemo popolnoma prostovoljno, sami krijemo stroške snemanj, tehnike in še tiste kave, ki jo popijemo ob delu. Zato bomo izjemno hvaležni, če nas podpreš z donacijo!

Skeniraj QR kodo ali klikni na povezavo https://ko-fi.com/rdecapesa

Vsak prispevek pomeni več kakovostnih, neodvisnih in kritičnih vsebin, ki si jih zasluži naša skupnost!

Naj raste alternativa kapitalističnim medijem!

The post Ekosocialistična medijska ofenziva potrebuje tvojo podporo! first appeared on Rdeča Pesa.

c| srečanje № 25: Mostovanje – gradimo mostove skupnosti (chat, mejli, spletna stran, …)

Tokratno srečanje bomo posvetili konsolidaciji komunikacije znotraj naše ožje – Kiberpipine – in širše skupnosti.

Za izhodišče bomo uporabili ta osnutek načrta, in bomo med drugimi:

  • premostili različne klepetalne protokole (IRC, XMPP, Matrix, itd.)
  • vzpostavili sistem za opravila, naloge in kolaborativno urejanje kode (i.e. fužino kode)
  • začeli delati novo spletno stran
  • če bo ostal čas, začeli planirati še ostalo komunikacijo – npr. mailing lista vs forum, letaki, grafična podoba idr.

Vabljeni vsi, ki bi radi sodelovali pri temu!

Kot ponavadi, bomo na koncu odločali o tem kaj naj bosta temi naslednjih dveh srečanj.

Zaradi fizične omejitve prostora, prosim, da tu označite, če nameravate priti (ne potrebujete odpirat računa, če si pa nesrečnik z GMail računom, poglej v spam).

Vir slike: David Revoy (CC-BY-4.0)

The post c| srečanje № 25: Mostovanje – gradimo mostove skupnosti (chat, mejli, spletna stran, …) first appeared on Računalniški muzej.

SecTalks LJU0x1C – LLM Security Is Broken

Agenda:
[*] 0x00 Intro

[*] 0x01 LLM Security Is Broken: Analysis of A Public Wargame

This presentation captures findings from a public AI security challenge designed to evaluate the resilience of Large Language Models (LLMs) against prompt injection attacks. The experiment involved an Attack & Defence wargame where participants were tasked with securing their LLMs, specifically preventing secret phrase disclosure. They were given access to the source code of the app that interfaced with OpenAI API. Simultaneously, participants were to attack other LLMs in an attempt to exfiltrate the secret phrase. A notable aspect of this experiment was the real-time evolution of defensive strategies and offensive tactics by participants. The results indicated that all LLMs were exploited at least once, thus highlighting the complexity behind LLM security and lack of in-depth understanding of prompt injection. This underscores how there is no silver bullet for securing against prompt injection and that it remains as an open problem.

PresenterPedram (pi3ch), Founder [SecTalks.org](https://sectalks.org), [SecDim.com](https://secdim.com)

[*] 0x02 Hacking: Short CTF (60min)

there will be CTF in the {first|second} part of the meetup if there are enough participants who want to compete 🙂

[*] 0x03 Optional drink and networking across the street (Kino Siska)

▽▽▽▽▽▽▽▽▽▽ Important details (please read!) ▽▽▽▽▽▽▽▽▽▽
▽ What to bring (in case of CTF) ▽
Please bring Linux or OSX and if you want to be ahead of others, install `docker`/`containerd` beforehand. If you are on Windows, we recommend to use a real OS or install Virtual Box/WSL2 with an Ubuntu VM (https://learn.microsoft.com/en-us/windows/wsl/tutorials/wsl-containers). It can be tricky to configure WSL2 with docker so we recommend using an Ubuntu VM in Virtual Box. Alternatively, you can play the challenge in your browser, but it is not full fun. Please be prepared, we will not have time for individual troubleshooting.
▽▽▽▽▽▽▽▽▽▽ Sponsors needed! ▽▽▽▽▽▽▽▽▽▽

If you think you or your employer can financially support SecTalks Ljubljana events – let us know, and we can discuss options. Thank you in advance! 🙏

The post SecTalks LJU0x1C – LLM Security Is Broken first appeared on Računalniški muzej.

Dan za spremembe: Wiki-urejaton v Računalniškem muzeju

By: gaja
2 April 2025 at 11:23
Računalniški muzej je registrirana prostovoljska organizacija in ker zavestno razvijamo raznolike priložnosti za udejstvovanje najrazličnejših profilov prostovoljk in prostovoljcev, sporočamo, da letos z veseljem sodelujemo tudi na DNEVU ZA SPREMEMBE! 🌍✨ Ta vseslovenska akcija, ki jo organizira Slovenska filantropija, poteka že od leta 2010 in združuje prostovljske skupnosti po vsej državi. Letos se pridružujemo prvič in vas pozivamo, da skupaj stopimo iz rutine, zavihamo rokave in vsaj za en dan postanemo sprememba, ki jo želimo videti! 💪❤
To soboto, 5.  4. 2025, od 13:00 do 15:30 v Računalniškem muzeju organiziramo Wikipedija hekaton (Wiki-urejaton) 🧠💻 — priložnost, da identificiramo škrbine in osvetlimo slovensko računalniško dediščino, se naučimo prispevati k Wikipediji, prosti enciklopediji, ter drugim projektom odprtega znanja.
📍 Vidimo se v muzeju, 5. aprila ob 13:00 — vabljeni prav vsi!

The post Dan za spremembe: Wiki-urejaton v Računalniškem muzeju first appeared on Računalniški muzej.

Ljubljana Embedded Meetup: New EU IoT/Connected Device Cybersecurity Regulations

23 February 2025 at 13:01

Join us on March 13 at 18:00 at the Computer Museum, where we will gain information about changes in the field of cybersecurity.

Jože Novak from the Slovenian Institute for Quality (SIQ) will present the new European regulatory changes in 2025 in the field of increasing cybersecurity at the level of connected products. Participants will gain insight into the requirements of the new requirements for compliance of the Radio Equipment Directive (RED 2014/53/EU) and the added Article 3.3, and explore the core cybersecurity standards (ETSI EN 303 645 and EN 18031), which define the requirements for connected devices.
The lecture will be followed by a group discussion and socializing with snacks and drinks.

The lecture will be held in Slovene language and is open to the public. Anyone interested in technology and its development and use is welcome.

The post Ljubljana Embedded Meetup: New EU IoT/Connected Device Cybersecurity Regulations first appeared on Računalniški muzej.

Winter Ruby meetup

23 February 2025 at 13:00

We’re thrilled to announce the winter edition of the Slovenia Ruby User Group meetup! 💎🇸🇮

Mark your calendar on Wednesday, March 5th, 2025, we’ll be gathering from 18:00 to 19:30 at the Računalniški muzej / Slovenian Computer History Museum.

Here’s the program:
– “Agile Building of Intranet Applications With Ruby on Rails” by Damjan Rems
– “AI assisted development” by Martin Artnik

As always, we’re keeping the floor open for any lightning talks. If you have an idea, a project, or a Ruby gem you’re passionate about, bring it along!
Post the knowledge exchange, we’ll go for food and drinks.

Whether you’re a seasoned Ruby professional, a newbie who’s just getting started, or anywhere in between, this is the place for you.
Don’t miss out on Winter Ruby meetup!

We can’t wait to see you there.

The post Winter Ruby meetup first appeared on Računalniški muzej.

c| srečanje № 23: KDE in Opt Green & Digital Cleanup Day

23 February 2025 at 12:55

Jaka “lynx” Kranjc bo orisal okoljsko problematiko neučinkovitosti v računalništvu in dve aktualni kampanji, ki sta nastali kot posledica.

Prva, KDE-jeva “End of 10”, v okviru projekta Opt Green naslavlja predčasno ukinitev podpore Windows 10 to jesen, kar bo zaradi hujših strojnih zahtev enajstke veliko uporabnikov postavilo pred dilemo. Kampanja želi izrabiti ta moment, da javnosti ponudi dodatno alternativo – Linux – in poskuša na ta način tudi zmanjšati količino e-odpadkov.

Druga je svetovni Digital Cleanup Day, ki poteka vsak 15. marec, in je iz podobnih vzvodov namenjena grajenju bolj trajnostnih digitalnih navad pri posameznikih (z včasih trivialnimi aktivacijami), širše pa spodbuja boljšo zasnovo procesov v organizacijah in tehnologij. Pri nas jo vodijo Ekologi brez meja pod imenom Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov.

Kot ponavadi, bo po predavanju sledila debata ter tudi odločanje o tem kaj naj bosta temi naslednjih dveh srečanj.

Zaradi fizične omejitve prostora, prosim, da tu označite, če nameravate priti (ne potrebujete odpirat računa, če si pa nesrečnik z GMail računom, poglej v spam).

vir slike: David Revoy (CC-BY-4.0)

The post c| srečanje № 23: KDE in Opt Green & Digital Cleanup Day first appeared on Računalniški muzej.

V sredo 30.4.2024 bo DrogArt infotočka v Ljubljani zaprta

28 April 2025 at 14:04

:alarm_clock:OBVESTILO:alarm_clock:
Sporočamo, da bo v sredo, 30. aprila 2025, zaprta infotočka. Še vedno smo za vse informacije dosegljivi preko telefona (01 439 72 70) med 10.00 in 16.00 uro.

Dnevni center za mlade v Ljubljani in Info točka v Mariboru obratujeta nemoteno.

Hvala za razumevanje,

tvoja ekipa DrogArt

The post V sredo 30.4.2024 bo DrogArt infotočka v Ljubljani zaprta appeared first on DrogArt.

Na Združenju DrogArt objavljamo prosto delovno mesto – strokovni delavec

19 March 2025 at 16:53


Delovno mesto: sodelavec na programu Zmanjševanje škodljivih posledic uporabe drog med
mladimi


Izobrazba:  visokošolska 2.stopnje, visokošolska univerzitetna (prejšnja) ipd. (visokošolska
1.stopnje, visokošolska strokovna (prejšnja)); socialni delavec, socialni pedagog, psiholog
oziroma ustrezna izobrazba za strokovnega delavca_ke po 69. členu ZSV, opravljen strokovni
izpit iz socialnega varstva
 
Opis dela: delo na programu »Zmanjševanje škodljivih posledic uporabe drog med mladimi«,
Strokovna pomoč na programu, pomoč pri delu v infotočki (sprejemni pisarni), informiranje
uporabnikov, pomoč pri koordinaciji terenskega dela v nočnem življenju in pripravi materialov;
sodelovanje v timu pri razvoju in izvedbi aktivnosti na področju zmanjševanja škodljivih posledic
drog ter mladinskega dela; sodelovanje z drugimi programi Združenja ter tehnična in
administrativna podpora aktivnostim (nabava, vodenje evidenc, administracija, sodelovanje z
zunanjimi izvajalci).


Pogoji za zaposlitev:

  • Opravljen strokovni izpit iz socialnega varstva
  • znanje jezikov: angleški jezik razumevanje zelo dobro, govorjenje zelo dobro, pisanje dobro,
  • računalniška znanja: urejevalniki besedil – zahtevno, delo s preglednicami – zahtevno, delo z
    bazami podatkov – osnovno.

Zaželene lastnosti: zaželene delovne izkušnje s področja zmanjševanja škode, mladinskega
dela in terenskega z ranljivimi skupinami, poznavanje področja drog, dela z mladimi in principov
zmanjševanja škode, samostojnost pri delu, odgovornost, natančnost, komunikativnost, smisel
za delo z ljudmi, veselje do dela z mladimi.
Delo poteka v prijetnem timu, kjer je veliko možnosti za inovativnost in kreativnost; delo poteka v
spodbudnem in sproščenem vzdušju. Veliko je možnosti za neformalna druženja, pogovore. Če bi
želeli sprejemajočo in prijetno delovno izkušnjo v organizaciji s certifikatom družbeno odgovoren
delodajalec vas vabimo k prijavi!
 
Zaposlitev za polni delovni čas, za določen čas (do 31. 12. 2025).

Začetek dela: po dogovoru.
Poskusna doba: 1 mesec.

Elektronsko prijavo z motivacijskim pismom in življenjepisom, iz katerega je razvidno, da
izpolnjujete pogoje, pošljite do 2. 4. 2025 na naslov anja@drogart.org.

The post Na Združenju DrogArt objavljamo prosto delovno mesto – strokovni delavec appeared first on DrogArt.

Redna letna skupščina združenja DrogArt

18 March 2025 at 09:11

Na Združenju DrogArt vabimo svoje člane na redno letno skupščino, ki bo 27.3.2025 ob 15.00 na Dalmatinovi ulici 4 v sejni sobi ZSSS (3. nadstropje – knjižnica).

Predlagan dnevni red:

1.    Izvolitev in potrditev delovnega predsedstva
2.    Volitve v organe Združenja DrogArt
3.    Predstavitev vsebinskega poročila za leto 2024 in poročilo o delu mladinske sekcije
4.    Predstavitev finančnega poročila za leto 2024 in predstavitev poročila nadzornega odbora
5.    Sprejem različnih dokumentov in potrditev pooblastil
6.    Plan delovanja društva za naslednjih pet let
7.    Določitev višine članarine za leto 2025
8.    Razno

Vabljeni

The post Redna letna skupščina združenja DrogArt appeared first on DrogArt.

V četrtek 13.3.2024 bo DrogArt infotočka v Ljubljani zaprta, v Mariboru odprta do 13.00

10 March 2025 at 12:55

:alarm_clock:OBVESTILO:alarm_clock:
Sporočamo, da bo v četrtek, 13. marca 2025, zaprta info točka v Ljubljani, v Mariboru pa odprta med 9.00 in 13.00 uro. Dnevni center za mlade v Ljubljani obratuje nemoteno.

Hvala za razumevanje,

tvoja ekipa DrogArt

The post V četrtek 13.3.2024 bo DrogArt infotočka v Ljubljani zaprta, v Mariboru odprta do 13.00 appeared first on DrogArt.

Pokemon PLUSLE (2C-B)

Aktivne snovi

2C-B (9,3 mg)

Številne nečistote povezane s sintezo 2C-B

Dodaten opis

Tabletka vsebuje psihedelik 2C-B. Ker se običajno prodaja v obliki tablet, je možna nenamerno zamenjava s ekstazi tabletami, ki vsebujejo MDMA. Zaradi možnega manjšega učinka pri tabletah z manjšo vsebnostjo 2C-B obstaja nevarnost redoziranja in s tem zaužitja velike količine 2C-B.

V tabletki so bile zaznane še številne nečistoče povezane s sintezo 2C-B, tudi pozicijski izomer 2C-B in določena zdravila v sledovih.

Upoštevaj spodnje smernice zmanjševanja tveganj!

Disclaimer: Količina 2C-B v tableti je zgolj informativne narave in se lahko pri tabletah z istim logotipom in barvo bistveno razlikuje.

Datum testa

25.4.2025

Zmanjševanje tveganj

  • Bodite pazljivi pri doziranju. Lahka doza za 2C-B je 2-10 mg, srednja doza 10-20 mg in močna doza 20-30 mg.
  • 2C-B se vedno jemlje na prazen želodec, saj v nasprotnem primeru ob začetku učinkovanja, lahko povzroči neprijetno slabost in krče. Poskrbite torej za lahek obrok vsaj 3-4 ure preden vzamete 2CB. V primeru slabosti pomaga, če vstanete in se nekoliko sprehodite.
  • Glede na svoje psihadelične učinke nosi 2C-B s seboj vsa tveganja, ki veljajo za psihadelične droge: paranoične reakcije, bad tripi, izguba stika z realnostjo. Poskrbi za  primerno okolje uporabe v katerem se dobro počutiš in da si v dobri psihofizični kondiciji (set in setting).
  • Če se odločiš za uporabo na partiju, je bolje da vzameš manjšo dozo (brez halucinacij) in da svojim prijateljem poveš kaj si vzel/a.
  • Če plešete na 2C-B-ju pazite (prav tako kot pri MDMA), da vsake toliko časa popijete nekoliko požirkov brezalkoholne tekočine.

The post Pokemon PLUSLE (2C-B) appeared first on DrogArt.

2-MMC prodan kot sladoled (3-MMC) v Ljubljani

Aktivne snovi

2-MMC (okvirno 99 %)

Dodaten opis

Rezultati analize, narejene v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, so pokazali, da vzorec v obliki belih kristalčkov, ki se je v Ljubljani prodajal kot 3-MMC, vsebuje njegov analog 2-MMC.

2-MMC je analog 3-MMC in 4-MMC, a po poročanju uporabnikov naj ne bi imel izrazitih stimulativnih učinkov. Trenutne informacije temeljijo skoraj izključno na poročilih uporabnikov, ki poročajo o še večjem cravingu (želji po ponovitvi odmerka), kot je to značilno pri 3-MMC.

Verjetno je razlog, nekoliko zmanjšan stimulativni in empatogeni učinek v primerjavi s 3 in 4-MMC, ki ga potem uporabniki poizkušajo doseči z redoziranjem in večjimi odmerki, kar pa poveča tveganje za zdravstvene zaplete.

Gre za najmanj raziskan analog, tako da ni zbranih veliko drugih informacij o učinkih in možnih tveganjih.

Datum testa

25.4.2025

Zmanjševanje tveganj

  • V letošnjem letu smo zaznali večje število lažnih produktov, ki so se prodajali kot sladoled (3-MMC). Če ga uporabljaš, se zato še posebej priporoča uporabo anonimne storite testiranja drog.

Vzorec je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala info točka Drogarta. Analizo vzorca je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za varovanje zdravja.

The post 2-MMC prodan kot sladoled (3-MMC) v Ljubljani appeared first on DrogArt.

Konoplja s sintetičnim kanabinoidom MDMB-4en-PINACA v Ljubljani in Pivki

Aktivne snovi

MDMB-4en-PINACA

CBD

Dodaten opis

V Ljubljani in Pivki kupljena vzorca konoplje sta vsebovala CBD in sintetični kanabinoid MDMB-4en-PINACO.

Uporabniki enega izmed vzorcev so poročali o halucinogenem učinku substance.

MDMB-4en-PINACA se v zadnjih dveh letih v različnih državah EU zelo pogosto zaznava v vzorcih kanabisa. Z uporabo te snovi so povezane tudi številne zastrupitve.

V literaturi so med neželenimi stranskimi učinki navedeni: hitra izguba zavesti, depresija dihanja (upočasnjeno dihanje, dihalni zastoj), epileptični napadi, krči, hiperemeza (pogosto bruhanje) vznemirjenost, delirij, psihotične epizode, agresivno in nasilno vedenje ter nenadna smrt.

Datum testa

18.4.2025

Zmanjševanje tveganj

Zdravstvena tveganja in dolgoročni učinki MDMB-4en-PINACA niso dobro raziskani. Glede na trenutno znane informacije in zbrana poročila se uporaba sintetičnih kanabinoidov v celoti odsvetuje, saj predstavlja zelo visoko tveganje za zdravje.

Potentnost rastlinskega materiala za kajenje s sintetičnimi kanabinoidi je zelo raznolika, saj pri izdelavi ni nobene kontrole »kakovosti«. Znano je, da se lahko na istem cvetu pojavijo t.i. “vroči žepi”, kjer je kanabinoid močno koncentriran v nekaterih delih rastlinskega materiala, zato je izjemno pomembno, da začnemo z zelo majhnim odmerkom. Različni kanabinoidi potrebujejo različno časa, da začnejo delovati zato je nujno počakati po vsakem vdihu vsaj nekaj minut (ponekod tudi več), da se izognemo predoziranju.

Ne uporabljaj v kombinaciji z drugimi drogami. Še posebej nevarna je kombinacija z drogami ki delujejo depresivno na centralni živčni sistem, kot so npr. alkohol, opioidi, sedativi, hipnotiki. Tovrstne kombinacije lahko privedejo do življenjsko ogrožajočih zastrupitev

Pred uporabo substanco testiraj in preveri kaj dejansko vsebuje. Več informacij o testiranju najdeš na www.testi.drogart.org

Ukrepanje v primeru predoziranja

Ljudje so po uporabi sintetičnih kanabinoidov pogosto neprisebni. Lahko se padejo, se penijo v ustih ali so začasno paralizirani. Če je mogoče, jih postavite v stabilni bočni položaj in nenehno spremljajte dihanje.

Če nekdo pade v nezavest in je neodziven, pokličite 112. Preverite ali diha. Če ne dihajo, začnite s stiskanje prsnega koša, če diha pa ga postavite v stabilni bočni položaj in počakajte na prihod reševalcev.


Vzorec je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbralo društvo Ars Vitae. Analizo vzorca je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano.

The post Konoplja s sintetičnim kanabinoidom MDMB-4en-PINACA v Ljubljani in Pivki appeared first on DrogArt.

Pokemon PLUSLE (2C-B)

Aktivne snovi

2C-B (10 mg)

Številne nečistote povezane s sintezo 2C-B

Dodaten opis

Tabletka vsebuje psihedelik 2C-B. Ker se običajno prodaja v obliki tablet, je možna nenamerno zamenjava s ekstazi tabletami, ki vsebujejo MDMA. Zaradi možnega manjšega učinka pri tabletah z manjšo vsebnostjo 2C-B obstaja nevarnost redoziranja in s tem zaužitja velike količine 2C-B.

V tabletki so bile zaznane še številne nečistoče povezane s sintezo 2C-B, tudi pozicijski izomer 2C-B in določena zdravila.

Upoštevaj spodnje smernice zmanjševanja tveganj!

Disclaimer: Količina 2C-B v tableti je zgolj informativne narave in se lahko pri tabletah z istim logotipom in barvo bistveno razlikuje.

Datum testa

18.4.2025

Zmanjševanje tveganj

  • Bodite pazljivi pri doziranju. Lahka doza za 2C-B je 2-10 mg, srednja doza 10-20 mg in močna doza 20-30 mg.
  • 2C-B se vedno jemlje na prazen želodec, saj v nasprotnem primeru ob začetku učinkovanja, lahko povzroči neprijetno slabost in krče. Poskrbite torej za lahek obrok vsaj 3-4 ure preden vzamete 2CB. V primeru slabosti pomaga, če vstanete in se nekoliko sprehodite.
  • Glede na svoje psihadelične učinke nosi 2C-B s seboj vsa tveganja, ki veljajo za psihadelične droge: paranoične reakcije, bad tripi, izguba stika z realnostjo. Poskrbi za  primerno okolje uporabe v katerem se dobro počutiš in da si v dobri psihofizični kondiciji (set in setting).
  • Če se odločiš za uporabo na partiju, je bolje da vzameš manjšo dozo (brez halucinacij) in da svojim prijateljem poveš kaj si vzel/a.
  • Če plešete na 2C-B-ju pazite (prav tako kot pri MDMA), da vsake toliko časa popijete nekoliko požirkov brezalkoholne tekočine.

The post Pokemon PLUSLE (2C-B) appeared first on DrogArt.

Soundcloud (MDMA)

Aktivne snovi

MDMA (137mg)

Dodaten opis

Pri več kot 1,5 mg MDMA na kg telesne teže se hitreje pojavijo neželeni učinki, kot so zategovanje čeljusti, mišični krči, panična reakcija in epileptični napad. V naslednjih dneh se po zaužitju večjih odmerkov MDMA lahko pojavi povečana depresija, pomanjkanje koncentracije, motnje spanja, izguba apetita in občutek močne brezvoljnosti. Simptomi po nekaj dneh izzvenijo.

Disclaimer: Količina MDMA v tableti je zgolj informativne narave in se lahko pri tabletah z istim logotipom in barvo bistveno razlikuje.

Upoštevaj spodnje smernice zmanjševanja tveganj!

Datum testa

11.4.2025

Zmanjševanje tveganj

  • Prilagodi odmerek glede na svojo težo in izkušenost. Literatura navaja, da je odmerek MDMA 1─1,5 mg/kg telesne mase, kar za 60 kg težkega človeka znaša 60─90 mg.
  • Bodi zelo pozoren, če MDMA uporabljaš prvič, ali če ne veš, koliko čist MDMA imaš. Učinki so lahko zelo raznoliki in nekateri ljudje čutijo veliko bolj intenzivno negativne učinke (tako fizične kot psihične). Zmeraj začni z majhnimi dozami (npr. četrtinko ekstazija ali lahko dozo MDMA-ja v kristalih) in počakaj vsaj 2h.
  • Delaj redne premore med plesom.
  • Vsako uro spij do pol litra izotoničnega napitka, če plešeš, drugače pa manj.
  • Ne mešaj različnih drog med seboj, ne mešaj z zdravili.
  • Ne jemlji različnih tablet v eni noči.
  • Poskrbi za ustrezno prehrano in dovolj spanca med tednom.
  • Delaj pavze med uživanjem MDMA-ja (2-3 mesece med eno uporabo in drugo).
  • Če opaziš težave, ki bi bile lahko povezane z uporabo ekstazija, poišči pomoč.

The post Soundcloud (MDMA) appeared first on DrogArt.

2CB (2C-B)

Aktivne snovi

2C-B (14 mg)

2-Br-4,5-DMPEA

Dodaten opis

Tabletka vsebuje psihedelik 2C-B. Ker se običajno prodaja v obliki tablet, je možna nenamerno zamenjava s ekstazi tabletami, ki vsebujejo MDMA. Zaradi možnega manjšega učinka pri tabletah z manjšo vsebnostjo 2C-B obstaja nevarnost redoziranja in s tem zaužitja velike količine 2C-B.

Snovi 2-Br-4,5-DMPEA je položajni izomer 2C-B in kaže na nečisto sintezo. O učinkih in stranskih učinkih substance je na voljo malo podatkov.

Upoštevaj spodnje smernice zmanjševanja tveganj!

Disclaimer: Količina 2C-B v tableti je zgolj informativne narave in se lahko pri tabletah z istim logotipom in barvo bistveno razlikuje.

Datum testa

4.4.2025

Zmanjševanje tveganj

  • Bodite pazljivi pri doziranju. Lahka doza za 2C-B je 2-10 mg, srednja doza 10-20 mg in močna doza 20-30 mg.
  • 2C-B se vedno jemlje na prazen želodec, saj v nasprotnem primeru ob začetku učinkovanja, lahko povzroči neprijetno slabost in krče. Poskrbite torej za lahek obrok vsaj 3-4 ure preden vzamete 2CB. V primeru slabosti pomaga, če vstanete in se nekoliko sprehodite.
  • Glede na svoje psihadelične učinke nosi 2C-B s seboj vsa tveganja, ki veljajo za psihadelične droge: paranoične reakcije, bad tripi, izguba stika z realnostjo. Poskrbi za  primerno okolje uporabe v katerem se dobro počutiš in da si v dobri psihofizični kondiciji (set in setting).
  • Če se odločiš za uporabo na partiju, je bolje da vzameš manjšo dozo (brez halucinacij) in da svojim prijateljem poveš kaj si vzel/a.
  • Če plešete na 2C-B-ju pazite (prav tako kot pri MDMA), da vsake toliko časa popijete nekoliko požirkov brezalkoholne tekočine.

The post 2CB (2C-B) appeared first on DrogArt.

Punisher (MDMA)

Aktivne snovi

MDMA (135 mg)

Dodaten opis

Pri več kot 1,5 mg MDMA na kg telesne teže se hitreje pojavijo neželeni učinki, kot so zategovanje čeljusti, mišični krči, panična reakcija in epileptični napad. V naslednjih dneh se po zaužitju večjih odmerkov MDMA lahko pojavi povečana depresija, pomanjkanje koncentracije, motnje spanja, izguba apetita in občutek močne brezvoljnosti. Simptomi po nekaj dneh izzvenijo.

Upoštevaj spodnje smernice zmanjševanja tveganj!

Disclaimer: Količina MDMA v tableti je zgolj informativne narave in se lahko pri tabletah z istim logotipom in barvo bistveno razlikuje.

Datum testa

4.4.2025

Zmanjševanje tveganj

  • Prilagodi odmerek glede na svojo težo in izkušenost. Literatura navaja, da je odmerek MDMA 1─1,5 mg/kg telesne mase, kar za 60 kg težkega človeka znaša 60─90 mg.
  • Bodi zelo pozoren, če MDMA uporabljaš prvič, ali če ne veš, koliko čist MDMA imaš. Učinki so lahko zelo raznoliki in nekateri ljudje čutijo veliko bolj intenzivno negativne učinke (tako fizične kot psihične). Zmeraj začni z majhnimi dozami (npr. četrtinko ekstazija ali lahko dozo MDMA-ja v kristalih) in počakaj vsaj 2h.
  • Delaj redne premore med plesom.
  • Vsako uro spij do pol litra izotoničnega napitka, če plešeš, drugače pa manj.
  • Ne mešaj različnih drog med seboj, ne mešaj z zdravili.
  • Ne jemlji različnih tablet v eni noči.
  • Poskrbi za ustrezno prehrano in dovolj spanca med tednom.
  • Delaj pavze med uživanjem MDMA-ja (2-3 mesece med eno uporabo in drugo).
  • Če opaziš težave, ki bi bile lahko povezane z uporabo ekstazija, poišči pomoč.

The post Punisher (MDMA) appeared first on DrogArt.

Tesla (MDMA)

Aktivne snovi

MDMA (138 mg)

Dodaten opis

Pri več kot 1,5 mg MDMA na kg telesne teže se hitreje pojavijo neželeni učinki, kot so zategovanje čeljusti, mišični krči, panična reakcija in epileptični napad. V naslednjih dneh se po zaužitju večjih odmerkov MDMA lahko pojavi povečana depresija, pomanjkanje koncentracije, motnje spanja, izguba apetita in občutek močne brezvoljnosti. Simptomi po nekaj dneh izzvenijo.

Upoštevaj spodnje smernice zmanjševanja tveganj!

Disclaimer: Količina MDMA v tableti je zgolj informativne narave in se lahko pri tabletah z istim logotipom in barvo bistveno razlikuje.

Datum testa

4.4.2025

Zmanjševanje tveganj

  • Prilagodi odmerek glede na svojo težo in izkušenost. Literatura navaja, da je odmerek MDMA 1─1,5 mg/kg telesne mase, kar za 60 kg težkega človeka znaša 60─90 mg.
  • Bodi zelo pozoren, če MDMA uporabljaš prvič, ali če ne veš, koliko čist MDMA imaš. Učinki so lahko zelo raznoliki in nekateri ljudje čutijo veliko bolj intenzivno negativne učinke (tako fizične kot psihične). Zmeraj začni z majhnimi dozami (npr. četrtinko ekstazija ali lahko dozo MDMA-ja v kristalih) in počakaj vsaj 2h.
  • Delaj redne premore med plesom.
  • Vsako uro spij do pol litra izotoničnega napitka, če plešeš, drugače pa manj.
  • Ne mešaj različnih drog med seboj, ne mešaj z zdravili.
  • Ne jemlji različnih tablet v eni noči.
  • Poskrbi za ustrezno prehrano in dovolj spanca med tednom.
  • Delaj pavze med uživanjem MDMA-ja (2-3 mesece med eno uporabo in drugo).
  • Če opaziš težave, ki bi bile lahko povezane z uporabo ekstazija, poišči pomoč.

The post Tesla (MDMA) appeared first on DrogArt.

Super Mario Mushroom (2C-B)

Aktivne snovi

2C-B (24 mg)

Dodaten opis

Analiza Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano je pokazala, da rumena Super Mario Mushroom tabletka vsebuje 24 mg 2C-B (masa celotne tabletke 668,80mg). Ker se trenutno na trgu pojavljajo popolnoma enaka tabletko po videzu, med katerimi nekatere vsebujejo tudi 70 in več mg 2C-B, bodi pri morebitni uporabi izjemno previden!!!

Tudi če si podobno tabletko že uporabil in je prišlo do običajnih učinkov, lahko da je naslednja veliko bolj potentna. Zato pri vsaki novi uporabi začni s maksimalno četrtinko in počakaj, da se učinki razvijejo v polnosti!!!

Tabletke z 70 in več mg 2C-B predstavljajo večje tveganje za zdravje uporabnikov in za pojav fizičnih negativnih učinkov, kot so: povišan srčni utrip (tahikardija), visok krvni tlak, povišana telesna temperatura (hipertermija), slabost in bruhanje, mišični krči in epileptični napad.

Še večje tveganje zaradi povzročitve intenzivnih halucinacij pa predstavlja taka tabletka za nastanek psihičnih negativnih učinkov, kot so: povečana tesnoba, panika, paranoja, preganjavica, izguba nadzora nad realnostjo. Visoki odmerki 2C-B lahko sprožijo akutno psihozo, ki pri posameznikih s predispozicijo za duševne bolezni, lahko trajajo tudi po izzvenevanju učinkov.

Literatura navaja, da je srednji odmerek za 2C-B med 10 in 20mg. Odmerki 50 ali več mg lahko pomenijo vsaj dvakratno dozo, pri kateri se tveganja za negativne učinke oziroma zaplete zaradi zaužitja 2C-B močno povečajo.

Ker se običajno prodaja v obliki tablet, je možna nenamerno zamenjava s ekstazi tabletami, ki vsebujejo MDMA. Ker se na trgu pojavljajo enake 2C-B tablete z bistveno različnimi vsebnostmi 2C-B, se svetuje previdnost pri odmerjanju. Če se odločiš za uporabo, začni z največ četrtinko tabletke in počakaj da se učinki razvijejo v polnosti. To pri oralni uporabi traja med 60 in 90 min.

Snifanje se zaradi 3x manjših doz v primerjavi z oralno uporabo, v tem primeru močno odsvetuje!

Upoštevaj spodnje smernice zmanjševanja tveganj!

Disclaimer: Količina 2C-B v tableti je zgolj informativne narave in se lahko pri tabletah z istim logotipom in barvo bistveno razlikuje.

Datum testa

4.4.2025

Zmanjševanje tveganj

  • Testiraj.
  • Zmeraj začni z majhnimi dozami in počakaj 60 – 90 min, da se učinki razvejijo v polnosti.
  • Bodite pazljivi pri doziranju. Lahka doza za 2C-B je 2-10 mg, srednja doza 10-20 mg in močna doza 20-30 mg.
  • 2C-B se vedno jemlje na prazen želodec, saj v nasprotnem primeru ob začetku učinkovanja, lahko povzroči neprijetno slabost in krče. Poskrbite torej za lahek obrok vsaj 3-4 ure preden vzamete 2CB. V primeru slabosti pomaga, če vstanete in se nekoliko sprehodite.
  • Glede na svoje psihadelične učinke nosi 2C-B s seboj vsa tveganja, ki veljajo za psihadelične droge: paranoične reakcije, bad tripi, izguba stika z realnostjo. Poskrbi za  primerno okolje uporabe v katerem se dobro počutiš in da si v dobri psihofizični kondiciji (set in setting).
  • Če se odločiš za uporabo na partiju, je bolje da vzameš manjšo dozo (brez halucinacij) in da svojim prijateljem poveš kaj si vzel/a.
  • Če plešete na 2C-B-ju pazite (prav tako kot pri MDMA), da vsake toliko časa popijete nekoliko požirkov brezalkoholne tekočine.

The post Super Mario Mushroom (2C-B) appeared first on DrogArt.

Punisher (MDMA)

Aktivne snovi

MDMA (249 mg)

Dodaten opis

Tabletka predstavlja visoko tveganje za zdravje uporabnikov in za pojav negativnih učinkov, kot so: slabost, bruhanje, glavobol, nemir, panični napad, visok krvni tlak, povečano potenje, epileptični napadi, motnje motorike, povišana telesna temperatura, izguba zavesti, možganski edem, možganski ali srčni infarkt.

Odmerki 200 ali več mg lahko pomenijo vsaj dvakratno dozo, pri kateri se tveganja za negativne učinke oziroma zaplete zaradi zaužitja MDMA močno povečajo.

Upoštevaj spodnje smernice zmanjševanja tveganj!

Disclaimer: Količina MDMA v tableti je zgolj informativne narave in se lahko pri tabletah z istim logotipom in barvo bistveno razlikuje.

Datum testa

28.3.2025

Zmanjševanje tveganj

  • Prilagodi odmerek glede na svojo težo in izkušenost. Literatura navaja, da je odmerek MDMA 1─1,5 mg/kg telesne mase, kar za 60 kg težkega človeka znaša 60─90 mg.
  • Bodi zelo pozoren, če MDMA uporabljaš prvič, ali če ne veš, koliko čist MDMA imaš. Učinki so lahko zelo raznoliki in nekateri ljudje čutijo veliko bolj intenzivno negativne učinke (tako fizične kot psihične). Zmeraj začni z majhnimi dozami (npr. četrtinko ekstazija ali lahko dozo MDMA-ja v kristalih) in počakaj vsaj 2h.
  • Delaj redne premore med plesom.
  • Vsako uro spij do pol litra izotoničnega napitka, če plešeš, drugače pa manj.
  • Ne mešaj različnih drog med seboj, ne mešaj z zdravili.
  • Ne jemlji različnih tablet v eni noči.
  • Poskrbi za ustrezno prehrano in dovolj spanca med tednom.
  • Delaj pavze med uživanjem MDMA-ja (2-3 mesece med eno uporabo in drugo).
  • Če opaziš težave, ki bi bile lahko povezane z uporabo ekstazija, poišči pomoč.

The post Punisher (MDMA) appeared first on DrogArt.

Kokain z visoko vsebnostjo fenacetina na darknetu

Aktivne snovi

Kokain

Fenactin (57 %)

Dodaten opis

Rezultati analize, narejene v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, so pokazali, da vzorec kupljen kot kokain na darknetu, vsebuje 57% fenactina, preostanek je kokain.

Fenactin je analgetik in antipiretik, ki se je v preteklosti uporabljaj za lajšanje bolečin in zniževanje telesne temperature. Zaradi njegove povezanosti s poškodbami ledvic in povečanim tveganjem za raka na sečilih je bil umaknjen s trga, vključno z EU. Omenjeno tveganje je povezano z redno uporabo fenacetina.

Datum testa

28.3.2025

Zmanjševanje tveganj

Če se odločiš za uporabo kokaina, upoštevaj smernice zmanjševanja škode: 

  • Zmeraj uporabljaj svoj pribor. Z deljenjem pribora lahko pride do prenosa nalezljivih bolezni, kot je hepatitis C. Ob redni uporabi postane nosna sluznica tanjša in hitreje zakrvavi. Ta kri lahko ostane na priboru za snifanje in, če je okužena, lahko pride do prenosa virusa na naslednjo osebo, ki bo snifala s tem priborom.
  • Ne mešaj kokaina z drugimi drogami. Mešanje z drugimi drogami pomeni bistveno večjo nevarnost za nastanek življenjsko ogrožajočih zapletov, saj ob mešanju pravila, ki veljajo za posamezno drogo, velikokrat ne držijo več.
  • Pred zaužitjem substanco testiraj. Kokain je zelo pogosto namešan z nevarnimi aktivnimi snovmi (druge droge, zdravila). Zaužitju nevarno namešanega kokaina se lahko izogneš s pravočasnim testiranjem. Več o testiranju substanc si lahko prebereš tukaj.
  • Če se ob ali po uporabi kokaina pojavi pekoča ali tiščoča bolečina v prsih, ki se lahko širi v levo roko ali vrat, je treba nemudoma poklicati zdravniško pomoč, saj obstaja velika možnost, da je prišlo do srčnega infarkta, ki se, nezdravljen, lahko konča s smrtjo.
  • Ne uporabljaj preveč in prepogosto. Redna uporaba kokaina lahko vodi k nastanku hujših zdravstvenih in psihičnih težav ter močne psihične zasvojenosti. Če opaziš, da imaš težave z zmanjšanjem ali prenehanjem uporabe, lahko poiščeš pomoč v naši svetovalnici. Več informacij lahko najdeš tukaj.

Več informacij o kokainu najdeš na spletni strani www.kokain.si

Vzorec je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala info točka Združenja DrogArt. Analizo vzorca je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za varovanje zdravja.

The post Kokain z visoko vsebnostjo fenacetina na darknetu appeared first on DrogArt.

Soundcloud (MDMA)

Aktivne snovi

MDMA (175 mg)

Dodaten opis

Pri več kot 1,5 mg MDMA na kg telesne teže se hitreje pojavijo neželeni učinki, kot so zategovanje čeljusti, mišični krči, panična reakcija in epileptični napad. V naslednjih dneh se po zaužitju večjih odmerkov MDMA lahko pojavi povečana depresija, pomanjkanje koncentracije, motnje spanja, izguba apetita in občutek močne brezvoljnosti. Simptomi po nekaj dneh izzvenijo.

Disclaimer: Količina MDMA v tableti je zgolj informativne narave in se lahko pri tabletah z istim logotipom in barvo bistveno razlikuje.

Upoštevaj spodnje smernice zmanjševanja tveganj!

Datum testa

28.3.2025

Zmanjševanje tveganj

  • Prilagodi odmerek glede na svojo težo in izkušenost. Literatura navaja, da je odmerek MDMA 1─1,5 mg/kg telesne mase, kar za 60 kg težkega človeka znaša 60─90 mg.
  • Bodi zelo pozoren, če MDMA uporabljaš prvič, ali če ne veš, koliko čist MDMA imaš. Učinki so lahko zelo raznoliki in nekateri ljudje čutijo veliko bolj intenzivno negativne učinke (tako fizične kot psihične). Zmeraj začni z majhnimi dozami (npr. četrtinko ekstazija ali lahko dozo MDMA-ja v kristalih) in počakaj vsaj 2h.
  • Delaj redne premore med plesom.
  • Vsako uro spij do pol litra izotoničnega napitka, če plešeš, drugače pa manj.
  • Ne mešaj različnih drog med seboj, ne mešaj z zdravili.
  • Ne jemlji različnih tablet v eni noči.
  • Poskrbi za ustrezno prehrano in dovolj spanca med tednom.
  • Delaj pavze med uživanjem MDMA-ja (2-3 mesece med eno uporabo in drugo).
  • Če opaziš težave, ki bi bile lahko povezane z uporabo ekstazija, poišči pomoč.

The post Soundcloud (MDMA) appeared first on DrogArt.

Spet rožljanje s carinami na elektroniko

14 April 2025 at 14:47
Potem ko je ameriška administracija v petek zvečer iz 145-odstotnih carin na uvoz iz Kitajske izvzela pametne telefone, računalnike in večino druge elektronike (ne pa na primer konzol), se pripravljajo nove spremembe. Ameriški predsednik je že v nedeljo na svojem družbenem omrežju sporočil, da se carinam ne bo nihče izognil. Napovedal je natančen pregled polprevodniške industrije in celotne dobavne verige elektronskih naprav, na podlagi česar naj bi v naslednjih dneh ali tednih uvedli sektorske carine. Ob tem je dodal, da še vedno veljajo osnovne carine zaradi fentanila, ki znašajo 20 odstotkov. Situacija je torej precej nejasna, saj se razmere spreminjajo iz dneva v dan, jasne strategije pa z razdalje ni videti. Minister za trgovino je dejal, da bodo še ta teden najavili sektorske carine na elektroniko, kjer pa bi lahko uvedli določene oprostitve. Potrdil je, da v petek ni šlo za stalno izjemo, temveč se bodo elektroniki posvetili ločeno. Podobno so storili tudi z avtomobilsko industrijo. Izrecno je dejal, da bodo tudi pametni telefoni, kot je iPhone, predmet carin, saj da želijo vrnitev proizvodnje v ZDA. Trg jim ne verjame najbolj oziroma je zmeden, saj delnice tehnoloških velikanov močno nihajo. Apple je v petek trgovanje sklenil pri 197 dolarjih, danes je začel pri 211 dolarjev, sedaj pa je padel že na 205 dolarjev.[st.slika 75391]

Sony podražil PlayStation 5

14 April 2025 at 14:47
Sony je sporočil, da bo zaradi spremenjenega gospodarskega okolja podražil konzolo PlayStation 5. Spremenjene ameriške politike niso omenjali, prav tako se cene ne dvigujejo v ZDA, temveč povsod drugod po svetu. Zvišanja bodo od 10 do 15 odstotkov, kar je že drugo zvišanje. Nazadnje je Sony podražil svoj PlayStation 5 avgusta 2022, ko so navajali praktično enake razloge, le da so bili tedaj nekoliko bolj specifični in so omenili inflacijo in valutna nihanja. To pot se torej PlayStation 5 draži v Evropi, v Veliki Britaniji, Avstraliji in na Novi Zelandiji. V Evropi bo PS5 Digital Edition po novem stal 500 evrov, medtem ko je bila stara cena 450 evrov. Podražitev je torej 11-odstotna. V Veliki Britaniji so ga podražili za 10 odstotkov s 390 na 430 funtov, v Avstraliji pa kar za 15 odstotkov na 750 avstralskih dolarjev. Zanimivo je, da za ZDA za zdaj niso objavili nobenih sprememb v ceni. To se bo bržkone spremenilo, saj konzole niso izvzete iz carin kot ostala elektronika, zato trenutno veljajo 145-odsottne carine na uvoz v ZDA iz Kitajske. PlayStation 5 pa se večinoma proizvaja na Kitajskem. S tem je Nintendo Switch 2, če je verjeti trenutni ceni, že cenejši od PlayStationa 5. V Veliki Britaniji stane 400 funtov, v Evropi pa 470 evrov. [st.slika 75390]

Kitajska ustavila izvoz nekaterih redkih zemelj

14 April 2025 at 14:47
Po poročanju The New York Timesa so kitajske oblasti ustavile izvoz nekaterih redkih zemelj, ki so ključne za proizvodnjo v avtomobilskem, letalskem, vesoljskem in polprevodniškem sektorju. Izvoz so ustavili v kitajskih pristaniščih, saj vzpostavljajo nova pravila za izvoz, ki bodo vsebovala dodatne omejitve. Mrtvi tek bi lahko trajal tedne. Gre za del odgovora na uvedbo 145-odstotnih carin na kitajske izdelke v ZDA, na katere se je Kitajska odzvala z več ukrepi, ne le dvigom svojih carin. Med drugim je Kitajska 4. aprila napovedala omejitve na izvoz šestih redkih zemelj, ki jih pridobivajo izključno na Kitajskem, in iz njih izdelanih močnih magnetov. Zanje se sedaj zahtevajo izvozne licence, a sistem še ni nared. Zaradi tega pošiljke v pristaniščih stojijo, kar povzroča čedalje večjo zaskrbljenost med proizvajalci izdelkov iz njih po svetu. Pojavljajo se bojazni, da se utegnejo ponoviti razmere, ki bodo podobne pomanjkanju čipov izpred treh let, ko je močno trpela proizvodnja avtomobilov. To pot bi imeli težave z elektromotorji, ki potrebujejo magnete. Prve izvozne licence bi lahko izdali šele čez 45 dni, trdijo ameriška podjetja, ki uvažajo redke zemlje iz Kitajske. Tudi ameriško ministrstvo za trgovino je potrdilo, da so zaradi zaustavitve izvoza zaskrbljeni. Kitajsko ministrstvo za trgovino je razširilo seznam podjetij, ki jim je prepovedano prodajati redke zemlje. Te so učinkovit način pritiska na ZDA, saj predstavljajo zanemarljiv delež kitajskega izvoza, a je svet popolnoma odvisen od njega. Do leta 2023 je Kitajska proizvajala 99 odstotkov vseh težkih redkih zemelj, nato pa se je zaprla še edini preostali obrat v Vietnamu. Pri magnetih iz redkih zemelj je kitajski delež v svetovni trgovini 90-odstotni, preostanek pa izdelajo Japonci in manjši del Nemci. [st.slika 75389]

Meta uvedla in začasno umaknila umetno inteligenco v WhatsAppu

12 April 2025 at 20:33
Dober teden dni je uporabnike WhatsAppa v Evropi jezil modri krožec, ki je priklical umetno inteligenco Meta AI. V ZDA in Kanadi je na voljo že od leta 2023, lani je začela kapljati tudi na druge kontinente, letos pa je tudi v EU. Dobila sta ga tudi Messenger in Instagram, ki takisto sodita v Metin ekosistem. Medtem ko se uporabniki marsikod spraševali, kako se lahko znebijo novega gumba, je sredi tedna nenadoma izginil. Po besedah Mete zaradi tehničnih težav. V Meti so potrdili, da je umetna inteligenca ponekod dosegljiva neposredno v pogovorih, če jo prikličemo z navedbo (@Meta AI), v drugih pa sploh ne. Prav tako jo vidimo kot novi stik, ki pa ni vedno na voljo, medtem ko se bo modri gumb vrnil malce pozneje. V EU smo Metino umetno inteligenco dobili še konec marca letos, pa še to v nekoliko okrnjeni obliki. Ker pa je ni bilo možno izključiti, je Meta naletela na burne odzive, o njej so razpravljali celo v Evropskem parlamentu in Evropski uniji. Meta AI je pogovorni robot (chatbot), ki ga poganja Llama 3.2. Meta zagotavlja, da nima dostopa do sporočil, dokler ga izrecno ne pokličemo v posamezni pogovor. Tudi v tem primeru podatki ne potujejo nikamor in se ne povezujejo z drugimi profili pri Meti, denimo Instagramom ali Facebookom. Poudariti pa moramo, da komunikacija z Meto AI ni šifrirana, medtem ko pogovori med ljudmi so. Odstraniti je za zdaj ni možno, jo pa lahko ponastavimo z ukazom /reset-all-ais. To je koristno, kadar želimo pobrisati zgodovino pogovorov z Meto AI. [st.slika 75388]

Se obeta konec prijav na lete in vstopnih kuponov?

12 April 2025 at 20:33
Vstopni kuponi (boarding pass) za polete so ostanki nekih drugih časov, ki so se obdržali vse do danes. A morda se bo to v ne tako oddaljeni prihodnosti spremenilo, saj Mednarodna agencija za civilno letalstvo (ICAO) pripravlja spremembe sistema, ki bi lahko zaživele že leta 2028. Pripravljajo digitalne potovalne dokumente, ki bodo nadomestili prijavo na let in vstopne kupone v današnji obliki. Današnji sistem je dolgočasno predvidljiv. Po nakupu vstopnice moramo še vedno urediti prijavo na let, ki jo lahko izvedemo tudi od doma 48 ali 24 ur pred poletom. Tedaj prejmemo vstopni kupon, ki ga lahko natisnemo ali pokažemo zgolj na telefonu. Kdor tega ne stori, se lahko na let prijavi tudi na okencu ob oddaji prtljage. Kodo na vstopnih kuponih na letališču večkrat skenirajo, ponekod moramo izvleči še potni list. Vse to želi ICAO odpraviti. Novi sistem predvideva potovalne dokumente (journey pass), ki bi jih ob rezervaciji vstopnice prejeli na pametni telefon. Ti dokumenti bi se sproti posodabljali, če bi se podatki o letu spremenili, predvsem pa bi zadoščali za vkrcanje. Če bi potniki zamudili let zaradi objektivnih okoliščin, bi se na telefonu avtomatično pojavile vse informacije o nadomestnem letu. Prav tako bi lahko potniki na telefon prenesli potni list, nato pa bi na letališčih potovali kar z biometričnim prepoznavanjem obraza. Strokovnjaki spremembo primerjajo z uvedbo elektronskih vozovnic pred tremi desetletji. A da bi sistem lahko zaživel, bi ga morali podpreti tako letalske družbe kot tudi letališča z novo infrastrukturo. To se v treh letih ne bo zgodilo, se pa lahko začne sistem premikati v to smer.[st.slika 75387]

Računalniki, telefoni, elektronika izvzeti iz ameriških carin na kitajsko blago

12 April 2025 at 20:33
Trump je iz astronomskih carin na kitajsko blago, ki so po zadnji eskalaciji dosegle 145 odstotkov, izvzel pametne telefone, računalnike in drugo elektroniko. Seznam izvzetih vrst blaga je carinska uprava na svojih spletnih straneh objavila v petek zvečer, medtem ko iz Bele hiše ni bilo nobenega uradnega obvestila o izjemah. Izjeme obsegajo za 390 milijard dolarjev blaga, ki ga ZDA vsako leto uvozijo, od tega 100 milijard dolarjev iz Kitajske. Četudi gre za ameriška podjetja, kot je na primer Apple, imajo ta proizvodne kapacitete na Kitajskem bodisi tam zanje proizvajajo pogodbeni izvajalci, denimo Foxconn. Uvedba astronomskih carin bi vso elektroniko krepko podražila. Po prvih ocenah bi iPhone po najbolj optimističnem scenariju stal vsaj 300 dolarjev več, če bi Apple stroške razporedil po vsem svetu (torej bi iPhone še vedno povsod stal enako) in bi se zadovoljil z enakim dobičkom. Če bi želel ohraniti bruto maržo enako, bi cena poskočila še bolj. Prav pametni telefoni so najbolj problematični izdelki, ki se večinoma proizvajajo na Kitajskem. Letno jih v ZDA uvozijo za več kot 40 milijard dolarjev. Računalnikov uvozijo za 36 milijard dolarjev. Skupno so ZDA sedaj iz carin izvzele 22 odstotkov uvoza iz Kitajske, tudi sončne panele, televizorje in podobno. Za zdaj ni jasno, koliko časa bodo izjeme veljale in ali se jim obetajo sektorske carine, ki pa bi bile zagotovo nižje od 145 odstotkov. Še vedno pa veljajo 20-odstotne carine, ki jih je Trump prve uvedel za Kitajsko.[st.slika 75385][st.slika 75386]

V Franciji bodo morali učenci telefone ob prihodu v šolo zakleniti v omarice

11 April 2025 at 20:20
V Franciji nameravajo zaostriti omejitve rabe mobilnih telefonov v šolah, potem ko so pilotni preizkusi dali pozitivne rezultate. Učenci med 11. in 15. letom bodo morali telefone zapreti v omarice ali posebne vreče ob začetku pouka, uporabljati pa jih bodo smeli šele po koncu pouka. Že od leta 2018 v višjih razredih francoskih šol velja, da morajo biti telefoni izključeni med poukom, njihova uporaba pa je med urami in odmori kjerkoli na šolskem območju prepovedana. Učenci imajo lahko telefone v svojih torbah, dokler so izključeni. V šolah so opazili večinoma pozitivne rezultate, med drugim več druženja, boljšo koncentracijo in manj trpinčenja. A nekateri učenci so telefone vseeno uporabljali med odmori. Zato želijo oblasti sedaj učence fizično ločiti od telefonov. Zadnjih šest mesecev je na stotih šolah potekal preizkus novega ukrepa, ki ga imenujejo digitalni odmor. Učenci so morali telefone pustiti v omaricah ali zapakirati v posebne vreče, ki jih je možno odpreti le na šolskih vratih. S tem so učencem fizično preprečili interakcijo s telefoni. Izkušnje so bile večidel pozitivne. V nižjih razredih so telefoni povsem prepovedani. [st.slika 75264]

ChatGPT si bo zapomnil vse, kar ste se pogovarjali z njim

11 April 2025 at 20:20
OpenAI je nadgradil ChatGPT s precej boljšim spominom, saj si bo sedaj zapomnil vse naše interakcije in pri nadaljnji črpal tudi iz njih. Gre za nadgradnjo funkcije Memory, ki jo je ChatGPT dobil lani in je uporabniku omogočila, da je umetni inteligenci naročil, da si nekaj izrecno zapomni. Po novem bosta načina priklica dva. Še vedno bo uporabljal spomine, ki so mu jih uporabniki izrecno zapisali v zgodovino, tako imenovane shranjene spomine (saved memories). Hkrati bo uporabljal tudi védenje o uporabniku, ki ga je nabral iz prejšnjih interakcij. OpenAI to označuje kot zgodovino pogovorov (chat history), ki jo ChatGPT sproti shranjuje, razen če ga uporabljamo v začasnem načinu (temporary). Kaj pa se spreminja za nas? Čisto nič. OpenAI je dejal, da bo novost veljala povsod po svetu, razen v EU, Švici, Liechtensteinu, Veliki Britaniji, na Norveškem in Islandiji. Razlogov ni treba posebej izpostavljati: v evropskem prostoru veljajo stroga pravila glede varovanja zasebnosti, zaradi katerih je takšna funkcionalnost problematična. Prav tako je umetna inteligenca v EU bolj regulirana, čemur je Sam Altman že javno oporekal. Drugod bo novost najprej na voljo naročnikom paketa Pro (200 dolarjev mesečno), kasneje pa še Plus (20 dolarjev) in naposled Team, Enterprise in Edu. Funkcijo bo možno tudi izključiti.[st.slika 75384]

Recall zdaj zares prihaja

11 April 2025 at 20:20
Po skoraj letu dni prelaganja in popravljanja se naposled bliža izid Microsoftovega pomočnika Recall. Naročniki na kanal za testne verzije Windows 11 (Windows Insiders v okviru Release Preview Channel) so včeraj dočakali inačico Windows 11 Build 26100.3902, ki vsebuje predogledno inačico Recalla. Recall bi bil moral iziti že lani junija za uporabnike računalnikov Copilot Plus PC, a so tik pred zdajci preložili njegov izid, ko so se oglasili strokovnjaki za varnost in zasebnost. Če si Recall sproti zapomni vse, kar se dogaja na zaslonu in to torej nekam shranjuje, morajo biti ti podatki presneto varno spravljeni. Sprva so napovedali oktobrski izid, a niti tedaj Recall še ni bi dovolj varen, da bi ga iz Microsofta upali spustiti v svet. Zelo omejeni izid smo videli novembra, ko je bil v Dev Channel za računalnike Qualcomm Copilot Plus PC na voljo Recall. Medtem ko funkcije iz Dev Channel ne najdejo vedno poti v končne inačice, je Release Preview Channel precej bliže komercialni verziji. To pomeni, da je Recall sedaj praktično nared. Za uporabo moramo izrecno vključiti shranjevanje posnetkov zaslona (opt-in) in se prijaviti v Windows Hello. Za dostop do njegovih funkcij je potrebna prijava v Hello, nato pa nam Recall pomaga z informacijo, kje smo nekaj videli - in odpre ustrezni program. [st.slika 74711]

How I discovered a hidden microphone on a Chinese NanoKVM

10 February 2025 at 00:00

NanoKVM is a hardware KVM switch developed by the Chinese company Sipeed. Released last year, it enables remote control of a computer or server using a virtual keyboard, mouse, and monitor. Thanks to its compact size and low price, it quickly gained attention online, especially when the company promised to release its code as open-source. However, as we’ll see, the device has some serious security issues. But first, let’s start with the basics.

How Does the Device Work?

As mentioned, NanoKVM is a KVM switch designed for remotely controlling and managing computers or servers. It features an HDMI port, three USB-C ports, an Ethernet port for network connectivity, and a special serial interface. The package also includes a small accessory for managing the power of an external computer.

Using it is quite simple. First, you connect the device to the internet via an Ethernet cable. Once online, you can access it through a standard web browser (though JavaScript JIT must be enabled). The device supports Tailscale VPN, but with some effort (read: hacking), it can also be configured to work with your own VPN, such as WireGuard or OpenVPN server. Once set up, you can control it from anywhere in the world via your browser.

NanoKVM

NanoKVM

The device could be connected to the target computer using an HDMI cable, capturing the video output that would normally be displayed on a monitor. This allows you to view the computer’s screen directly in your browser, essentially acting as a virtual monitor.

Through the USB connection, NanoKVM can also emulate a keyboard, mouse, CD-ROM, USB drive, and even a USB network adapter. This means you can remotely control the computer as if you were physically sitting in front of it - but all through a web interface.

While it functions similarly to remote management tools like RDP or VNC, it has one key difference: there’s no need to install any software on the target computer. Simply plug in the device, and you’re ready to manage it remotely. NanoKVM even allows you to enter the BIOS, and with the additional accessory for power management, you can remotely turn the computer on, off, or reset it.

This makes it incredibly useful - you can power on a machine, access the BIOS, change settings, mount a virtual bootable CD, and install an operating system from scratch, just as if you were physically there. Even if the computer is on the other side of the world.

NanoKVM is also quite affordable. The fully-featured version, which includes all ports, a built-in mini screen, and a case, costs just over €60, while the stripped-down version is around €30. By comparison, a similar RaspberryPi-based device, PiKVM, costs around €400. However, PiKVM is significantly more powerful and reliable and, with a KVM splitter, can manage multiple devices simultaneously.

As mentioned earlier, the announcement of the device caused quite a stir online - not just because of its low price, but also due to its compact size and minimal power consumption. In fact, it can be powered directly from the target computer via a USB cable, which it also uses to simulate a keyboard, mouse, and other USB devices. So you have only one USB cable - in one direction it powers NanoKVM, on the other it helps it to simulate keyboard mouse and other devices on a computer you want to manage.

The device is built on the open-source RISC-V processor architecture, and the manufacturer eventually did release the device’s software under an open-source license at the end of last year. (To be fair, one part of the code remains closed, but the community has already found a suitable open-source replacement, and the manufacturer has promised to open this portion soon.)

However, the real issue is security.

Understandably, the company was eager to release the device as soon as possible. In fact, an early version had a minor hardware design flaw - due to an incorrect circuit cable, the device sometimes failed to detect incoming HDMI signals. As a result, the company recalled and replaced all affected units free of charge. Software development also progressed rapidly, but in such cases, the primary focus is typically on getting basic functionality working, with security taking a backseat.

So, it’s not surprising that the developers made some serious missteps - rushed development often leads to stupid mistakes. But some of the security flaws I discovered in my quick (and by no means exhaustive) review are genuinely concerning.

One of the first security analysis revealed numerous vulnerabilities - and some rather bizarre discoveries. For instance, a security researcher even found an image of a cat embedded in the firmware. While the Sipeed developers acknowledged these issues and relatively quickly fixed at least some of them, many remain unresolved.

NanoKVM

NanoKVM

After purchasing the device myself, I ran a quick security audit and found several alarming flaws. The device initially came with a default password, and SSH access was enabled using this preset password. I reported this to the manufacturer, and to their credit, they fixed it relatively quickly. However, many other issues persist.

The user interface is riddled with security flaws - there’s no CSRF protection, no way to invalidate sessions, and more. Worse yet, the encryption key used for password protection (when logging in via a browser) is hardcoded and identical across all devices. This is a major security oversight, as it allows an attacker to easily decrypt passwords. More problematic, this needed to be explained to the developers. Multiple times.

Another concern is the device’s reliance on Chinese DNS servers. And configuring your own (custom) DNS settings is quite complicated. Additionally, the device communicates with Sipeed’s servers in China - downloading not only updates but also the closed-source component mentioned earlier. For this closed source component it needs to verify an identification key, which is stored on the device in plain text. Alarmingly, the device does not verify the integrity of software updates, includes a strange version of the WireGuard VPN application (which does not work on some networks), and runs a heavily stripped-down version of Linux that lacks systemd and apt. And these are just a few of the issues.

Were these problems simply oversights? Possibly. But what additionally raised red flags was the presence of tcpdump and aircrack - tools commonly used for network packet analysis and wireless security testing. While these are useful for debugging and development, they are also hacking tools that can be dangerously exploited. I can understand why developers might use them during testing, but they have absolutely no place on a production version of the device.

A Hidden Microphone

And then I discovered something even more alarming - a tiny built-in microphone that isn’t clearly mentioned in the official documentation. It’s a miniature SMD component, measuring just 2 x 1 mm, yet capable of recording surprisingly high-quality audio.

What’s even more concerning is that all the necessary recording tools are already installed on the device! By simply connecting via SSH (remember, the device initially used default passwords!), I was able to start recording audio using the amixer and arecord tools. Once recorded, the audio file could be easily copied to another computer. With a little extra effort, it would even be possible to stream the audio over a network, allowing an attacker to eavesdrop in real time.

Hidden Microphone in NanoKVM

Hidden Microphone in NanoKVM

Physically removing the microphone is possible, but it’s not exactly straightforward. As seen in the image, disassembling the device is tricky, and due to the microphone’s tiny size, you’d need a microscope or magnifying glass to properly desolder it.

To summarize: the device is riddled with security flaws, originally shipped with default passwords, communicates with servers in China, comes preinstalled with hacking tools, and even includes a built-in microphone - fully equipped for recording audio - without clear mention of it in the documentation. Could it get any worse?

I am pretty sure these issues stem from extreme negligence and rushed development rather than malicious intent. However, that doesn’t make them any less concerning.

That said, these findings don’t mean the device is entirely unusable.

Since the device is open-source, it’s entirely possible to install custom software on it. In fact, one user has already begun porting his own Linux distribution - starting with Debian and later switching to Ubuntu. With a bit of luck, this work could soon lead to official Ubuntu Linux support for the device.

This custom Linux version already runs the manufacturer’s modified KVM code, and within a few months, we’ll likely have a fully independent and significantly more secure software alternative. The only minor inconvenience is that installing it requires physically opening the device, removing the built-in SD card, and flashing the new software onto it. However, in reality, this process isn’t too complicated.

And while you’re at it, you might also want to remove the microphone… or, if you prefer, connect a speaker. In my test, I used an 8-ohm, 0.5W speaker, which produced surprisingly good sound - essentially turning the NanoKVM into a tiny music player. Actually, the idea is not so bad, because PiKVM also included 2-way audio support for their devices end of last year.

Basic board with speaker

Basic board with speaker

Final Thoughts

All this of course raises an interesting question: How many similar devices with hidden functionalities might be lurking in your home, just waiting to be discovered? And not just those of Chinese origin. Are you absolutely sure none of them have built-in miniature microphones or cameras?

You can start with your iPhone - last year Apple has agreed to pay $95 million to settle a lawsuit alleging that its voice assistant Siri recorded private conversations. They shared the data with third parties and used them for targeted ads. “Unintentionally”, of course! Yes, that Apple, that cares about your privacy so much.

And Google is doing the same. They are facing a similar lawsuit over their voice assistant, but the litigation likely won’t be settled until this fall. So no, small Chinese startup companies are not the only problem. And if you are worried about Chinese companies obligations towards Chinese government, let’s not forget that U.S. companies also have obligations to cooperate with U.S. government. While Apple is publicly claiming they do not cooperate with FBI and other U. S. agencies (because thy care about your privacy so much), some media revealed that Apple was holding a series secretive Global Police Summit at its Cupertino headquarters where they taught police how to use their products for surveillance and policing work. And as one of the police officers pointed out - he has “never been part of an engagement that was so collaborative.”. Yep.

P.S. How to Record Audio on NanoKVM

If you want to test the built-in microphone yourself, simply connect to the device via SSH and run the following two commands:

  • amixer -Dhw:0 cset name='ADC Capture Volume 20' (this sets microphone sensitivity to high)
  • arecord -Dhw:0,0 -d 3 -r 48000 -f S16_LE -t wav test.wav & > /dev/null & (this will capture the sound to a file named test.wav)

Now, speak or sing (perhaps the Chinese national anthem?) near the device, then press Ctrl + C, copy the test.wav file to your computer, and listen to the recording.

Kako sem na mini kitajski napravi odkril skriti mikrofon

7 February 2025 at 00:00

Lansko leto je kitajsko podjetje Sipeed izdalo zanimivo napravico za oddaljeno upravljanje računalnikov in strežnikov, ki sliši na ime NanoKVM. Gre za tim. KVM stikalo (angl. KVM switch), torej fizično napravo, ki omogoča oddaljeno upravljanje računalnika oz. strežnika preko virtualne tipkovnice, miške in monitorja.

Kako deluje?

Napravica ima en HDMI, tri USB-C priključke, Ethernet priključek za omrežni kabel in posebno “letvico”, kamor priključimo dodaten priložen vmesnik za upravljanje napajanja zunanjega računalnika. Kako zadeva deluje? Zelo preprosto. Napravico preko omrežnega Ethernet kabla povežemo na internet in se potem lahko nanjo s pomočjo navadnega spletnega brskalnika povežemo od koderkoli (je pa v brskalniku potrebno omogočiti JavaScript JIT). Vgrajena je sicer že tudi podpora za Tailscale VPN, a z malo truda oz. hekanja jo lahko povežemo tudi na svoj VPN (Wireguard ali OpenVPN). Torej lahko do nje preprosto dostopamo preko interneta od kjerkoli na svetu.

NanoKVM

NanoKVM

Napravico nato na računalnik, ki ga želimo upravljati povežemo preko HDMI kabla, naprava pa nato zajema sliko (ki bi se sicer prikazovala na monitorju) in to sliko lahko potem vidimo v brskalniku. Povezava preko USB na ciljnem računalniku simulira tipkovnico, miško, CD-ROM/USB ključek ter celo USB omrežno kartico. S tem naprava omogoča oddaljeno upravljanje računalnika kot bi sedeli za njim, v resnici pa računalnik upravljamo kar preko brskalnika preko interneta. Za razliko od aplikacij za oddaljeno upravljanje računalnika tukaj na ciljni računalnik ni potrebno nameščati ničesar, dovolj je, da nanj priključimo to napravico. Seveda pa s pomočjo te naprave lahko vstopimo tudi v BIOS ciljnega računalnika, z dodatnim vmesnikom, ki ga priključimo na prej omenjeno “letvico” pa oddaljeni računalnik lahko tudi ugasnemo, prižgemo ali resetiramo.

Uporabno, saj na ta način lahko računalnik prižgemo, gremo v BIOS in tam spreminjamo nastavitve, nato pa vanj virtualno vstavimo zagonski CD in celo namestimo operacijski sistem. Pa čeprav se računalnik nahaja na drugem koncu sveta.

Napravica je precej poceni - razširjena različica, ki ima vse priključke, vgrajen mini zaslonček in prikupno ohišje stane nekaj čez 60 EUR, oskubljena različica pa okrog 30 EUR. Za primerjavo, podobna naprava ki temelji na RaspberryPi in se imenuje PiKVM, stane okrog 400 EUR, je pa res, da je tista naprava precej bolj zmogljiva in zanesljiva, preko KVM razdelillca pa omogoča tudi upravljanje več naprav hkrati.

Kaj pa varnost?

Najava naprave je na spletu povzročila precej navdušenja, ne samo zaradi nizke cene, pač pa tudi zato, ker je res majhna in porabi minimalno energije (napaja se lahko kar iz ciljnega računalnika preko USB kabla s katerim v drugo smer simulira tipkovnico, miško in ostale USB naprave). Zgrajena je na odprtokodni RISC-V procesorski arhitekturi, proizvajalec pa je obljubil, da bo programsko kodo naprave odprl oziroma jo izdal pod odprtokodno licenco, kar se je konec lanskega leta tudi res zgodilo. No, en del sicer še ni povsem odprt, a je skupnost že našla ustrezno odprtokodno nadomestilo, pa tudi proizvajalec je obljubil, da bodo odprli tudi ta del kode.

Težava pa je varnost.

Proizvajalec je seveda imel interes napravico čim prej dati na trg in ena izmed prvih različic je celo imela manjšo napako v strojni zasnovi (zaradi uporabe napačnega kabla na vezju naprava včasih ni zaznala vhodnega HDMI signala) zato so vse napravice odpoklicali in jih brezplačno zamenjali. Tudi razvoj programske opreme je bil precej intenziven in jasno je, da je podjetju v takem primeru v fokusu predvsem razvoj osnovne funkcionalnosti, varnost pa je na drugem mestu.

Zato ne preseneča, da so bili razvijalci pri razvoju precej malomarni, kar je seveda posledica hitenja. A nekatere ugotovitve mojega hitrega (in vsekakor ne celovitega) varnostnega pregleda so resnično zaskrbljujoče.

Že eden prvih hitrih varnostnih pregledov je odkril številne pomanjkljivosti in celo prav bizarne zadeve - med drugim je varnostni raziskovalec na strojni programski opremi naprave našel celo sliko mačke. Razvijalci podjetja Sipeed so te napake priznali in jih - vsaj nekatere - tudi relativno hitro odpravili. A še zdaleč ne vseh.

Odprt NanoKVM

Odprt NanoKVM

Napravico sem pred kratkim kupil tudi sam in tudi moj hitri pregled je odkril številne pomanjkljivosti. Naprava je na začetku imela nastavljeno privzeto geslo, z enakim geslom so bile omogočene tudi ssh povezave na napravo. Proizvajalca sem o tem obvestil in so zadevo relativno hitro popravili. A številne napake so ostale.

Tako ima uporabniški vmesnik še vedno cel kup pomanjkljivosti - ni CSFR zaščite, ni mogoče invalidirati seje, in tako dalje. Šifrirni ključ za zaščito gesel (ko se preko brskalnika prijavimo na napravo) je kar vgrajen (angl. hardcoded) in za vse naprave enak. Kar absolutno nima smisla, saj napadalec s pomočjo tega ključa geslo lahko povsem preprosto dešifrira. Težava je, da je bilo to potrebno razvijalcem posebej razložiti. In to večkrat.

Osebno me je zmotilo, da naprava uporablja neke kitajske DNS strežnike - nastavitev lastnih DNS strežnikov pa je precej zapletena. Prav tako naprava prenaša podatke iz kitajskih strežnikov podjetja (v bistvu iz teh strežnikov prenaša zaenkrat še edino zaprtokodno komponento, pri čemer pa preverja identifikacijski ključ naprave, ki je sicer na napravi shranjen v nešifrirani obliki). Naprava ne preverja integritete posodobitev, ima nameščeno neko čudno različico Wireguard VPN aplikacije, na njej teče precej oskubljena različica Linuxa brez systemd in apt komponente, najde pa se še precej podobnih cvetk. Porodne težave?

Morda. A na napravi sta nameščeni orodji tcpdump in aircrack, ki se sicer uporabljata za razhroščevanje in pomoč pri razvoju, vseeno pa gre za hekerski orodji, ki ju je mogoče nevarno zlorabiti. Sicer povsem razumem zakaj razvijalci ti dve orodji uporabljajo, a v produkcijski različici naprave resnično nimata kaj iskati.

Skriti mikrofon

Potem pa sem na napravici odkril še mini mikrofon, ki ga dokumentacija ne omenja jasno. Gre za miniaturno SMD komponento, velikosti 2 x 1 mm, ki pa dejansko omogoča snemanje precej kakovostnega zvoka. In kar je dodatno zaskrbljujoče je to, da so na napravi že nameščena vsa orodja za snemanje! To omogoča, da se na napravico povežemo preko ssh (saj se spomnite, da sem na začetku omenil, da je naprava uporabljala privzeta gesla!), nato pa s pomočjo orodij amixer in arecord preprosto zaženemo snemanje zvoka. Datoteko s posnetkom nato preprosto skopiramo na svoj računalnik. Z malo truda pa bi bilo seveda mogoče implementirati tudi oddajanje zvoka preko omrežja, kar bi napadalcu seveda omogočalo prisluškovanje v realnem času.

Skriti mikrofon v NanoKVM

Skriti mikrofon v NanoKVM

Mikrofon bi bilo sicer mogoče odstraniti, a je za to napravico potrebno fizično razdreti in mikrofon nato odlotati iz nje. Kot je razvidno iz slike to ni povsem enostavno, poleg tega si je treba pri lotanju pomagati z mikroskopom oz. povečevalnim steklom.

Skratka, če povzamemo. Naprava ima kup varnostnih pomanjkljivosti, vsaj na začetku je uporabljala privzeta gesla, komunicira s strežniki na Kitajskem, ima nameščena hekerska orodja in vgrajen mikrofon z vso programsko podporo za snemanje zvoka, ki ga pa dokumentacija ne omenja jasno! Je lahko še slabše?

Sicer sem prepričan, da je to posledica predvsem skrajne malomarnosti in hitenja pri razvoju in ne zlonamernosti, a vseeno vse skupaj pušča precej slab priokus.

Po drugi strani pa te ugotovitve nikakor ne pomenijo, da naprava ni uporabna.

Ker je zasnova naprave odprta je seveda nanjo mogoče namestiti svojo programsko opremo. Eden izmed uporabnikov je tako začel na napravo prenašati svojo različico Linuxa (najprej Debian, zdaj je preklopil na Ubuntu), in z malo sreče bo ta koda kmalu postala osnova za to, da bo Ubuntu Linux tudi uradno podprt na teh napravah. Na tej različici Linuxa že teče modificirana KVM koda proizvajalca in verjetno bomo v nekaj mesecih že dobili popolnoma neodvisno programsko opremo, ki bo tudi bistveno bolj varna. Manjša težava je, da bo za namestitev te programske opreme napravo treba fizično odpreti, ven vzeti vgrajeno SD kartico in nanjo zapisati to alternativno programsko kodo. A v resnici to ni preveč zapleteno. Lahko pa ob tem še odlotamo mikrofon… ali pa gor priključimo zvočnik. Sam sem za test uporabil 8 Ohmski, 0.5 W zvočnik, ki zmore predvajati kar kvaliteten zvok in tako dobil mini predvajalnik glasbe. :)

Osnovna plošča z zvočnikom

Osnovna plošča z zvočnikom

Za konec pa se je dobro vprašati koliko podobnih napravic s skritimi funkcionalnostmi bi se s podobnim pregledom še našlo v vaših domovih? In to ne nujno samo kitajskega izvora. Ste prepričani, da nobena od njih nima vgrajenih miniaturnih mikrofonov ali kamer?

P. S. Za snemanje se je treba na napravico povezati preko ssh in zagnati naslednja dva ukaza:

  • amixer -Dhw:0 cset name='ADC Capture Volume 20' (s tem nastavimo visoko občutljivost mikrofona)
  • arecord -Dhw:0,0 -d 3 -r 48000 -f S16_LE -t wav test.wav & > /dev/null &

Zdaj lahko poleg napravice govorite ali prepevate (na primer kitajsko himno), nato pa pritisnete ctrl-c in datoteko test.wav skopirate na svoj računalnik kjer jo lahko poslušate.

Signal kontejner

10 November 2024 at 00:00

Signal je aplikacija za varno in zasebno sporočanje, ki je brezplačna, odprtokodna in enostavna za uporabo. Uporablja močno šifriranje od začetne do končne točke (anlg. end-to-end), uporabljajo pa jo številni aktivisti, novinarji, žvižgači, pa tudi državni uradniki in poslovneži. Skratka vsi, ki cenijo svojo zasebnost. Signal teče na mobilnih telefonih z operacijskim sistemom Android in iOS, pa tudi na namiznih računalnikih (Linux, Windows, MacOS) - pri čemer je namizna različica narejena tako, da jo povežemo s svojo mobilno različico Signala. To nam omogoča, da lahko vse funkcije Signala uporabljamo tako na telefonu kot na namiznem računalniku, prav tako se vsa sporočila, kontakti, itd. sinhronizirajo med obema napravama. Vse lepo in prav, a Signal je (žal) vezan na telefonsko številko in praviloma lahko na enem telefonu poganjate samo eno kopijo Signala, enako pa velja tudi za namizni računalnik. Bi se dalo to omejitev zaobiti? Vsekakor, a za to je potreben manjši “hack”. Kakšen, preberite v nadaljevanju.

Poganjanje več različic Signala na telefonu

Poganjanje več različic Signala na telefonu je zelo enostavno - a samo, če uporabljate GrapheneOS. GrapheneOS je operacijski sistem za mobilne telefone, ki ima vgrajene številne varnostne mehanizme, poleg tega pa je zasnovan na način, da kar najbolje skrbi za zasebnost uporabnika. Je odprtokoden, visoko kompatibilen z Androidom, vendar s številnimi izboljšavami, ki izredno otežujejo oz. kar onemogočajo tako forenzični zaseg podatkov, kot tudi napade z vohunsko programsko opremo tipa Pegasus in Predator.

GrapheneOS omogoča uporabo več profilov (do 31 + uporabniški profil tim. gosta), ki so med seboj popolnoma ločeni. To pomeni, da lahko v različnih profilih nameščate različne aplikacije, imate povsem različen seznam stikov, na enem profilu uporabljate en VPN, na drugem drugega ali pa sploh nobenega, itd.

Rešitev je torej preprosta. V mobilnem telefonu z GrapheneOS si odpremo nov profil, tam namestimo novo kopijo Signala, v telefon vstavimo drugo SIM kartico in Signal povežemo z novo številko.

Ko je telefonska številka registrirana, lahko SIM kartico odstranimo in v telefon vstavimo staro. Signal namreč za komunikacijo uporablja samo prenos podatkov (seveda lahko telefon uporabljamo tudi brez SIM kartice, samo na WiFi-ju). Na telefonu imamo sedaj nameščeni dve različici Signala, vezani na dve različni telefonski številki, in iz obeh različic lahko pošiljamo sporočila (tudi med njima dvema!) ali kličemo.

Čeprav so profili ločeni, pa lahko nastavimo, da obvestila iz aplikacije Signal na drugem profilu, dobivamo tudi ko smo prijavljeni v prvi profil. Le za pisanje sporočil ali vzpostavljanje klicev, bo treba preklopiti v pravi profil na telefonu.

Preprosto, kajne?

Poganjanje več različic Signala na računalniku

Zdaj bi si seveda nekaj podobnega želeli tudi na računalniku. Skratka, želeli bi si možnosti, da na računalniku, pod enim uporabnikom poganjamo dve različni instanci Signala (vsaka vezana na svojo telefonsko številko).

No, tukaj je zadeva na prvi pogled malenkost bolj zapletena, a se s pomočjo virtualizacije da težavo elegantno rešiti. Seveda na računalniku samo za Signal ne bomo poganjali kar celega novega virtualnega stroja, lahko pa uporabimo tim. kontejner.

V operacijskem sistemu Linux najprej namestimo aplikacijo systemd-container (v sistemih Ubuntu je sicer že privzeto nameščena).

Na gostiteljskem računalniku omogočimo tim neprivilegirane uporabniške imenske prostore (angl. unprivileged user namespaces), in sicer z ukazom sudo nano /etc/sysctl.d/nspawn.conf, nato pa v datoteko vpišemo:

kernel.unprivileged_userns_clone=1

Zdaj je SistemD storitev treba ponovno zagnati:

sudo systemctl daemon-reload
sudo systemctl restart systemd-sysctl.service
sudo systemctl status systemd-sysctl.service

…nato pa lahko namestimo Debootstrap: sudo apt install debootstrap.

Zdaj ustvarimo nov kontejner, v katerega bomo namestili operacijski sistem Debian (in sicer različico stable) - v resnici bo nameščena le minimalno zahtevana koda operacijskega sistema:

sudo debootstrap --include=systemd,dbus stable

Dobimo približno takle izpis:

/var/lib/machines/debian
I: Keyring file not available at /usr/share/keyrings/debian-archive-keyring.gpg; switching to https mirror https://deb.debian.org/debian
I: Retrieving InRelease 
I: Retrieving Packages 
I: Validating Packages 
I: Resolving dependencies of required packages...
I: Resolving dependencies of base packages...
I: Checking component main on https://deb.debian.org/debian...
I: Retrieving adduser 3.134
I: Validating adduser 3.134
...
...
...
I: Configuring tasksel-data...
I: Configuring libc-bin...
I: Configuring ca-certificates...
I: Base system installed successfully.

Zdaj je kontejner z operacijskim sistemom Debian nameščen. Zato ga zaženemo in nastavimo geslo korenskega uporabnika :

sudo systemd-nspawn -D /var/lib/machines/debian -U --machine debian

Dobimo izpis:

Spawning container debian on /var/lib/machines/debian.
Press Ctrl-] three times within 1s to kill container.
Selected user namespace base 1766326272 and range 65536.
root@debian:~#

Zdaj se preko navideznega terminala povežemo v operacijski sistem in vpišemo naslednja dva ukaza:

passwd
printf 'pts/0\npts/1\n' >> /etc/securetty 

S prvim ukazom nastavimo geslo, drugi pa omogoči povezavo preko tim. lokalnega terminala (TTY). Na koncu vpišemo ukaz logout in se odjavimo nazaj na gostiteljski računalnik.

Zdaj je treba nastaviti omrežje, ki ga bo uporabljal kontejner. Najbolj enostavno je, če uporabimo kar omrežje gostiteljskega računalnika. Vpišemo naslednja dva ukaza:

sudo mkdir /etc/systemd/nspawn
sudo nano /etc/systemd/nspawn/debian.nspawn

V datoteko vnesemo:

[Network]
VirtualEthernet=no

Zdaj kontejner ponovno zaženemo z ukazom sudo systemctl start systemd-nspawn@debian ali pa še enostavneje - machinectl start debian.

Seznam zagnanih kontejnerjev si lahko tudi ogledamo:

machinectl list
MACHINE CLASS     SERVICE        OS     VERSION ADDRESSES
debian  container systemd-nspawn debian 12      -        

1 machines listed.

Oziroma se povežemo v ta virtualni kontejner: machinectl login debian. Dobimo izpis:

Connected to machine debian. Press ^] three times within 1s to exit session.

Debian GNU/Linux 12 cryptopia pts/1

cryptopia login: root
Password: 

Na izpisu se vidi, da smo se povezali z uporabnikom root in geslom, ki smo ga prej nastavili.

Zdaj v tem kontejnerju namestimo Signal Desktop.

apt update
apt install wget gpg

wget -O- https://updates.signal.org/desktop/apt/keys.asc | gpg --dearmor > signal-desktop-keyring.gpg

echo 'deb [arch=amd64 signed-by=/usr/share/keyrings/signal-desktop-keyring.gpg] https://updates.signal.org/desktop/apt xenial main' | tee /etc/apt/sources.list.d/signal-xenial.list

apt update
apt install --no-install-recommends signal-desktop
halt

Z zadnjim ukazom kontejner zaustavimo. Zdaj je v njem nameščena sveža različica aplikacije Signal Desktop.

Mimogrede, če želimo, lahko kontejner preimenujemo v bolj prijazno ime, npr. sudo machinectl rename debian debian-signal. Seveda pa bomo potem isto ime morali uporabljati tudi za zagon kontejnerja (torej, machinectl login debian-signal).

Zdaj naredimo skripto, s katero bomo kontejner pognali in v njem zagnali Signal Desktop na način, da bomo njegovo okno videli na namizju gostiteljskega računalnika:

Ustvarimo datoteko nano /opt/runContainerSignal.sh (ki jo shranimo npr. v mapo /opt), vsebina datoteke pa je naslednja:

#!/bin/sh
xhost +local:
pkexec systemd-nspawn --setenv=DISPLAY=:0 \
                      --bind-ro=/tmp/.X11-unix/  \
                      --private-users=pick \
                      --private-users-chown \
                      -D /var/lib/machines/debian-signal/ \
                      --as-pid2 signal-desktop --no-sandbox
xhost -local:

S prvim xhost ukazom omogočimo povezovanje na naš zaslon, vendar samo iz lokalnega računalnika, drugi xhost ukaz pa bo te povezave (na zaslon) spet blokiral). Nastavimo, da je skripta izvršljiva (chmod +x runContainerSignal.sh), in to je to.

Dve ikoni aplikacije Signal Desktop

Dve ikoni aplikacije Signal Desktop

No, ne še čisto, saj bi skripto morali zaganjati v terminalu, veliko bolj udoben pa je zagon s klikom na ikono.

Naredimo torej .desktop datoteko: nano ~/.local/share/applications/runContainerSignal.desktop. Vanjo zapišemo naslednjo vsebino:

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Signal Container
Exec=/opt/runContainerSignal.sh
Icon=security-high
Terminal=false
Comment=Run Signal Container

…namesto ikone security-high, lahko uporabimo kakšno drugo, na primer:

Icon=/usr/share/icons/Yaru/scalable/status/security-high-symbolic.svg

Pojasnilo: skripta je shranjena v ~/.local/share/applications/, torej je dostopa samo specifičnemu uporabniku in ne vsem uporabnikom na računalniku.

Zdaj nastavimo, da je .desktop datoteka izvršljiva: chmod +x ~/.local/share/applications/runContainerSignal.desktop

Osvežimo tim. namizne vnose (angl. Desktop Entries): update-desktop-database ~/.local/share/applications/, in to je to!

Dve instanci aplikacije Signal Desktop

Dve instanci aplikacije Signal Desktop

Ko bomo v iskalnik aplikacij vpisali “Signal Container”, se bo prikazala ikona aplikacije, sklikom na njo pa bomo zagnali Signal v kontejnerju (bo pa za zagon potrebno vpisati geslo).

Zdaj ta Signal Desktop samo še povežemo s kopijo Signala na telefonu in že lahko na računalniku uporabljamo dve kopiji aplikacije Signal Desktop.

Kaj pa…?

Žal pa v opisanem primeru ne deluje dostop do kamere in zvoka. Klice bomo torej še vedno morali opravljati iz telefona.

Izkaže se namreč, da je povezava kontejnerja z zvočnim sistemom PipeWire in kamero gostiteljskega računalnika neverjetno zapletena (vsaj v moji postavitvi sistema). Če imate namig kako zadevo rešiti, pa mi seveda lahko sporočite. :)

Delavnica: Uvod v ogrodje NVIDIA RAPIDS

22 January 2025 at 08:00

Kratek opis: Udeleženci bodo spoznali odprtokodno ogrodje NVIDIA RAPIDS, ki vsebuje knjižnice za strojno pospešeno delo s podatki in strojno učenje. Predstavljena bo arhitektura ogrodja NVIDIA RAPIDS s poudarkom na knjižnicah cuDF, cuML in cuGraph. Udeleženci bodo na primerih preizkusili ogrodje NVIDIA RAPIDS in ga primerjali z rešitvami brez pospeševanja (knjižnici scikit-learn in NetworkX). V sklopu primerjave bodo na srednje veliki podatkovni zbirki naučili klasifikator in spoznali prednosti strojnega pospeševanja za potrebe strojnega učenja.

Podrobnejši opis: V tej delavnici bodo udeleženci spoznali odprtokodno ogrodje NVIDIA RAPIDS, ki omogoča strojno pospešeno obdelavo podatkov in izvajanje strojnega učenja ter napredne analize grafov, vse s ciljem hitrejšega izvajanja obdelav na velikih podatkovnih zbirkah. NVIDIA RAPIDS vključuje vrsto knjižnic, zasnovanih za izrabo zmogljivosti grafičnih procesorjev, ki omogočajo pospešeno analitiko in strojno učenje na obsežnih podatkih.

V sklopu delavnice bo podrobno predstavljena arhitektura ogrodja NVIDIA RAPIDS, pri čemer bo poudarek na treh ključnih knjižnicah: cuDF za hitro obdelavo podatkov, cuML za strojno učenje ter cuGraph za analizo grafov. Udeleženci bodo spoznali, kako te knjižnice omogočajo hitrejšo in učinkovitejšo obdelavo podatkov, v primerjavi s tradicionalnimi rešitvami, ki ne izkoriščajo pospeševanja, kot so scikit-learn za strojno učenje in NetworkX za analizo grafov.

Delavnica bo obsegala praktične primere, kjer bodo udeleženci primerjali izvajanje nalog strojnega učenja in analize grafov na srednje veliki podatkovni zbirki, pri čemer bodo uporabili NVIDIA RAPIDS in primerjali rezultate z rešitvami, ki temeljijo na CPE. Udeleženci se bodo naučili, kako hitro naučiti klasifikatorje na GPE ter raziskali prednosti strojnega pospeševanja pri obdelavi in analizi podatkov v primerjavi s tradicionalnimi pristopi. To bo udeležencem omogočilo boljše razumevanje prednosti uporabe ogrodja NVIDIA RAPIDS v realnih projektih strojnega učenja in podatkovne znanosti.

Zahtevnost: Napredna

Jezik: Slovenski

Termin: 22. 1. 2024 od 9.00 - 13.00

Omejitev števila udeležencev: 30

Virtualna lokacija: MS TEAMS

Priporočeno predznanje: Osnovno poznavanje programskega jezika Python, osnovno poznavanje knjižnic scikit-learn in NetworkX

Ciljna publika: Raziskovalci, inženirji, študenti, podatkovni znanstveniki, podatkovni analitiki 

Potek izobraževanja: Izobraževanje poteka na daljavo v okolju MS Teams. Udeleženci sodelujejo s pomočjo zvezkov Jupyter, ki jih odprejo na platformi Google Colab.

Na izobraževanju pridobljena znanja:

  • Razumevanje arhitekture ogrodja NVIDIA RAPIDS
  • Uporaba osnovnih in naprednih funkcij knjižnic cuDF, cuML in cuGraph
  • Obdelava podatkov na grafični kartici (cuDF)
  • Strojno pospeševanje algoritmov strojnega učenja (cuML in scikit-learn)
  • Strojno pospeševanje algoritmov za delo z grafi (cuGraph in NetworkX)
  • Uporaba ogrodja NVIDIA RAPIDS v praksi (priporočanje filmov in vektorsko iskanje)

 

Organizator:

Predavatelji:

Ime:Mladen Borovič
Opis:Mladen Borovič je asistent na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru (UM FERI). Njegova raziskovalna področja so aplikacije umetne inteligence, priporočilni sistemi in iskalnike, sistemi za detekcijo podobnih vsebin, obdelava naravnega jezika in visokozmogljivo računalništvo.
E-mail:mladen.borovic@um.si 

 


AI@JSI Seminar - Josip Šarić - Label-efficient panoptic segmentation

23 January 2025 at 12:00

Title: Label-efficient panoptic segmentation

Abstract: Panoptic segmentation provides a comprehensive understanding of visual scenes by assigning each pixel a semantic class label and, for objects, an instance ID. While highly effective, traditional methods rely heavily on large-scale annotated datasets, posing significant challenges for scalability and adaptability. Additionally, the process of annotating images with panoptic labels is both labor-intensive and time-consuming, highlighting the importance of label-efficient approaches. In this talk, I will present an overview of various label-efficient methods, focusing on my recent work in unsupervised domain adaptation and semi-supervised learning. I will also discuss the emerging field of open-vocabulary panoptic segmentation, which extends recognition capabilities to categories beyond the training taxonomy.

Lecturer: Josip Šarić, PhD

Short info on the lecturer: Josip Šarić is a postdoctoral researcher at the Faculty of Computer and Information Science, University of Ljubljana, supported by the SMASH postdoctoral program. Prior to this, he completed a PhD and two-year postdoc at the Faculty of Electrical Engineering and Computing, University of Zagreb. His research interests focus on computer vision and deep learning, with a particular emphasis on topics such as panoptic segmentation, open-vocabulary recognition, label-efficient learning, and related areas.

Information on AI@JSI seminars and previous recordings are available here: https://kt.ijs.si/aijsi-seminar/.

❌
❌